1000Kitap Logosu
Ateşkes
Ateşkes
Ateşkes

Ateşkes

Auschwitz Üçlemesi 2

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.8
6 Kişi
14
Okunma
5
Beğeni
632
Gösterim
250 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 5 dk.
Adı
Ateşkes (Auschwitz Üçlemesi 2)
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Ekim 2002 · Karton kapak · 9789750701092
1943 yılında gönderildiği Auschwitz Toplama Kampı'ndan sağ çıkan 24 kişiden biridir, Torinolu Yahudi yazar Primo Levi. Sağ kalabilmesini şansa olduğu kadar, kimyager olmasına ve kendi deyişiyle kampta dostluk kurduğu İtalyan duvar ustasının yardımlarına borçludur. Anılarını yargılayarak değil, bir gözlemci gibi yazan Primo Levi, hayatını Yahudi soykırımının tanıklığına adamıştı. "Bunlar da mi İnsan" ve "Boğulanlar, Kurtulanlar" adlı kitapları, onun bu tanıklığının güçlü örnekleridir. İlk kez 1963 yılında yayınlanan "Ateşkes" ise, 1945 yılında savaş sona erince özgür bırakılan Primo Levi'nin yıkıntı halindeki savaş sonrası Rusyası'nda, İtalya'ya dönmek için yaptığı dolambaçlı, çapraşık ve hem müthiş güçlükler içinde geçen, hem acı bir mizah barındıran yolculuğu anlatır. Toplama kampları için, "amaçları insanı, insandan daha az bir şey haline getirmekti" diyen Primo Levi, kamplarda sağ kalabilmenin tek kuralının şans olduğunu da söylemişti. Her şeye karşın iyimserliğini koruyan, insana inanan bu anıların yazarının 1978'de Torino'daki evinde intihar etmesi, soykırımdan sağ çıkmış olmanın yarattığı vicdani yükten ve suçluluk duygusundan kurtulamadığının bir işareti olabilir.
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,43
6.8
10 üzerinden
6 Puan · 3 İnceleme
İbrahim cangöz
Ateşkes'i inceledi.
250 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Toplama kampı
Primo Levi Auschwitz kampından kurtulan 24 kişi arasındadır. Kitap da savaş sonrası Rusya'dan İtalya ya yapılan dolambaçlı yolculuğu anlatmaktadır.hem müthiş zorluklar, acı ve mizah barındıran yolculuğu anlatır. Toplama kamplarının insanları insandan daha az bir şey haline getirmektir. Her şeye karşın iyimseligini koruyan Levi toplama kampında yaşadıklarının vicdanını terk etmemiş ve 1987 yılında intihar etmiştir. İnsanın vicdanını insana nasıl bunlar yaşatır diye sorgulatmak ta. Çok beğendim.
Ateşkes
6.8/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Uğur Savcı
Ateşkes'i inceledi.
250 syf.
·
9 günde
·
5/10 puan
1943 yılında gönderildiği Auschwitz Toplama Kampı'ndan sağ çıkan 24 kişiden biri, yazar profilinde yazdığı gibi ki bu bile aslında başlı başına ne kadar zorluklara karşı karşıya gelip bunlardan sağ çıkması saygıyı hak ediyor ancak elbette acıların da mutlaka etkisiyle 1987 yılında hayatını sonlandırıyor. Bütün bunlara rağmen savaş sonrası Rusya'da başlayan bu kitabı beğendiğimi söyleyemeyeceğim, evet yaşanılan acılar için elimden geldiği kadar empati kurmaya çalıştım ancak yazar bunu bana pek geçiremedi. Yine de ilk kitaptan başlayarak okumak isteyen ve savaşın kişiler üzerinde getirdiği yıkımlara yabancı olanlara önerebilirim.
Ateşkes
6.8/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Mahpuker Sönmez
Ateşkes'i inceledi.
250 syf.
İki yıl kaldığı Auschwitz kampından savaşın bitmesiyle kamptan sağ çıkan 24 kişiden biri olan yazar, anılarını anlattığı bu kitapta anılarını, yargılayarak değil gözlemci gibi (kitabın arka kapağında yazıyor) anlattığı için mi, yoksa okurken her satırdan sonra acaba ne olacak sorusu yerini acaba ne zaman bitecek sorusuna bıraktığı için mi bilemiyorum okurken sıkıldım.
Ateşkes
6.8/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5