Adı:
Evren 101
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050205176
Orijinal adı:
Astronomy 101
Çeviri:
Özlem Özarpacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Evren 101
Astronomy 101
Ders kitapları genellikle uzayın güzelliklerini ve gizemini sıkıcı tartışmalarla arka planda bırakırlar. Galileo da böyle bir şey istemezdi tabii ki! Bu yüzden, Evren 101 sıkıcı ayrıntılara ve uzun anlatılara girmeden, yıldızlarla bezenmiş gökyüzümüzün ardında saklanmış olanları keşfetmenizi sağlayacak ve ilginizi her daim canlı tutacak ilginç bilgileri sizlere eğlenceli bir dille sunmak için hazırlandı.

Büyük Patlama'dan Samanyolu'na, Isaac Newton'dan Henrietta Swan Leavitt gibi başarılı bilim kadınlarına, gökyüzüne dair her şeyi içinde barındıran bu elkitabı, başka hiçbir yerde bulamayacağınız resimler, tablolar ve eğlenceli astronomik bilgilerle dolu!

İster kara deliklerin ardındaki gizemi çözmeye çalışın ister en sevdiğiniz gezegenle ilgili daha fazla bilgi edinmeyi amaçlayın, bütün sorularınızın cevabı Evren 101'de; hatta farkında olmadan yanıtını aradığınız soruların bile...

(Tanıtım Bülteninden)
288 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Evren 101,Carolyn Collins Petersen
Selamlar 1000Kitap Bilim sever okurları, Evren 101 kitabının incelemesiyle beraberiz ben lisans fizik öğrencisi olarak kitap hakkında iki farklı önerge ile karşınızdayım.

İlk önerge kitabın maddi hatadan yoksun ancak fikirden yoksun bir kitap olması. Ne demek istediğimi bir kaç kelimeyle açıklamak istiyorum. Kitap, Evren 101 den ziyade evren vikipedi gibi bir kitap olmuş maddi bir hata yok ancak bir kitap satın aldığımda özellikle de fizik alanında veya astronomi uzay bilimleri alanlarında bir kitap ise beklentim biraz işin dinamiği ve fikirsel boyutunda bana bilgi veren kitaplar oluyor. Bu kitap bizlere evren hakkında bildiğimiz giriş bilgilerin toplanmış hali gibi geldi kitapta olup ta vikipedi de bulamayacağınız bir bilgi olduğunu sanmıyorum. Bu işe meraklı iseniz veya öğrenmek istiyorsanız bu kitap yerine daha kolektif bilgilere ve genel anlamda fikirlerin ve işleyişin ne olduğunu öğretmeye anlatmaya çalışan kitapların daha önemli olduğunu düşünüyorum.

İkinci bir konu da fiyatın yüksek fiyatı öncelikle şunu söylemek istiyorum. Kitabı gerçekten satın almak istiyorsanız İnternet üzerinden satın almanızı tavsiye ederim. Sahaf ve kitapçılarda aşırı yüksek fiyatlar ile satıldığına şahit olduğumda gerçekten çok üzülmüştüm.

Son olarak Evren 101 bize maddi hata yapmadan vikipedi bilgileriyle dolu bir fizikçi veya astronom için çok da önemi olmayan bilgileri kitapta bütünlediğini düşünüyorum. Bence öğrenmekten ziyade nasıl öğrenebilirimi öğrenmeye çalışmak bilim adına daha değerli bir soru ve çok daha önemli bir yeteneği kazandıracak bir soru.

İyi okumalar...

-Furkan DOLGUN
288 syf.
·4 günde·8/10 puan
Herkes asılda bir evren gözlemcisi olabilir. Sadece ışık kirliliğinden uzak bir zamanda gece vakti başınızı kaldırın. Merkür, Venüs, Mars, Satürn'ü çıplak gözle görebilirsiniz.
Evren hakkındaki bilgimiz insanlığın gelişimi ile artsa da diğer bilimlere oranla en yavaş ilerleyen daldır. Bu kitap da Kopernik'in zamanında var olan kilise mensupları kadar cahil olmamanızı sağlamaktadır.
Evren sadece fizikçilere ve matematikçelere atfetdilemez. Aslında evren klasik müzik gibidir. Bilmeyene korkutucu gelebilir ama o kadar eşsizdir ki, herkesi büyüleyebilir.
Kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim öğrencilerin, ev hanımlarının, mühendislerin, sosyal medya fenomenlerinin bile çünkü Max Plank'in de dediği gibi "Doğa'nın mutlak gizemini bilim çözemez. Ve bunun nedeni de, son çözümlemede bizim çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçası olmamızdır." Yani hepimiz evrenin parçası olduğumuz gibi evrenin ta kendisiyizdir.
288 syf.
·61 günde·Puan vermedi
Dönem dönem elime aldığım okumaya çalıştığım bir kitap oldu. Ama ileriye yönelik çalışmaların devam ettiği uzay gibi alanlarda 1 - 2 sene önce yazılmış bile olsa geçmiş kaynakların en doğru bilgiyi vermediğini düşünüyorum. Kaldı ki kitaptaki bilgiler bir çoğumuzun bildiği yüzeysel veriler. Bu alanda bu kitabı okumaktansa güncel makaleleri takip etmenin daha iyi olacağı düşüncesindeyim.
288 syf.
·9/10 puan
Evren hakkında pekçok bilgiyi bulabileceğinizin yanında evrenin ne kadar az bilindiğini anlamanızda sizi şaşırtacaktır. 100 milyar ışıkyılı boyutlarında bir evrende yaşamak düşüncesi bile ürkütücü.
288 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Astronomi, evrendeki cisimlerine şekillendiren olayları inceleyen ,hakkındaki bilimsel çalışmadır.
Kütüphanelerimizde bulunması gereken bir kitap .
Çok basit bir dil ile anlatılan evrenimizi merak edenlerin muhakak okuması gereken,çok detaylı olmasa'da çok net bilgiler veren güzel bir kitap.
288 syf.
·21 günde·10/10 puan
Eğer siz de benim gibi astronomiye ilgi duyup, bir türlü içine dalma fırsatı bulamadıysanız, bu kitap tam size göre. Kitabın her sayfası bittiğinde astronomiye olan merakım biraz daha artıyordu. Kitabı bol bol altını çizerek ve içinde geçen bilgileri internetten tarayarak okudum.
Altını çizdiğim yerleri notion isimli uygulamaya kaydettim, uygulama üzerinde not almam aradığım herhangi bir bilgiye kolayca ulaşmamı sağladı ve kitabı tekrar etme fırsatı sundu. Linkini sizinle de paylaşıyorum. Dilerseniz kitabın uzun bir özeti varsayarak göz atabilirsiniz.
https://www.notion.so/...4db59f20d3f1ab6b113e
288 syf.
Adından da anlaşılacağı gibi Evren 101, astronomiye giriş dersi niteliğinde bilgiler içeren bir kitap. Oldukça basit bir dil ile ve fazla kafa karıştırmadan, üzerine daha fazlasını inşa edebileceğiniz ilk basamağı oluşturuyor. Kitapta verilen bilgiler çok sayıda başlık altında bölünmüş olduğundan ilginizi çekmeyen kısımları kısaca göz atarak geçmenize de imkan veriyor. Kitabın tek dezavantajı 2013 yılında yayımlanmış olması nedeniyle, astronomi alanındaki son yıllardaki gelişmelerden nasibini alamamış olması. Ama bu durum kitabın değerini düşürmüyor. Konuya ilgi duyan ve ilk kitap olarak okuyabileceği daha sade bir kitap arayanlar için yine de ideal bir seçim olacaktır. Ancak, bu alanda fazlasıyla okuma yapmış kişileri tatmin etmeyecektir.
288 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap, evrenin bir özeti sayılır. Aşırı bilgi yüklü ve anlaması biraz fizik temeliniz varsa veya astronimiyle ilgili çok az bilginiz varsa dahi gayet anlaşılır, tabi bazı bölümlerin anlaşmasının kolay olduğunu söylemeyeceğim ama en anlaşılır şekilde anlatılmış.
Kitabın tamamını okumadım bir kaç bölümü atladım okunmasını öneririm güzel kitap.
288 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Kitabı beğenerek okudum. Astronomi ile alakalı temelden basit bilgiler veriyor ve diğer anlattığı konularda önceki konuların özetini geçtiğinden dolayı kalıcı olabiliyor. Kitabı okurken sıkılmadım eğer bu alana ilginiz varsa eğlenceli bi şekilde kitabın aktığını göreceksiniz. Yalnız bir eleştirim olacak o da kitabın bazı bilimsel bilgilerde geçmişte kalması. Bilimsel bilgiler sürekli olarak yenileniyor . Yazar en azından güncellenmiş baskılarda bu verileri düzeltebilirdi . Onun dışında tavsiye ediyorum.
288 syf.
·9/10 puan
Evren 101 ( 9/10)

Evren 101, şimdiye dek "Neden okumadım, neden görmedim ve bu kitabı kendime rehber olarak almadım?" dediğim bir kitap oldu.

Bir kere evren hakkında çoğu şeyi öğreniyor, bilgi sahibi oluyor, özellikle öğrenmek istedikleriniz için ufak bir adım atarken güneş sistemi hakkında en temel bilgilere sahip oluyorsunuz.
Dili inanılmaz keyifli ve öğretici. Yazar da en başında öğretebilmek adına bazı kelimelerin anlamlarını ve terimlerin açıklamalarını size sunuyor.
Benim 1 puan kırma nedenim ise her şeyi öğrenmeye çalışırken bazen öğrendikleriniz birbirine girebiliyor. Ama burada benim kendimi eleştirmem gerek sanırım. Zira yazar en başında "Yalnızca dikkatinizi çeken yerleri konu konu okuyabilirsiniz." diyor.

Fakat öyle ki, tümünü merak edip uzayın o tüm doluluğunu daha fazla öğrenmek istiyorsunuz.
Güneş’ten gelen ısı, karbondioksit gibi gazlar tarafından emilir; bu gazlar daha sonra bu ısıyı Dünya yüzeyine yayar. Sera gazları, gezegenimizi yaşanır kılan şeydir. Fakat artık büyük miktarlarda sera gazları salarak atmosferimizi etkilemekteyiz. Bu da küresel sıcaklıkları etkileyerek, Kuzey Kutbu’ndaki buz dağlarının erimesini ve okyanusların ısınmasını hızlandırmaktadır.
Denizin derinlikleri, gezegenimizde en az keşfedilmiş yerlerden biridir ve okyanuslarımızın derinliklerinde, daha yeni listelenmiş yaşam türleri mevcuttur. Bu yaşam formlarının, böylesine yabancı şartlarda nasıl yaşayabildiklerini anlamak, diğer gezegenlerin okyanuslarında yaşamın nasıl var olabileceğini keşfetmemize dair ipuçları sunar.
Gaz devlerine de bir şeyler çarpabilir. 1994 yılında Shoemaker-Levy 9 Kuyrukluyıldızı'nın yirmi bir parçası Jüpiter'in üst bulut katmanına saplandı. Çarpmalar sebebiyle oluşan kinetik enerji ve ısı kuyrukluyıldız parçalarını yok ederek geride koyu renk maddelerden duman bulutları bıraktı ve bunlar da zamanla ortadan kayboldular. O zamandan beri de astronomlar Jüpiter'e başka cisimlerin de çarptığını görüyorlar. Jüpiter'in, uçsuz bucaksız kütleçekim alanı sebebiyle, iç güneș sistemindeki gezegenlere tehdit oluşturabilecek asteroit ve kuyrukluyıldızları süpüren ya da yönünden saptıran bir nevi elektrik süpürgesi gibi hareket etmesi muhtemeldir.
Eris'le yaklaşık aynı zamanda duyurulan Haumea ve Makemake de Neptün'ün ötesinde, Güneş etrafında dönen gezegenlerdendir.
1. Haumea, buzla kaplı kayalık bir cisimdir ve Büyük Hawaii Adası'nın tanrıçasının adını almıştır. Hi'aka ve Namaka isimli iki uydusu vardır. Bu küçük gezegen, yaklaşık 2500 kilometre boyunda ve 1500 kilometre eninde dikdörtgenimsi şekle sahip bir cisimdir. 35 AB uzaklıkta, dönüş süresi de 283 Dünya yılı uzunluğundadır.
2. Makemake yaklaşık 1500 kilometreye 1400 kilometre boyutlarında, buzla kaplı bir cüce gezegendir. Yörüngesinin en uzak noktası Güneş'ten 53 AB uzaklıktadır, dönüş süresi de 310 Dünya yılı kadardır.
Hubble aynı zamanda evrendeki cisimlerin birbirinden uzaklaştığını keşfetmiştir; bu da evrenin genişlemekte olduğunu göstermektedir. Bu sözde "çekilme"nin, gökcismi bizden uzaklaştıkça daha hızlandığını belirlemiştir. Genişleyen evren fikri, astronomiyi kökünden sarsmış ve kozmolojinin yapıtaşlarından biri olmuştur. Evrenin genişliyor olabileceğini ileri süren başkaları da olmuştur; Hubble ise gözlemlerine dayanarak genişlemenin oranını hesaplamaya devam etmiştir.
Dürbününüz ya da küçük bir teleskobunuz varsa aşağıdakileri gözlemleyebilirsiniz:
1. Ay: Kraterleri ve diğer yüzey özelliklerini görebilirsiniz.
2. Mars: Küçük bir teleskopla, karanlık ve aydınlık noktalarını ve kutup buzullarını fark edebilirsiniz.
3. Jüpiter: Dürbünle en parlak dört uydusuna bakabilirsiniz.
4. Satürn: Dürbünle halkalarını, teleskopla da parlak uydusu Titan'ı izleyin.
5. Andromeda Galaksisi: W-şeklindeki Cassiopeia takımyıldızının yakınındadır. Ağustostan martın bir kısmına kadar görülebilmektedir; çıplak gözle çok az görülür.
6. Orion Bulutsusu: En iyi kasımdan nisan ortasına kadar gözlenir; Orion kuşağındaki üç yıldızın hemen altındadır.
7. Alcor ve Mizar: Büyükayı'nın kulpunun kıvrımında bulunan bir çiftyıldız.
8. Albireo: Cygnus takımyıldızında bulunan bu güzel çiftyıldız en iyi temmuz ile kasım arası geceleri görünür.
1979 yılında, Kitt Peak Milli Rasathanesi'ndeki bir teleskobu kullanan astronomlar görüntülerden birinde tuhaf bir şeye rastladılar. Bu, yan yana ve oldukça yakın biçimde duran, birbirinin tıpatıp aynısı iki kuasar gibi görünüyordu. Bunlara hemen İkiz Kuasarlar dendi. Kuasarlar, müthiş miktarlarda ışık veren parlak, oldukça uzakta yer alan noktasal kaynak cisimleridir; ayrıca uzak galaksilerin son derece aktif çekirdekleri olarak bilinirler. Birbirine bu kadar yakın iki kuasarın olması biraz tuhaftı. Böylece astronomlar, orada gerçekten de iki kuasar olup olmadığını görmek için radyo teleskoplarıyla İkiz Kuasarlara baktılar. Görünüşe göre çifte kuasarlar aslında kocaman bir galaksi kümesinin arkasında bulunan bir uzak cismin iki görüntüsüydü. O kümedeki bütün galaksilerin toplam kütleçekimleri, oradan geçen kuasarın ışığını yansıtmaya yeterlidir; ayrıca iki kuasar görüntüsünü yaratan da o kütleçekimsel merceklenmedir.
Evrenin Fiziği Astronomi asıl olarak evrendeki cisimlerin ve olayların bilimsel bilimsel olarak incelenmesidir. Bu zengin bilim dalı, iki ana dala ayrılır:
1. Gözlemsel astronomi: Evrendeki cisimler hakkında mümkün olduğunca çok bilgi toplamakla ilgilenir. Bu dalı, astronominin veri toplama bölümü olarak düşünebilirsiniz.
2. Astrofizik: Bu dal, gezegenlerin, yıldızların, yıldızlararası maddenin, bulutsuların, galaksilerin ve kozmosun uzak köşelerindeki diğer cisimlerin özelliklerini, etkileşimlerini ve evrimlerini açıklamak için fiziği kullanır. Astrofizikçiler aynı zamanda, evrendeki cisimleri ve süreçleri keşfedip açıklamak için kimya, elektromanyetizm, parçacık fiziği ve diğer disiplinlerin bazı yönlerini de kullanırlar. Astronomlar (ki genellikle astrofizikçidirler) elektromanyetik spektrumun farklı kısımlarındaki ışığa hassas cihazlarla donatılmış gözlemevlerini kullanarak gözlemlerini yaparlar. Bu bilim insanları, gözlemlerinden elde ettikleri verileri kullanarak evrende olup bitenlere dair açıklamalar getirirler. Kuramsal astrofizikçiler, evrendeki cisimleri açıklamak ve gelecekte bunların ne yapabileceğini tahmin etmek için modeller, istatistikler ve simülasyonlar kullanırlar
Uzaya maruz kalan gezegenlerin yüzeyleri de bir çeşit aşınma geçirmektedir. Bunların arasında Ay, Merkür, asteroitler, kuyrukluyıldızlar ve dış güneş sistemindeki pek çok uydu da vardır. Ay'da, mikro-meteortaşları yüzeye saplanıp toprağı eritip buharlaştırır ve tozlu regoliti çalkalar. Buzla kaplı cisimlerdeki aşınma, yüzeylerindeki buzlar, morötesi ışınım veya kozmik ışınlar gibi yüksek enerjili parçacıklarla bombardımana tutulduğunda oluşur. Bu aşınma buzların kararmasına sebep olur; bu da dış güneş sistemindeki buzla kaplı pek çok uydunun neden bu kadar koyu renkli göründüğünü açıklar.
1914 yılında Almanya'da doğan Albert Einstein erken yaşlardan itibaren bilime ilgi duydu. Üniversitede matematik ve fizik okuyan Einstein, bunun ardından Isviçre'ye göç ettikten sonra birkaç yıl patent memuru olarak çalıştı. İşi, sinyal aktaranlar da dahil olmak üzere elektromanyetik prensiplerini kullanan ürünleri değerlendirmeyi kapsıyordu. Bu süre içerisinde fizik doktorası üzerine çalışmaya başladı ve 1905 yılında derecesini aldı. Bern Üniversitesi'nde okutman olarak işe başlayıp Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü'ne geçmeden önce birkaç yıl burada fizik dersi verdi. Einstein kariyerinin büyük kısmında görelilik kuramları üzerinde çalıştı. Çalışmasının bir parçası olarak uzak bir cisimden gelen ışığın kütleçekimsel bir alanın yakınından geçerken bozulacağını ileri sürdü. Bu fikir, 29 Mayıs 1919 yılındaki güneş tutulması sırasında teste tabi tutuldu. İngiliz astronom Sör Arthur Eddington'ın fotoğrafları, Einstein'ın hipotezini doğruladı; uzak yıldızlardan gelen ışıklar Güneş'in kütleçekimiyle bükülmüş görünüyordu. Bu, gözlemlenen ilk kütleçekimsel merceklenme örneğiydi. Einstein ve ailesi 1933 yılında, Nazi güçlerinin yükselişiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti; burada Einstein Princeton Üniversitesi'nin İleri Araştırma Enstitüsü'nde çalışmalarına başladı. 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu ve yaşamının kalan kısmını görelilik, kuantum mekanikleri, kütleçekimi prensipleri ve pek çok farklı konu üzerinde çalışarak geçirdi. 1955 yılında öldüğünde beyni, incelenmek üzere muhafaza edildi. Son dönemde, dehanın kökenlerini araştıran nörologlar Einstein'ın beyninin sıradan beyinlerden bazı yapısal farklılıklarla ayrıldığını duyurdular. Onun dehasına bu farklılıkların katkısı olup olmadığı konusu henüz netlik kazanmamıştır.
Gamma radyasyonu ölümcül olabilir. Uzayda, bir gamma ışın patlaması ya da süpernova patlaması yakınında olsanız, gamma ışınları sizi anında öldürür. Yine de, yaşayan hücreleri öldüren bu radyasyonun özellikleri, insan bedenindeki kanserli hücrelerin yerini tespit etmek ve onları yok etmek için de kullanılabilir. Bazı yiyecek üreticileri de, taze gidalardaki bakterileri öldürmek için gamma ışını kullanır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evren 101
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050205176
Orijinal adı:
Astronomy 101
Çeviri:
Özlem Özarpacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Evren 101
Astronomy 101
Ders kitapları genellikle uzayın güzelliklerini ve gizemini sıkıcı tartışmalarla arka planda bırakırlar. Galileo da böyle bir şey istemezdi tabii ki! Bu yüzden, Evren 101 sıkıcı ayrıntılara ve uzun anlatılara girmeden, yıldızlarla bezenmiş gökyüzümüzün ardında saklanmış olanları keşfetmenizi sağlayacak ve ilginizi her daim canlı tutacak ilginç bilgileri sizlere eğlenceli bir dille sunmak için hazırlandı.

Büyük Patlama'dan Samanyolu'na, Isaac Newton'dan Henrietta Swan Leavitt gibi başarılı bilim kadınlarına, gökyüzüne dair her şeyi içinde barındıran bu elkitabı, başka hiçbir yerde bulamayacağınız resimler, tablolar ve eğlenceli astronomik bilgilerle dolu!

İster kara deliklerin ardındaki gizemi çözmeye çalışın ister en sevdiğiniz gezegenle ilgili daha fazla bilgi edinmeyi amaçlayın, bütün sorularınızın cevabı Evren 101'de; hatta farkında olmadan yanıtını aradığınız soruların bile...

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 282 okur

  • İsa Çavuş
  • Emre emre
  • Mehmet Emin yemenoğlu
  • Yasin ÖREN
  • Mustafa
  • Kenan Kaçar
  • HC
  • Shahriyar Valiyev
  • Mücahit Çakır
  • ali

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.2 (28)
9
%24.3 (26)
8
%25.2 (27)
7
%12.1 (13)
6
%6.5 (7)
5
%3.7 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0