·
Okunma
·
Beğeni
·
616
Gösterim
Adı:
Astronomy 101
Baskı tarihi:
18 Haziran 2013
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
97814405663591
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Adams Media
Baskılar:
Evren 101
Astronomy 101
Explore the curiosities of the cosmos in this engaging book! This non-textbook collection of essays goes into just the right amount of detail about 55 topics in astronomy. It takes you out to the stars and planets and galaxies and discusses some of the latest Big Astronomy discoveries while presenting the basic facts about astronomy and space.
From the Big Bang and nebulae to the Milky Way and Sir Isaac Newton, this celestial primer is packed with hundreds of fascinating and entertaining astronomy charts and photographs selected to guide you through the universe. Whether you're looking to unravel the mystery behind black holes, or just want to learn more about your favorite planets, Astronomy 101 has a LOT of answers--even the ones you didn't know you were looking for!
263 syf.
·4 günde·10/10
Evren ile ilgili her şeyi anlatan ve beni de aydınlatan bir kitap. Bu kitap sayesinde içinde astronomiye merakım arttı okumanızı tavsiye ederim. Astronomi
288 syf.
·9/10
Türkçe hâlini okumak isteyenler için: https://yadi.sk/i/GxVQPokE3S5kbm

I have read third book of Adams 101 series, and I can say readily that Astronomy 101 is the best one. Author regularly classified nearly all matters which are related to cosmos. Before to start reading, she has tried to enlighten readers about some subjects, such as units of measurement. This is helpful attempt for readers, in particular who do not know much about astronomy.

Furthermore, author has began with the Sun, and then has explained all inner and outer planets, in turn, at length. I have learned a lot of things about both the Sun and planet that is really fascinating. For example, even though the Sun looks like yellowish, it is indeed white.

Moreover, besides planets which orbit our solar system, author has mentioned about comets, meteors, asteroids, stars, and so on. I have always been wondered how stars birth and death. Thanks to this book, I am a little bit satisfied. In addition to these basic and nearly simple subjects, big bang, dark matter, dark energy and black holes also were elucidated.

However, you should not forget that it is a crash course, and this means is it contains a lot of title. That is why author describes all matters briefly.
"Karanlık enerji kütleçekiminin aksine hareket edip bugün hâlâ evrenin genişlemesini hızlandırmaktadır."
"Kepler'in, kendi adının diğer yıldızların etrafında dönen gezegenleri araştıran bir sondaya verildiğini duysa ne diyeceğini bir düşünün. Ya da Galileo'nun, Jüpiter yörüngesinde görev yapan, kendisiyle aynı adlı uzay aracından gelen bilgilere göz atmak için neler yapacağını... Evrenin genişlediğini keşfeden Edwin Hubble ise, evrenin aslında ne kadar geniş olduğunu keşfetmekten mutluluk duyardı."
Büyük patlama - evrenin doğuşu - yaklaşık 13.8 milyar yıl önce meydana geldi. Bu olay, o sıra mevcut olan bütün uzayı madde ve enerjiyle doldurdu. Bu, uzayın ve zamanın başlangıcıydı. İsminin aksine Büyük Patlama aslında bir patlama değildi. Daha ziyade, evrenin doğuşu, uzay ve zamanın günümüze kadar devam eden genişlemesini başlattı. Bu olay sırasında ilk madde parçacıkları yaratıldı. Büyük Patlama'dan sonra ki ilk saniye, bütün evren 10 milyar dereceye kadar aşırı miktarda ısınmış bir atom altı parçacıklar çorbasıydı. O ilk saniyede inanılmaz şeyler oldu.
Kütle çekimi elektronükleer kuvvetten ayrıldı ve çok geçmeden elektromanyetik kuvvet de ona katıldı. Evren sıcak bir kuark ve gluon (temel parçacıklar) çorbası olmaktan çıktı ve protonlarla nötronlar oluşmaya başladı. Bu ilk saniyenin en sonunda yeni doğmuş Evren döteryum(bir çeşit hidrojen) ve helyum -3 oluşmaya başlayacak kadar soğumuştu. Yeni doğmuş evrenin boyutu bu noktada en azından 90 kat daha büyümüştü. Sonraki 3 dakika boyunca yavru evren soğumaya ve genişlemeye devam ettikçe ilk elementlerin yaratılışı da devam etti. Evren sonraki 370 bin yıl boyunca genişlemesini sürdürdü. Fakat evren, hiçbir ışığın parlamasına izin vermeyecek kadar sıcak, karanlık bir yerdi. Burada, sadece yoğun bir plazma, ışığı engelleyen ve dağıtan, saydam olmayan sıcak bir sis bulutu vardı. Evren özünde sadece bir pustu. Evrendeki bir sonraki büyük değişim, ortam atomları oluşturacak denli soğuduğunda meydana gelen yeniden birleşme döneminde oldu. Bunun sonucu büyük patlamadan gelen orijinal ışık parlamasının sonunda seyahat edebileceği saydam bir gazdı. Bugün o yanıp sönen parlamayı kozmik mikrodalga arka plan ışıması olarak bilinen silik, her şeyi kapsayan, uzak bir parıltı olarak görüyoruz. Evren, kozmik karanlık çağlarını ardında bırakıyordu. Gaz bulutları öz kütle çekimleri( muhtemel karanlık maddenin kütle çekimsel etkisinin de yardımıyla) altında sıkışarak ilk yıldızları oluşturdu. Bu yıldızlar, etraflarında kalan gazları harekete geçirip (ya da iyonlaştırıp) evreni daha da aydınlattılar. Bu döneme Reiyonizasyon çağı denir.
BÜYÜK PATLAMA'DAN SİZE
1. Büyük patlama öncesi :kuantum yoğunluk dalgalanmaları.
2. Büyük patlama öncesi :kozmik şişkinlik
3. 13.8 milyar yıl önce: Büyük patlama
4. 13.4 milyar yıl önce: ilk yıldızlar ve galaksiler
5. 11 milyar yıl önce: Samanyolu oluşmaya başlar
6. 5 milyar yıl önce: gezegenler ile birlikte Güneş oluşmaya başlar.
7. 3.8 milyon yıl önce: dünyada ilk yaşam belirir
8. 2.3 milyon yıl önce: ilk insanlar ortaya çıkar 9 .Modern Zamanlar ve siz doğarsınız.
Güneş'e baktığınızda asıl gördüğünüz şey fotosferdir. Güneş aslında beyaz olmasına rağmen ışınları mavi ve kırmızı dalga boylarını yok eden atmosferden geçerken sarımsı görünür.
Gezegenimiz yaşamına dört buçuk milyar yıl önce protosolar nebulanın (güneş sisteminin doğuşuna sebep olan bulut, bulutsu) merkezinde küçük, katı bir cisim olarak başladı. Diğer iç güneş sistemi gezegenleri gibi o da küçük katı cisimlerle kaynaşarak (toplanma denen bir süreç) yaklaşık olarak bugünkü boyutuna ulaştı. Yavru Dünya, yeni oluşmuş güneşi çevreleyen gaz ve toz bulutundaki maddelerden oluşan bir yağmura maruz kalan eriyik halde bir gezegendi. Soğudukça, devamlı olarak patlamalar yaşadı ve volkanlardan boşalan tehlikeli gazlardan oluşan bir atmosferi vardı. Doğal bir uydusu yoktu, ancak güneş sistemi oluşmaya başladıktan sonra 30 ila 50 milyon yıllık bir dönemde Dünya , yaklaşık Mars büyüklüğünde bir cisimle çarpıştı ve bu olayın enkazı kaynaşarak bugün tanıdığımız Ay'ı meydana getirdi. Genç dünya soğuyunca, kıtasal levhalar halini alan katı bir yer kabuğu oluştu. Bu levhalar, manto katmanının tam üstünde gezinir. Mantonun altında iki kısma ayrılan çekirdek vardır: İç ve dış çekirdek. Katmanların bu oluşumuna ayrımlaşma denir ve bu sadece dünyada meydana gelmemiştir. Diğer gezegenlerin yani sıra cüce gezegenlerin, Ay'ın veya bazı asteroidlerin de ayrımlaşmış katmanları vardır.
3,8 milyar yıl önce bombardıman periyodu ve sık sık gerçekleşen çarpışmalar son bulduktan ve Dünya'nın yerkabuğu soğumaya başladıktan sonra okyanuslar oluşmaya başladı. Oldukça kısa bir süre süre içinde de ilk yaşam formları belirdi. Bunlar atmosferi oksijen ile doldurdu ve zaman içinde gaz örtümüz, biz de dahil olmak üzere, daha çeşitli yaşam formlarını desteklemeye elverişli hale geldi. Dünya, diğer iç güneş sistemi gezegenleri ile birlikte 5 milyar yıl daha var olacak. İşte o zaman güneş şişerek kırmızı bir deve dönüşecek ve bütün güneş sistemini daha da ısıtacak. O noktada Dünya'daki okyanuslar kaynayarak buharlaşacak ve gezegen, içinde yaşam bulunmayan bir kora dönüşecek.
OKYANUSLAR NEREDEN GELDİ?
Dünya oluştuğunda denizler yoktu. Peki o zaman bunlar nereden geldiler? Bir teoriye göre, kuyruklu yıldız çekirdeği denen sayısız buzdan cismin dünyaya çarpması sonucu ortaya çıktılar. Bunlar özellikle iç güneş sisteminin oluşumu sırasında çokça mevcut olduklarından rahatlıkla yeni doğmuş Dünya'yla çarpışmış olabilirler. Yine de bazı bilim insanları burada kendiliğinden bir su kaynağının var olması gerektiğini öne sürmektedir. Birbirlerine kaynayıp Dünyayı oluşturan aynı gezegen - öncesi en fazla su ve buz da mevcuttu. Yani okyanusların, dünyayı oluşturan katı bileşenlerin içinde bulunan sulardan gelmiş olması da mümkündür.

DÜNYA'DAKİ YAŞAMIN KAYNAĞI
Peki dünyadaki yaşamın kaynağı nedir? Burada yaşam nasıl başladı? nerede başladı? Bu sorulara kesin olarak yanıt vermek zor olsa da ilk canlı varlıkların kimyasal kaynaklardan doğduğu açıktır. Bazıları bunun sığ gölcüklerdeki organik molekül öbekleri olarak başladığını tahmin etmektedir. Bazıları da hayatta kalabilmek için su sıcaklık ve organik ( karbon içerikli) maddelere ihtiyaç duyan yaşamın okyanus tabanlarındaki volkan ağızlarında başladığını ileri sürer. Yine başka bir kısımda atmosferimizdeki karmaşık organik moleküllerin yıldırımlarla harekete geçtiğini ve bunun da yaşamın oluşmasına yol açtığı düşünmektedir. Bilim insanları burada yaşamını nasıl oluştuğuna dair soruya yanıt bulmaya çalışırken araştırma örnekleri, belirli biçimlerde bir araya gelen kimyasal elementlerden doğduğu konusunda hemfikirdir. Sadece güzel bir mekan, biraz enerji ve biraz zaman yeterliydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Astronomy 101
Baskı tarihi:
18 Haziran 2013
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
97814405663591
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Adams Media
Baskılar:
Evren 101
Astronomy 101
Explore the curiosities of the cosmos in this engaging book! This non-textbook collection of essays goes into just the right amount of detail about 55 topics in astronomy. It takes you out to the stars and planets and galaxies and discusses some of the latest Big Astronomy discoveries while presenting the basic facts about astronomy and space.
From the Big Bang and nebulae to the Milky Way and Sir Isaac Newton, this celestial primer is packed with hundreds of fascinating and entertaining astronomy charts and photographs selected to guide you through the universe. Whether you're looking to unravel the mystery behind black holes, or just want to learn more about your favorite planets, Astronomy 101 has a LOT of answers--even the ones you didn't know you were looking for!

Kitabı okuyanlar 24 okur

  • Ömer Efeoğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%6.7 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0