Babam ve Ben

Ariel Sabar
Philadelphia Inquirer Staff ve Elle Okur Ödülleri rnSeçkisinde yer almıştır.rn rn“Sabar umudun ve devamlılığın nasıl nesiller arası aktarıldığına dair çok değerli ve nadir bulunan bir hikâye anlatıyor bize. rnOkuyucular bu çalışması için ona ancak müteşekkir olabilirler…”rn Publishers Weeklyrn rn“Sizi önceden uyarıyoruz: Bu kitap yüzünden uykusuz geceler rngeçireceksiniz çünkü onu elinizden düşüremeyeceksiniz. Zaho’nun hikâye anlatıcılarının izinden giden Sabar, yüreğinize dokunacak, insan direncinin sınırsızlığını şaşkınlıkla okuyacağınız, mucizevi bir öykü aktarıyor. Babam ve Ben hem çok özgün hem de evrensel…”rn Roanoke Timesrn rn“Sabar’ın kitabı özellikle dikkate değer. Çünkü ailesel sorunlardan hareket ederek, bizi evrensel değerlere, dünya üzerinden rnsilinmekte olan bir kültür ile dile götürüyor ve hatta kültürün her toplumun sağlığı için ne kadar önemli olduğu sonucuna varıyor.”rn Philadelphia Inquirerrn rnBabasının geçmişini araştıran bir oğlun sıcacık ve içten hikâyesi… Sabar, hem kökenlerindeki kültürü tanıyor ve kaybolmakta olan kadim bir dili bizlerle tanıştırıyor hem de kendi iç dünyasını ve aile hayatını samimiyetle bizlere açıyor… Merakla okuyacağınız, unutamayacağınız bir roman…
Yazar:
Ariel Sabar
Ariel Sabar
Çevirmen:
Zerrin Duman
Zerrin Duman
Tahmini Okuma Süresi: 12 sa. 16 dk.Sayfa Sayısı: 433Basım Tarihi: 2010Yayınevi: Etna Yayıncılık
ISBN: 6053842729Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
433 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Çok az bilinen bir kültürde aile, toplum ve kültürün ne anlama geldiğini anlatan bir öykü. Ariel Sabar babasının yaşam öyküsünü kendi iç dünyasını ve aile hayatını samimiyetle bizlere açıyor. Dünya nüfusunun yüzde 94'ü dünya üzerinde var olan dillerden yalnızca yüzde 5'ini konuşmaktadır. Yok olan her dille bir ışık daha söner ve bir ses daha kesilir diyor Ariel Sabar. Merakla okuduğum bir kitaptı. Ve iyi ki de okudum dedirten bir kitap oldu. Kitabın sonunda araştırma merakı uyandırdı bende. Okunmaya değer bir kitap. Keyifli okumalar. ~Kitapla Kalın~
Babam ve Ben
Babam ve BenAriel Sabar · Etna Yayıncılık · 201085 okunma
Reklam
433 syf.
·
Puan vermedi
Bir Coğrafyanın Kayıp İnsanları
Kitap kuzey Kürdistan Zaho şehrinde başlayan sürgün hayatı ve İsrail’le başlayan yaşam mücadalesi ve kayıp olan bir kadının hayatın ele konu ve Amerika’ndan başlayan çağdaş bir hayatın görünmeyen yüzü ve Zaho da irtibatın koparmayan bir dramı anlatan muhteşem bir romandır.
Babam ve Ben
Babam ve BenAriel Sabar · Etna Yayıncılık · 201085 okunma
433 syf.
·
Puan vermedi
·
31 saatte okudu
Hiç Kürt Yahudi duymamıştım
Babasının geçmişini araştıran bir oğlun sıcacık ve içten hikâyesi... Sabar, hem kökenlerindeki kültürü tanıyor ve kaybolmakta olan kadim bir dili bizlerle tanıştırıyor. hem de kendi iç dünyasını ve aile hayatını samimiyetle bizlere açıyor. Sabar'ın kitabı özellikle dikkate değer. Çünkü ailesel sorunlardan hareket ederek, bizi evrensel değerlere, dünya üzerinden silinmekte olan bir kültür ile dile götürüyor ve hatta kültürün her toplumun sağlığı için ne kadar önemli olduğu sonucuna varıyor.
Babam ve Ben
Babam ve BenAriel Sabar · Etna Yayıncılık · 201085 okunma
433 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
71 günde okudu
Irak'ın Saddam Hüsayin zamaninda göç ettirmek zorunda kaldiklari Yahudi Kürtlerin yaşadığı kültür ve dil asimilesini bir ailenin 4. Kusagindan dinleyerek ogrenebileceğimiz bir tarihi roman olmuş. Zaho'dan başlayan serüven İsrail ve oradan Amerika L.A a kadar uzanmış. Baba saygın bir profesör ve arimice dili üzerine araştırmalar yapiyor. Yahudi kurtlerin kullandığı kendi dilleri. Oğul babasının ve dedesinin geçmişini merak ederek tükenmekte olan kültür ve dillerini ve hatta aile geçmişini araştırıp kaleme alıp eser çıkarma peşine koşuyor.Hatta Amerika'dan çıkıp Irak Zaho'ya kadar gidiyor. Çocukken süt anneye verilip daha geri alamadıkları halsinin izini dahi sürüyor fakat bulamıyor. Eser Amerika'daki çok satanlar listesine girmiş bir eser. Kimi zaman okurken sikilsanizda merak sizi ilerletiyor. Bazen sunu bile düşünüyorsunuz sizide yerleşkesinden göç edilmek zorunda bıraksalar ne yaparsınız acaba diye. Keyifli okumalar hepinize. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Babam ve Ben
Babam ve BenAriel Sabar · Etna Yayıncılık · 201085 okunma
Reklam
433 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitap, babasınla olan ortak özellikerini araştırmak amacıyla yola koyulmuş bir adamın tanıştığı kültürü, edindiği bilgileri konu alıyor. Ariel Sabar, babasının yaşatmaya çalıştığı dili, kültürü belli bir yaşa geldiği zaman araştırmaya başlamış ve bu uğurda yok olup gitmeye başlayan bir kültürle tanışmıştır. Kitabında toprak duygusunu, aitlik hissini, geçmişi tatmış olan Sabar, bu zamana kadar uzak kalmaya çalıştığı bu değerlerin ne kadar önemli olduğunu babasının takdire şayan öyküsünde belirtmiş. Edinilen İzlenimler ; 1- Kitabın başlarındaki dili tanımlamak, kitabın konusuna değinmek için yazılan tanım yazıları ve araştırmaların sonucundaki öğrenmenin verdiği şifreli özel cümleler korkutmuştu. Fakat sonraki bölümlerde roman şeklinde devam eden öykü beni yatıştırdı. 2- Kitabın ortasındaki, bilgi vermek amacıyla yazılan bilgiler, o konu hakkında bilgi edinmek istemeyen biri için sıkıntı yaratabilir. Şayet ben de öyle oldu. 3-Kitap tamamiyle eğitici. Aram diye bir dilin olduğunu bilmiyordum, Abraham IBN - EZRA diye bir dilbilimcinin olduğunu da. Yahudi kürtlerin olduğunu da bilmiyordum. 4- Kitabın akıcılık yönü de bir başka. Her sayfa bir diğerini okumanız için zemin hazırlıyor. Bazı, baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi ya da aile ve çocuk arasındaki ilişkiyi anlatmak için gözü çekiklerin -tanımımı mazur görün, çinli mi, japon mu, koreli mi anlayamıyorum- yaptıkları özel videolar vardır. Onları nasıl öneriyorsam, bu kitabı da öyle öneriyorum. Konuları kısmen benzer.
Babam ve Ben
Babam ve BenAriel Sabar · Etna Yayıncılık · 201085 okunma
433 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Yazar ,babası ile bağlarını güçlendirmek için onun doğup büyüdüğü yerleri anlatıyor. Bunları anlatabilmek için bir cok araştırma yapmış hatta doğup büyüdüğü Irak topraklarını ziyaret etmiştir. Kürt yahudi tarihini önümüze sermiştir. Beni etkileyen Rafqa'nın kayıp olması ve Miryam'ın ölümü olmuştu. Hikâye Irak'ta başlayıp Amerikada sonlanmış. Okumanızı tavsiye ederim.
Babam ve Ben
Babam ve BenAriel Sabar · Etna Yayıncılık · 201085 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.