Giriş Yap
Demokritos kadın, çocuk ve cinsel ilişkiden fazla hoşlanmazdı. Biraz da zamanını alıyorlar diye onlardan kaçınırdı. Fakat dostluğa değer verir, neşenin hayatın amacı olduğu görüşünü savunur ve heyecanın asıl kaynaklarını bulmaya yönelik felsefi araştırmalara girişirdi. Atina'ya Sokrates'i görmeye gider, ama kendini tanıtmaya çekinirdi. Hippokrates'in yakın dostuydu. Doğanın güzelliği ve görkemi karşısında ağzı açık kalacak derecede hayranlık duyardı. Demokrasi düzeninde yoksulluğu, baskı yöntemindeki zenginliğe yeğ tutardı. Zamanında geçerli olan dinlerin kötülüğüne inanır ve "ölümsüz ruh ya da ölümsüz tanrılar diye bir şey olmadığını" söylerdi.
Reklam
Tasavvur etmenin -örneğin, elimde bir kalem bulunduğunu düşünmenin- sırf fiziksel ve mekanik bir süreç olduğunu; düşünmenin ve hissetmenin maddenin karmaşık ama yeterince düzenli bir biçimde bir araya getirilişinden oluştuğunu ve maddenin, içine tanrılar tarafından ruh verilerek doğmadığını öğretiyordu.
Demokritos'a göre, yaşamın tümü anlayarak ve eğlenerek geçirilmelidir; anlamak ve eğlenmek aynı şeylerdi. O, "Eğlencesiz bir yaşam meyhaneye rastlamadan uzun uzadıya gidilen yola benzer," derdi.
Reklam
100 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Tamam anlıyorum, Türkiye'de bilim anlatmaya çalışıyorsunuz ve bu derginin satılması için ilgi çekmesi gerek. Ama bu ilginin çekilmesi için "51. Bölgede uzaylıları mı saklıyorlar?" Gibi saçma başlıklar atıp seviye düşürmenin ne anlamı var? Bazı başlıklar, haberler çok güzel ve kapsamlı, bunlar haricinde eksik gördüğüm bir dergi.
Bilimsel dünya, olgulara öyle kesin bir gözle bakar, öyle güzel anlatır ve beyinlerimizin en gelişmiş bölgelerinde öyle titreşimler yaratır ki, yeryüzündeki her kültür toplumu, zamanla bilimi olanaklarıyla keşfedebilir.
Reklam
2
23
224 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42