Balkanlar Bizans'ın Çöküşünden Günümüze

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
504 gösterim
Bugün Balkanlar olarak bildiğimiz coğrafyanın, çok eski tarihlerden beri aynı isimle anıldığı sanılır. Oysa iki yüzyıl önce bu bölgeye "Rumeli" denirdi, yani Osmanlı'nın Bizans'tan fethettiği "Roma" toprakları, iki yüzyıl önce Balkan halkları diye bir tanımlama da yoktu. Bu coğrafyanın "Balkanlar" olarak tanımlanması 19. yüzyılın sonunda başlar. Balkanlar, sadece bir coğrafyanın adı olarak değil, aynı zamanda şiddet, vahşet, "ilkellik" gibi olumsuz çağrışımları olan bir isim olarak kullanılır. 1990'larda Yugoslavya'daki savaş, Balkanlar'ın tüm olumsuz çağrışımlarını harekete geçirdi. Avrupalılar bu bölgede "ezelden" beri etnik nefret ve din kavgaları olduğunu ve 20. yüzyıldaki bu savaşın da bu eski düşmanlıkların ürünü olduğunu iddia etti.

Mark Mazower, bu ödüllü kitabında, Batı'nın yerleşik "Balkanlar" algısını çü-rütüyor. I. Dünya Savaşı'nın başlamasına sebep olan Sırp milliyetçisinin suikastı ya da etnik temizlik gibi başlıklarla dünya sahnesine giren Balkanlar'ın, Bizans'ın çöküşünden günümüze izini sürüyor. Batı'nın Balkanlar'a atfettiği "vahşet" ve "ilkellik" gibi çağrışımları çürüterek şiddeti yaratanın aslında Avrupa ulus-devlet formunun biçimlendirdiği etnik köken ve milliyetçilik fikirleri, yani modernlik olduğunu söylüyor. Balkanlarla ilgili bilinen her şeyi tersine çeviren bu nitelikli tarih çalışması, meraklı her okurun mutlaka okuması gereken bir kitap.

"Balkanlar'ı merak eden herkes için mükemmel bir başlangıç kitabı"
-Times Literary Supplement-

"Aydınlatıcı, titizlikle hazırlanmış... Balkanlar'ın tarihini çok az bilenler için Mazower'ın kitabından daha güvenilir ve daha iyi bir giriş kitabı olamaz."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  210
 • ISBN:
  9786051068794
 • Çeviri:
  Ayşe Ozil
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
silaes 
01 May 19:59 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Balkan tarihi ile ilgili okuduğum kitaplardan en derli toplu olanı. Gerek Türk, gerek Balkan devletlerinin tarihçileri tarafından yazılan kitapların büyük bir çoğunluğu salt milliyetçilik kokuyor. Bu kitap, diğerlerinden bu noktada ayrılıyor. Dil ve anlatımı insanı sıkmayacak türden, yazar kendi görüşlerini empoze etmeden, bu doğrudur demeden, fikirlerini de neden- sonuç ilişkisine göre açıklamış. Çeviri de gayet iyi ve sadeydi. Haritalarla desteklenmesi de metinin kalıcı olmasını sağlıyor. Bizans'ın çöküşünden, günümüz sorunlarına kadar tarihi süreç işlenmiş ve çok iyi yansıtılmış. Sevdim.

Korhan Özalpagut 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir kitap. Yüzeysel bilgiye ihtiyacı olanlar okuyabilir.

Kitaptan 12 Alıntı

silaes 
01 May 02:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Avrupa'nın büyük güçleri Balkan halklarına yardım etmeseydi muhtemelen bu isyanlar pek bir sonuç vermeyecekti. 1. Dünya Savaşı da zaten Balkan özgürlük mücadelelerinin Avrupa devlet sistemiyle iç içe geçmesinin bir sonucudur.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 124 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 124 - Alfa-Tarih)
silaes 
01 May 00:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

1930'larda Hırvat köylü kızları ''makyaja, topuklu ve rugan ayakkabılara meraklıydı.'' Köylerine gelen yabancılara, iyi yemek yemektense güzel giyinmeyi tercih ettiklerini söylerlerdi.: ''Yemek mideme gidecek ama üstümdekileri herkes görecek.'' Ne var ki kısa bir süre sonra bu kızlar Büyük Buhran nedeniyle ne yeni elbise alabilecek ne de yeterince yemek yiyebileceklerdi.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 81 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 81 - Alfa-Tarih)
silaes 
01 May 00:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yakın bir zamana kadar kendileri de köylü olmalarına rağmen şehirliler köylüleri hor görür. Köylüler de şehirlilerin tembel, kurnaz ve yalancı olduğunu düşünürler, onları azar azar ve kibar kibar yemek yiyen, havalı çorbalar içip, işkembe ve pasta tüketen, ayrıca hayatlarını nemli ve kalabalık küçük odalarda harcayan bir takım zavallılar olarak görürler.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 79 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 79 - Alfa-Tarih)
silaes 
28 Nis 18:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Osmanlıların yüzyıllar boyunca farklı dinlere karşı, belki hiçbir Hristiyan ülkesinde olmadığı kadar "hoşgörülü" oldukları doğru olabilir, ama unutmamalı ki Osmanlı'da dini eşitlik diye bir şey yoktu. Etnik çatışma olmamasının nedeni Osmanlıların çok "hoşgörülü" olmaları değil, o dönemde bu topraklarda ulus fikrinin gelişmemiş olması ve de Hristiyanlığın etnik birlikten çok, dini cemaat fikrini öne çıkarmasıydı.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 45 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 45 - Alfa-Tarih)
silaes 
01 May 13:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

1922'deki Anadolu felaketi de Yunanlıların doğru düzgün hesaplamadan giriştikleri son harekattır ve bu harekatın başarısızlıkla sonuçlanmasını Büyük Güçler'den bilirler.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 143 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 143 - Alfa-Tarih)
silaes 
01 May 13:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yeni kurulan Balkan devletleri Osmanlılardan kurtulduklarına ve dünya devletleri arasına girdiklerine pek memnundular ama bu memnuniyet Avrupa karşısında ikinci sınıf birer devlet oldukları gerçeğini değiştirmiyordu. Zaten kendileri de bu durumun fazlasıyla farkındaydılar.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 135 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 135 - Alfa-Tarih)
silaes 
 01 May 14:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Abdülhamit trene binip halkın arasında dolaştıkça etraftaki Müslümanlar ''Padişah gavur olmuş.'' derlerdi. Tıpkı tren gibi anayasa da Osmanlı İslam dünyasının hiyerarşik kalıplarına ters düşen bir Hristiyan icadı olarak görülüyordu.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 148 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 148 - Alfa-Tarih)
silaes 
29 Nis 01:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Balkanlar'da zaman saatle değil,güneşe ve azizlerin yortu günlerine göre ilerlerdi. Ortodokslar, Katolik Avrupa'nın Gregoryen takvimini hiçbir zaman benimsememiş, saat kulesi Balkanlar'a çok geç gelmişti; 1868'de Karadağ'da tek bir saat kulesi bile yoktu.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 60 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 60 - Alfa-Tarih)
silaes 
30 Nis 23:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

1922 yılından önce 2000 adet koyundan oluşan sürüler vardı, şimdi 500 koyunluk bir sürü büyük sayılıyor.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 77 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 77 - Alfa-Tarih)
silaes 
28 Nis 20:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Balkan halkları, kendilerini tanımlamak için kullandıkları kavramları nasıl Avrupa'dan aldılarsa, aynı şekilde kendilerini yok edecek ideolojik silahları da Avrupa'dan almışlardır. Bu silahlardan en önemlisi romantizmle harmanlanmış modern milliyetçiliktir.

Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 46 - Alfa-Tarih)Balkanlar, Mark Mazower (Sayfa 46 - Alfa-Tarih)
2 /