Konstantinapol Bir İmparatorluğun Doğuşu

8,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
464 gösterim
Bu hayatta kalanların inşa ettikleri bir şehrin öyküsüdür. Büyük bir felakette sıklıkla olduğu gibi hayatta kalanlar etnik olarak tek bir halk değildi, çok sayıda halkların birleşmesiydi. Onlar yaşam şekillerini olduğu kadar kendi hayatlarını ve mallarını savunmak için bir araya gelmişlerdi. Kendi şehirlerini teslim etmeyi reddetmişlerdi. Yaklaşık bin yıl boyunca bu kararlılıklarını sürdürmüşlerdi. Tarih onlara Bizanslılar adını vermiştir.

Onlar hayatta kalma mücadelesinde yalnızdılar. Batıda MS 200 ila 450 arasında yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu üzerine düşmüş olan bir alacakaranlık vardı. Bu durum onları ilk Orta Çağın karanlığına sürüklemiştir. Doğuda ise bu şehirde yaşanlar felaketin yarattığı çetin derslerini öğrenmişlerdir ve karanlık ile baş etmenin yolunu bulmuşlardır.

Onların kenti çok sayıda isme sahip olmuştur, bunlar arasında Konstantinapol ve Korunmuş Şehir, Bizanstan önce bilinir olmuştur. Hakli gibi onun da kendine özgü bazı özellikleri vardı. Gelgit yaşanmayan iç denizlerde küçük bir burun üzerine uzanıyordu. Burada Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere üç kıta birbirlerine çok yakındılar. Antik dönemlerde kervan yolları üzerinde bulunuyordu. Ve büyük nehirler burada bir araya geliyordu. Kıtaların iç bölgelerine geçiş sağlayan sular ayrıca Konstantinapolün üzerinde durduğu toprağı korumaya hizmet etmektedir. Muhtemelen Akdenizin antik uygarlıkları içinde başka hiçbir yer bu kadar korunaklı değildir.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789944978798
 • Orijinal Adı:
  Constantinople: Birth Of An Empire
 • Çeviri:
  İbrahim Şener, Nesrin Conker
 • Yayınevi:
  İlgi Kültür Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Adil Adem 
07 Nis 00:09 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta Bizans'ın en güçlü dönemi olarak kabul edilen 1.justinyanus dönemi anlatılmaktadır. Tarihi bilgiler roman havasında anlatılmıştır. Dönemin önemli karakterleri. Imparator justinyanus karısı Teodora Başkomutan Belisarius Tarihçi Prokopius'tur. Bu dönemde devlet sınırları genisletmek icin Perslerle doğuda, Vandallarla Kuzey Afrikada, Gotlarla İtalyada mücadele etmistir. Bu mucadelelerin ve başarıların baş mimarı kuşkusuz Kumandan Belisarius'tur. Onun en önemli özelliği az bi kuvvetle karşı tarafı alt etmeyi başarmasıydı.Diğer taraftanda Konstantinapolis'in gösterişi icin imar faaliyetleri sursurulmuştur. Insa edilen en onemli eser bugunde var olan Ayasofya'dır. Sosyal hayata bakıldığında ise en önemli hadiseler Nika İsyanı ve zaman zaman baş gösteren veba salgınlarıdır. Meraklısı için tavsiye olunur. Güzel bir kitap.