Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Ateşten Gömlek

Halide Edib Adıvar

Ateşten Gömlek Sözleri ve Alıntıları

Ateşten Gömlek sözleri ve alıntılarını, Ateşten Gömlek kitap alıntılarını, Ateşten Gömlek en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Ne ıssız ve insansız, tekdüze, sonsuz bir dünya. Ne rengi ne hayatı ne çeşitliliği var.
Zavallı yuvarlak küçük mahluk!Siyah gözlerinde yaşlar kurulmadan kalbinden vuruldu,nişan o kadar iyi alındı ki,küçük dudaklarından anne diye bile bir şikayet çıkmadı.
Ben, ben bütün hayatta kanlara, ıstıraplara,başkalarının aşkına bakmaktan başka ne işe yarar bir adamım? Kendi aşkımı, kendi yaramı sade kendi gözlerim gördü.
Ben onu kızdırmak için derdim ki: “Senin efelerin, zabitlerin, çetelerin kim oluyorlar? Yüksek bir dimağın sevk ettiği iki bacak.” O hemen kızarır, “Bacak değil, bel kemiği, derdi. Sevk eden kafadır; fakat ölen mizaç ve kalptir, Peyami kardeşim.”
Bende bizim zavallı millet gibiydim. Tutunacak bir yerim yoktu.
Ben daha daimi bir dert ortağı istiyorum. Benim dünya seyahatim artık fazla uzamayacak, vasıl olacağım yerde kendimden bahsedecek bir ruh bulmak isterdim..
Felaket o kadar karanlık değildi. Meşale gibi, oyuncak gibi düşünülmeden başlanılan şeylerin çok derin bir anlamı doğuyordu.
İçimde isimsiz bir çocuk korkusu ve umutsuzluğu vardı.
"Sen git aşkımı sevgiliye söyle, sen kitaplar ve kâğıtların dilinden anlıyorsun, yanık şeyler söyle, beni istesin!"
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.