Adı:
Bana Ait
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
620
ISBN:
9786059226394
Kitabın türü:
Yayınevi:
Papillon Yayınevi
Yapmaya çalıştığım şeyin normal olmadığını ben bilmiyor muyum sanki... Her şeyin farkındayım. Sende gördün denedim Irmak... Sevdiğim adamla normal, sağlıklı, mutlu bir yuva kurmaya çalıştım. Her şey yolundaydı, ta ki...
Özel durumundan dolayı çocuk sahibi olmak için yanıp tutuşan Pınar, en yakın arkadaşı Irmak ile plan yapıp, bunu uygulamaya karar verir. Hesaba katmadığı şey ise, seçtiği adamın yaptığı kurnazlığa uyanıp hem kendisinin hem de arkadaşının hayatını tamamen farklı bir boyuta taşıyacak olmasıdır...
.
.
.
"İşaret dili okullar da ders olarak verilmeli. En azından seçmeli ders olmalı."
diyor babası doğuştan annesi küçükken geçirdiği hastalık sonucu işitme engelli olup kendisi sağlıklı olduğu halde 6 yaşına kadar farkedilmeyen pınar ...
.
Sözlerimizle davranışlarımızla hareketlerimizle hatta bakışlarımızla bile onları üzdüğümüzü bu sebeple hiç birbir dünyamıza giremedigimizi bilmiyoruz.
.
Hassaslaşan duyuları sayesinde hareketlerimizle yada sesimizi duymasalar da dudak okuyarak ne dedigimizi alıyorlar.. Her dili öğrenen ama işaret dilini yok sayan bizler hep görmezden geliyoruz. Aynı gökyüzü altında farklı dünyalar da yaşıyoruz..
.
Doğan Çınar OSMANOĞLU
.
Mükemmel şahsiyet ..
Bir insan bu kadar düşünceli duyarlı olur dedirtiyor..
.
Bir oyun sonucu karşılaştığı pınar ve ırmak sayesinde işaret dilinin önemini anlayıp ;
Bütün şirketleri holdinglerine işaret dili kursu açıp personelleri öğrenme olanağı sağlamakla kalmıyor .. kendisi de öğreniyor ...
.
Yüce gönlüne bu da az gelip bütün şirketlerine işitme engelli personel alımı yapıyor hem de bütün medyanın dikkatini çekecek derece...
.
Kitap bitene kadar kimsenin kimseyi görmediği bu dünya da senin gibi duyarlı insan kaldı mı?
Gerçekten var mısın diye düşündüğüm ve ilk defa tanışmak istediğim bir karakter oldun...
.
Kalemine yüreğine sağlık Sinem Isler
Unuttuğumuz değerleri tekrar hatirlattigin için teşekkürler ...
.
.
#BanaAit
#Sinemİşler
#Papillon
#ÇınarPınar
#NehirYağız
#CesurIrmak
#İşaretDili
#KonuşanEller
#HümeyranınKütüphanesi
Harika bir kitaptı bu gune kadar okuduğum çoğu da güzeldi işitememek veya konuşamamak asla bir engel değildir. İnsanı duygularımız kaybetmemeliyiz
Eh işte...Fazla uzattı bazı yerler güzeldi ama çoğu yerde sıkıldım gereksiz uzatmislar,okadar uzatacaginiza ince kitap yazıp gönüllerde kalsaydı Neyse artık yazara saygımız olsun diyelim ve konuyu kapatalım
Pınar ve Çınar...
Pınar'ın babası doğuştan işitme engelli, annesi ise küçük yaşta bir hastalık sonrasında duyma yetisini kaybetmiş ama kendisi gayet sağlıklı bir şekilde duyan bir kız. Yalnız ailesi Onun duyduğunu 6 neredeyse 7 yaşında işitme engelliler okuluna gönderince öğrenmişler. Pınar çok zor zamanlar geçirmiş. Yıllar sonra genç bir kız olunca sevdiği bir adamla nişanlanmış. Nişanlısı olacak hödük evlenmelerinin arefesinde çocuklarının işitme engelli olma ihtimalini öğrenince Pınar'dan ayrılmış. Pınar çok yıkılmış. Ama o kadar çok çocuk sahibi olmayı istiyor ki tek gecelik bir ilişki ile çocuk sahibi olmaya karar vermiş. Resmen barlarda sokaklarda yumurtlama günü baba adayı arıyor. Bir de bir plan kurmuş. Hamile kalınca üniversiteden arkadaşı olan Akın ile evlenecek ve çocuk doğunca boşanacaklar. Böylece kimse çocuklarına kötü bir damga vuramayacak. Bir yumurtlama gününde bir bara gidiyorlar arkadaşı ile sonra onlara asılan adamları beğenmiyorlar ve zorla da olsa sıvışarak (Pınar tuvaletin camından atlıyor) kaçıyorlar. Otobüs durağında beklerken uzaktan iki iyi giyinimli adamın dudaklarını okuyarak Çınar adında bir iş adamına cuma günü suikast yapacaklarını ve Çınar dan sonra da kardeşini öldüreceklerini öğreniyorlar.
Pınar ve arkadaşı Irmak Çınar'ı internette araştırıp buluyorlar ve Çınar'ın çarşamba günü Türkiye ye döneceğini bildikleri için bir plan kuruyorlar. Hava alanında Pınar numaradan bayılır. Çınar'ın önünde Çınar numarayı yutar ve bu esnada Pınar onun cebine mektubu bırakır ama Çınar Pınar'ı hastaneye götürünce planları bozulur ve Çınar'ın mektubu bulduğunu hastanenin camından görünce arkadaşı ile kaçarlar .
Çınar, küçük yaşta annesini kaybetmiş. Babası Onları büyütmüş. Kardeşi Cesur ile çok zengin olmalarına rağmen mütevazi bir hayat yaşıyorlar. İnsanlara çok değer verip çalışanları ile arkadaş gibiler. Polis arkadaşlarının yardımı ile suikat ten kurtulur ve düşmanları yakalanır. Ama Çınar takmıştır O kızları bulup teşekkür edecek. 15 gün sonra onları nihayet bulur.
Pınar'ın yumurtlama günü olduğu için bir alışveriş merkezinin kafesinde baba adayı aramaktadır. Arkadaşı Irmak ile... Baktı ki bir türlü erkekleri beğenmiyor otoparka giderlerken Çınar karşılarına çıkar. Bunlar patates.
Çınar onları işitme engelli zannettiği için ve onlar korktukları için oyuna devam ederler. Çınar'ın evine yemeğe giderler. Çınar'ın ne para ne de iş teklifini kabul etmezler.
Pınar çok saf ve iyi bir kızdır, bir o kadar da kurnaz. Bir plan yapar ve yemekte Çınar ile kardeşinin içki ,içmelerine müsaade eder. Sonra gece gizlice Çınar'ın odasına girip sarhoşluğun ve uyku mahmurluğunun arasında Çınar ile birlikte olur. Sabah daha aydınlanmadan evden kaçıp giderler.
Çınar sabah erkenden kalkınca akşam ki rüyasını düşünür çok gerçekçi olduğu için şaşırır. Sonra sırtında ki acıma hissini fark eder. Ve metresinin gece geldiğini zanneder. Rüya değil de gerçek olduğunu anlar. Korumalarına kızar neden sevgilisinin gece geldiğini Ona haber vermediler diye. Sonra bir öğrenir ki eve gelen giden yok. Yastık ta ki saç, kızların odasından kaybolan havlu, yataktaki kan lekesi ve aynı zamanda kızların odasında olan sabahlık ta ki kan lekesi gerçeği anlar. Ve Pınar'la birlikte olduğu anlar. Ve Pınar'ın bakire olduğunu da anlar.
Pınar'ın peşine düşer.
3 ay sonra nihayet bulur. Pınar ile Irmak'ın işitme engelli olmadıklarını da öğrenmiştir. Hatta gerçek isimlerini de öğrenmiştir. Çünkü Pınar kendi adını Nehir, arkadaşı Irmak'ın adını da Şükufe demiştir.
Ne olup bittiğini sorar ama Pınar da Irmak ta ilk başta inkar eder. Sonra gizlice onları takip ettirince Pınar'ın hamile olduğunu öğrenir ve yapılacak en doğru şeyin evlenmeleri olduğuna karar verir Çınar, Pınar ikna etmesi zor olsa da evlenirler.
Günler geçtikçe Pınar'ı tanıdıkça ne kadar iyi yürekli ne kadar saf bir kız olduğunu anlar ve Pınar'ın hamileliğinde tansiyon sorunu ve bebeklerin Pınar'ı zehirleme ihtimali olunca Pınar'a aşık olduğunu anlar. Çünkü doktora Pınar daha önemli der.
Pınar zaten ilk gördüğü andan beri çok hoşlandığı adamdan çok kısa bir süre sonra şık olduğunu bilir ama ikisi de birbirlerine bir şey söylemezler. Sonra 6 aylık hamile iken evlilikleri gerçek olur. Cinsel çekime karşı gelemezler ve yanı odalar da kalmaya başlarlar.
Pınar'ın saflığı öyle bir vurgulanmış ki kitapta birçok yeri okurken gülmekten kırıldım resmen. Çok beğendim... Resmen iki defa okudum kitabı...
Bu arada kitap ta Cesur ile Irmak'ın aşkı da, Çağla ile Faruk'un aşkı da anlatılıyor.
Ve özellikle işitme engellilerin problemlerine çok güzel değinilmiş. Bayıldım....
Kesinlikle 10 numara bir kitap..
Puanım 10 üzerinden 11 hemde yıldızlı....
İyi okumalar...
Birkaç kez bitirdiğim kitaplardan biri. Eğlenceli, yaratıcı, akıcı ve yalın bir kitap. Ben okurken çok zevk aldım. Yazarın dilini ve kitabın kurgusunu oldukça beğendim.
Arkadaslar bizim yazarların neyi var gerçekten yahu bu kadar sayfa şaka gibi
Ama bu sefer biraz daha çok beğendim yani kızlara bayıldım tam kaçıklardı hahaha çok yerde kahkaha attım çoğu yerde kızın kaba konuşmalarına yuh dedim ama gerçekten çok güldüm. Bazı şeyleri sürekli tekrar etmesine gıcık oldum
İşitme engelli durumu gerçekten güzel işlemiş fakat sürekli tekrar etmiş. Ya uzatmak adına niye böyle yapıyorlar anlamıyorum. Konu hoş gidişat iyi fakat uzatma yönünden sıfır yani. Birde o kadar aşkı aynı kitapta işlemek karıştırıcı olmuş.
Neyse fazla yazdım komedi yönünden sevdim kızlar iyiydi ama çok çok çok söylemek istediğim lütfen bu denli uzatma yapmayın arkadaşlar
700 sayfa boyunca bolca "Aaaaaarrrggghhh!" "Ooooohhh!" "Hııııgggghhhh!" tarzı ne tür duygu içerdiği belli olmayan harf yığını. Sıfır betimleme. Anlamsız, sürprizsiz, hiçbir zeka kıvılcımı gerektirmeyen bir konu. Tek getirisi, işitme engellilerle ilgili saptamalar, bilgiler. Bunun dışında tam bir zaman kaybı. Atlaya atlaya sonuna kadar gittim. Konusu da şu: Kızımızın genleri nedeniyle çocuklarında işitme engeli olma ihtimali var. O da evlenmeden birisinden çocuk yapıp büyütme niyetinde. Bir adamı uykusunda iğfal ediyor ve ikiz bebeklere hamile kalmayı başarıyor. Adam bunu öğrenip onunla evleniyor. Sonlara doğru aşık olunuyor. Kızın etrafındaki her dişi de erkeğin etrafındaki erkeklerle eşleşiyor. Bolca Arrrgggghhjh Iıııııııı Hııııııııı Hmmmmmmm ve bitiyor. Ne okudum? Ne bileyim ben, öyle sıradandı ki. Ama, belli ki yazarımız işitme engelliliği konusunda bilgili ve bunu güzelce yedirmiş hikayeye. Aydınlandığım bir sürü nokta oldu. Hem pratikte hem de teoride konuyla ilgili bilgiler çok dozunda verilmişti. O yüzden 700 sayfanın sonunda çok da şeyetmiyorum aslında. Iııı. Hmmm. Öyle bir şey işte.
"Haaaa! O mu? Çınar kadar olmasa da hepsi çok yakışıklı. Hııımmmm... Vay be demek buralarda saklanıyorlarmış!.. Sizi sizi.... Yanlış yerde erkek arıyormuşum. Neymiş alışveriş merkezi, kafeteryada değil, zenginlerin malikane kapılarına bakmak gerekiyormuş. "
Hiç kimse mükemmel değildir Çağla,aynı benim de olmadığım gibi... Hayat,mücadeleler yumağından başka bir şey olmadığını acı bir şekilde öğretti.
Yara geçer izi kalır Çağla,acılar biter yeri geldikçe sızlar. Onun izlerini de ruhunda taşırsın,aynı benimdekileri taşıdığın gibi... Sadece görünmezler.
Hepimiz yaralıyız meleğim... Bazılarınki fiziksel,görünen yerlerinde,büyük çoğunluğunki de ruhunda,içinde,taaa derinlerde saklı... Pes ettiğin,mücadeleyi bıraktığın an kaybedenlerin arasına girersin,orada kaybolursun,kimsesiz,yalnız,umutsuz,her daim mutsuz...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bana Ait
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
620
ISBN:
9786059226394
Kitabın türü:
Yayınevi:
Papillon Yayınevi
Yapmaya çalıştığım şeyin normal olmadığını ben bilmiyor muyum sanki... Her şeyin farkındayım. Sende gördün denedim Irmak... Sevdiğim adamla normal, sağlıklı, mutlu bir yuva kurmaya çalıştım. Her şey yolundaydı, ta ki...
Özel durumundan dolayı çocuk sahibi olmak için yanıp tutuşan Pınar, en yakın arkadaşı Irmak ile plan yapıp, bunu uygulamaya karar verir. Hesaba katmadığı şey ise, seçtiği adamın yaptığı kurnazlığa uyanıp hem kendisinin hem de arkadaşının hayatını tamamen farklı bir boyuta taşıyacak olmasıdır...

Kitabı okuyanlar 46 okur

  • Münevver Ersenöz
  • Elif Gökdemir
  • Satır Arasındaki Boşluk
  • FERYAL PAZARLI
  • Cennet Yardım
  • pınar bayrak
  • Aysegul
  • Serpil tepe
  • Yeliz Şahin
  • Sores

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%3.7
18-24 Yaş
%22.2
25-34 Yaş
%40.7
35-44 Yaş
%22.2
45-54 Yaş
%7.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%100
Erkek
%0

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.5 (17)
9
%9.1 (3)
8
%15.2 (5)
7
%6.1 (2)
6
%6.1 (2)
5
%3 (1)
4
%0
3
%6.1 (2)
2
%0
1
%3 (1)