Avrupa Krizi Yaklaşan Avrupa Krizi ve Olası Savaşların Patlama Noktaları

7,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
564 gösterim
Gelecek 100 Yıl ve Gelecek 10 Yıl kitaplarının yazarı George Friedman'dan yine çok konuşulacak kitap

-Avrupa Birliği parçalanıyor mu? Kapıda büyük bir savaş mı var?
-Siyasi gerilimler ve ekonomik krizler dünyayı savaşa mı sürüklüyor?
-Türkiye, Avrupa'nın yeniden şekillenmesinde nasıl bir rol oynayacak?

George Friedman uzun süredir şaşmaz bir kesinlikle küresel siyaset, teknoloji, nüfus ve kültür alanlarındaki eğilimler üzerine tahminlerde bulundu. Ve şimdi de son beş yüz yıldır dünya üzerinde hâkimiyet kuran bağlantı noktasının, Avrupa'nın üzerine yoğunlaşıyor. Avrupa ve Rusya'nın en değişken, en güvenilmez sınır bölgelerini ve yüzyıllardır var olan, geçmişte çok sayıda savaşla yerle bir olup yeniden dirilen fay hatlarını analiz ediyor. Dahası, benzersiz üslubuyla yeniden kaynamaya başlayan olası patlama noktalarına ışık tutuyor.

Günümüzde Avrupa Birliği, geçmişte tüm kıtayı ayrıştıran jeopolitik gerilimlerin etkisini minimuma indirme konusunda ustalaştı. Friedman'ın da yürüttüğü tarihsel ve kültürel analizlerle bizzat gösterdiği gibi Avrupa Birliği dağılmanın eşiğinde. Avrupa Krizi kıtanın canlı tarihini anlatıyor ve en istikrarsız bölgelerin izini sürüyor: Batı'yı Rusya'dan ayıran Ukrayna, Belarus ve Litvanya'nın da dâhil olduğu bölge, Fransa ve Almanya arasındaki tarihî sınır ve Türkiye'nin de dâhil olduğu İslam coğrafyasının kalbi haline gelen, aynı zamanda da Yahudilik ve Hıristiyanlığın kaynağı olan Akdeniz...

George Friedman'ın jeopolitik ve siyaset bilgisiyle gelecekten haberler veren Avrupa Krizi başlıklı son kitabı bir yandan yakın tarihte Avrupa kıtasında yaşananların, diğer yandan günümüzde ve gelecekte dünyayı şekillendirecek diğer önemli güçlerin en güncel analizini sunuyor.

"Herkesin kolayca okuyabileceği bir üslupla yazan Friedman, Avrupa'nın ortak zihninde savaşın o kadar da derinlere gömülmediğini hatırlatıyor. Göç, ırkçılık ve işsizlik tehdidiyle mücadele eden kıtanın ne yönde ilerlediğini ve dünyayla nasıl ilişkiler kurduğunu görmek isteyen herkes okumalı."
-Kirkus-

"İsabetli tahminleri ve kazandırdığı yeni bakış açılarıyla George Friedman kendini kanıtlamış bir siyaset bilimci."
-The Wall Street Journal -

"Dünya siyaset sahnesinin kilit oyuncuları ve bu oyuncuların amaçları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes bu kitabı okumalı."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053437215
 • Orijinal Adı:
  Flashpoints
 • Çeviri:
  İrem Sağlamer
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ozlem Ozdemir 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 707 günde · Puan vermedi

Kitabın ingilizcesi özellikle bazı bölümlerde daha etkileyici. Türkçe tercümesinin bu etkiyi bire bir karşıladığını düşünmüyorum. Kitap, bazı terimleri biliyor olmanızı veya okurken internetden bakıyor olmanızı gerektirebilir. Örneğin türkçe tercüme kitapta bir bölümde "Aydınlanma" adı altında bir konu anlatılıyor. Aydınlanma'nın "Aydınlanma Çağı" olarak düşünülmesi ve bu çağ hakkında bilgi sahibi oluyor olmanız bölümü daha iyi anlıyor olmanızı sağlıyor.

Bir Macar Yahudisi olan George Friedman, ünlü düşünce kuruluşu Stratfor'un kurucusudur ve uluslararası politikada sözü dinlenen biridir. Daha önce "Gelecek 10 Yıl", "Gelecek Yüzyıl İçin Öngörüler" gibi kitaplarıyla da tanınır. Bu kitabının orijinal adı "Flashpoints: The Emerging Crisis in Europe"tur ve ilk Türkçe baskısını Kasım 2015'te yapmıştır. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere, temelinde Avrupa Birliği'nin yaşadığı sıkıntıları irdelemiştir. Bunu incelerken; ilk bölümlerde Avrupa tarihinden, orta bölümlerde İngiltere-Fransa-Almanya çekişmelerinden ve 1.Dünya Savaşı'na kadarki ABD gibi yan aktörlerden, son bölümlerde ise Avrupa'daki ekonomik krizden ve uç bölgelerdeki Polonya, Belarus, Türkiye, Güney Kıbrıs gibi çatışma (:conflict) bölgelerinden bahseder. Türkiye hakkında olumlu öngörüleri vardır. Yerel olmayan, geniş bakış açısı ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum, olayların gerçek mantığı ancak bu şekilde kavranabilir. Tavsiyedir.

Kitaptan 1 Alıntı