·
Okunma
·
Beğeni
·
4.172
Gösterim
Adı:
Pervane
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
360
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059545808
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pervane
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Okurlarımızın çok severek okuduğu Deli’nin Yazarı Gülsen Kılıçaslan’ın beklenen duygusal romanı Pervane, ışığınız olacak… tutulup kalacaksınız!

Geçmişinde yaşadığı trajik olaydan kaçan Ayşe, bebeğiyle birlikte yeni bir hayat kurmaya kararlıdır. Yeni hayatının ilk gününde karşılaştığı Kenan, daha ilk bakışta Ayşe’nin ahu gözlerinin esiri olmuştur. Ama Ayşe’nin hayatında bebeğinden başka kimseye yer yoktur. İkili arasında yaşanan büyük anlaşmazlık, aralarında derin bir uçurum açacaktır.

Kenan, önyargıları ile girdiği savaştan yara almadan kurtulabilir mi?

Ayşe, aşkı yeni tadan yüreğinin sesini dinleyip affetmeyi öğrenebilir mi?

Peki aşk, karşısına çıkan tüm güçlükleri yenerek filizlenebilir mi?

“Dünyada olup biten her şey hem birbirini tamamlar hem de sürekli çatışma halindedir. Aydınlık ve karanlığın bu ezeli ve ebedi mücadelesiyle tüm ilkeler belirlenir. Masumiyet, kirlenmiş benliklerle çatışırken şekil değiştirse de özünden asla bir şey kaybetmez.”
360 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bugüne kadar okuduğum en etkileyici kitaplardan biri. Bir tarafta hayatını hovardalıkla geçiren ailesiyle düşünceleri uyuşmayan bir genç, diğer tarafta töre kurbanı gencecik bir anne. İkisinin de ironilerle dolu hayat hikayesi beni çok etkiledi. Kitaptaki diğer karakterler de o kadar ustalıkla yansıtılmış ki, insanların önyargılarını yıkacak bir kitap haline gelmiş. Ülkemizdeki aile baskısı, töre cinayetleri,istismarlar, kadınlara karşı beslenilen basmakalıp fikirler... Ancak böyle anlatılabilirdi.
360 syf.
·5 günde·7/10
Kitabı genel olarak beğendim. Ama okurken gerçekten çok sinir olduğum yerler oldu. Kitapta en beğendiğim nokta ise kadın karakterlerinin çok güçlü ve feminist duruşları olmasıydı. Pervane’nin farklı bir konusu var. İlham olabilecek bir kitap. Ve kitapta 1 kişinin yaşadıkları değil 5-6 ana karakterin duyguları ve yaşadıkları yer alıyor. Bu nedenle okurken hiç sıkılmadım. :)
 • Şurina
  7.9/10 (152 Oy)143 beğeni450 okunma15 alıntı6,1bin gösterim
 • Şurimşine
  7.5/10 (191 Oy)173 beğeni556 okunma41 alıntı8,7bin gösterim
 • Aşk Olsun 2
  8.5/10 (100 Oy)88 beğeni275 okunma18 alıntı2.466 gösterim
 • Kuma
  8.0/10 (119 Oy)131 beğeni386 okunma48 alıntı6,5bin gösterim
 • Aşkın Adı
  8.4/10 (115 Oy)96 beğeni326 okunma79 alıntı2.104 gösterim
 • Yolum Aşka Düştü
  8.2/10 (89 Oy)66 beğeni202 okunma91 alıntı3.360 gösterim
 • Emanet Gelin
  7.8/10 (149 Oy)125 beğeni461 okunma99 alıntı4.961 gösterim
 • Deli Kız
  8.0/10 (328 Oy)335 beğeni972 okunma76 alıntı10,6bin gösterim
 • Kuma II
  8.0/10 (76 Oy)92 beğeni239 okunma50 alıntı4.659 gösterim
 • Pinokyo'nun Rüyası
  8.4/10 (147 Oy)110 beğeni370 okunma56 alıntı3.266 gösterim
360 syf.
·3 günde·6/10
Ve bir diğer kitabımızda sıra. Açık konuşmak gerekirse benlik bir kitap değildi. Önce konusundan bahsedeyim. Kitabımız ayşe adında bir kızın töreden kaçarak istanbula gelişini ve istanbulda yaşadıklarını anlatıyor. Başına türlü türlü talihsizlikler gelen kızımız hayata çocuğuyla birlikte tutunuyor ve kitap böyle böyle devam ediyor. Gelelim benim yorumuma. Gülsen abladan güzel bir kitap bekliyordum deliden sonra. Ama beni hayal kırıklığına uğrattı. Kitap o kadar basitti ki, o kadar alt düzey bir dili vardı ki ve o kadar edebi dilden uzaktı ki anlatamam. Bence daha çok 15 yaş altı ve kitap okumaya daha yeni başlamış kişiler okumalı. Kısaca ben okumanızı önermem. Size katacağı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ama yine de siz bilirsiniz. Keyifliii okumaaalaaarrrrr.
360 syf.
·Beğendi·8/10
Sosyal medyada karşılaşmıştım bu güzel kitapla ve merakıma yenik düşerek hemen alıp bir çırpıda bitirdiğim bir kitap oldu. Bozuk düzen, sahipsizlik, kadına verilen değer ki bu da zaten toplumun sisteminden kaynaklandığına inanıyorum.. Hani bazı kitaplar olur durumu anlatır uzun uzun o hissiyatı verir işte bu öyle değil. Bu olayı anlatıyor zaten öyle bir olaylar silsilesi varki yazar hissiyatı bize bırakmış. Ben her sayfada, satırda şok geçirerek okuduğum bir kitap oldu:) alınız okuyunuz çerezlik bir kitap ama bırakacağı etki için söz veremeyeceğim ^^
360 syf.
·216 günde·Beğendi·10/10
Ben Pervane yi yazın okumuştum ama nasıl okuduğumu hiç anlamadım kitabı elime aldığım gün zaten yarısı bitmişti. Çok ağladım kitabı okurken göz yaşlarından yazıyı göremediğim dakikalar bile oldu.

Kurguya gelelim. Yine bir ailenin ya da töre diyelim bunların yüzünden çok genç bir kadının küçücük çocuğu ile şehire kaçmasını ve kadının yaşadığı zorlukları anlatıyor. Bu kitap bence hayatın tamamenacı gerçeklerini anlatıyor. Yazarımız Gülsen Kılıçaslan gerçekten bu kitabı da diğer kitapları gibi harika yazmış. Hiç şüphesiz alıp okuyun derim.

Gülsen Kılıçaslan Pervane
360 syf.
·9/10
Kitabı çok beğendim yazarın anlatımı çok güzeldi. Sadece 3 kişinin hikayesi anlatılıyo bu beni biraz sıktı ama ona rağmen çok beğendim kesinlikle okumanız gereken bir kitap
360 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap beni çok etkiledi genç bir annenin yaşadığı yaşamak zorunda kaldığı şeyler anlatılıyor. Aslında toplumun kanayan yarası da diyebiliriz. Her ayrılan boşanan bir kadına farklı gözle bakmak gibi bir huyu var bizim toplumumuzun
Sanırım bu yüzden kitap karakteri olan Kenan'a ilk başlarda çok kızdım kendi kafasındaki kurgusuna inanıp Ayşe'ye farklı yaklaşmaya çalıştığı için ama bir yandan da Ayşe'ye en büyük iyiliği de o yaptı.
Ayrıca bu kitapta sevdiğim birşey vardı o da kadınların güçlü ve feminist duruşları olmasıydı.
Hayatını hovardalıkla geçirip ailesiyle düşünce yapısı uymayan uyuşmayan... Bu kitapta kısacası herşey var. Ön yargılarınızı yıkacak bir kitap Gülsen Kılıçaslan o kadar güzel analiz etmiş ki insanları çokta güzel kaleme almış.
Tam olarak bir gecede biten bir kitap ama asla çerezlik bir kitap değil.
360 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yine harika bir Gülsen Kılıçaslan kalemi ve yine büyük keyifle okuduğum güzel bir roman. Yazarın beşinci kitabı olan Pervane diğer kitaplarına nazaran biraz daha dram yüklü olması ile birlikte yine her daim olduğu gibi kadını ön planda tutan son derece toplumsal konularla okurlarının gönlünü fethedecek. Ayşe ve Kenan 'nın hikayesini okurken yer yer hüzünlensem de , Meral 'in zorlu evlenme mücadelesi gülümseten türdendi. Anne ve babanın tek tip metazori baskıcı hayatlarını kendi evlatlarına da dayatması her zaman mutlu sonlanmayacağını , anlayış ve hoşgörü eşliğinde her bireyin söz hakkı olduğunu bilerek davranmaya teşvik edici çok güzel toplumsal mesajları ile çok severek okudum. Ayrıca bir o kadar harika kapak tasarımı ve basımıyla Nemesis Kitap ' a teşekkür ederim. Yazdığı her kitabını tereddütsüz okuyacağım yazara selam olsun.
360 syf.
·Beğendi·10/10
MÜKEMMEL..
Alışılmışın dışında ne liseli bir kız ne de piskopat bir adam.
Sadece ailesinde kaçan çocuklu bir kadın,onu ilk gördüğü anda aşık olan bir adam.
Kesinlikle alınması gereken bir kitap.
Teşekkürler Gülsen Kılıçaslan.
360 syf.
·Beğendi·10/10
Ahu gözler... dünyada olup biten herşey hem birbirini tamamlar hemde sürekli çatışma halindedir demiş yazar...Masumiyet kirlenmiş benliklerle çatışırken şekil değiştirsede özünden asla bisey kaybetmez
360 syf.
·Beğendi·9/10
yine harika bir kitapla geldim huzurlarınıza. Sevgili @gulsenkilicaslanofficial ne de güzel yazmış. Bu kitap kadın kokuyor. Güçlü değilken güçlenen, dipteyken yüzeye çıkan, her şeyden vazgeçmişken hayata tutunan... bu kitap erkek kokuyor. Hovardalıktan başka bir işi yokken ask-i uğruna tövbe eden, ailesinin her dediğine he deyip hayatını kendi ellerine alamayan. Yazar bu türleri olayların akışı içinde iç sesleriyle de var etmiş. Kitabı okurken yazarın insanları çok iyi gözlemlediğini de anlayabiliyoruz. Özellikle ve özellikle kadınların okuması gerektiğini düşünüyorum. Aslında hayır ya bence hepiniz okuyun çünkü eğer bu kitapta bahsedilen bir erkek türüyseniz vay halinize tavsiye ediyorum millet
Kadın, anadır; doğurur, üretkendir; ekmeğini yoğurur, kuştur; hem özgür göklere uçan hem de yuvasını kuran, aşktır; yuvasını sevgiye boğan, nimettir; yoktan sofralar donatan, emekçidir; hiç durmadan çalışan, terzidir; herkesin söküğüne kadar eksiğini biçip diken. Kadın, kendine istediği dünyayı kurabilecek yetkinliktedir. Ama kadın bazen hata yapar ve kendi elleriyle inşa edebileceği hayatı, bir erkeğin mimarlığına bırakır. Kendindeki potansiyelin farkında olmadan "Sen acizsin, gücün yetmez," diyen erkeğe sorgusuz sualsiz inanır ve uçarken sahip olduğu o geniş, güçlü kanatların kırılmasına müsaade eder.
Kadın, kendine istediği dünyayı kurabilecek yetkinliktedir. Ama kadın bazen hata yapar ve kendi elleriyle inşa edebileceği hayatı, bir erkeğin mimarlığına bırakır. Kendindeki potansiyelin farkında olmadan ‘Sen acizsin, gücün yetmez, ‘ diyen erkeğe sorgusuz sualsiz inanır ve uçarken sahip olduğu o geniş, güçlü kanatların kırılmasına müsaade eder.
Kadın olunca bahane uydurması kolay tabii... Şort giymesin, tenhada gezmesin, hamile dışarıda gezmesin, süslenmesin... Sapıklığa sebep olan kadın değil sapkınlık dolu pis zihniyetler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pervane
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
360
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059545808
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pervane
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Okurlarımızın çok severek okuduğu Deli’nin Yazarı Gülsen Kılıçaslan’ın beklenen duygusal romanı Pervane, ışığınız olacak… tutulup kalacaksınız!

Geçmişinde yaşadığı trajik olaydan kaçan Ayşe, bebeğiyle birlikte yeni bir hayat kurmaya kararlıdır. Yeni hayatının ilk gününde karşılaştığı Kenan, daha ilk bakışta Ayşe’nin ahu gözlerinin esiri olmuştur. Ama Ayşe’nin hayatında bebeğinden başka kimseye yer yoktur. İkili arasında yaşanan büyük anlaşmazlık, aralarında derin bir uçurum açacaktır.

Kenan, önyargıları ile girdiği savaştan yara almadan kurtulabilir mi?

Ayşe, aşkı yeni tadan yüreğinin sesini dinleyip affetmeyi öğrenebilir mi?

Peki aşk, karşısına çıkan tüm güçlükleri yenerek filizlenebilir mi?

“Dünyada olup biten her şey hem birbirini tamamlar hem de sürekli çatışma halindedir. Aydınlık ve karanlığın bu ezeli ve ebedi mücadelesiyle tüm ilkeler belirlenir. Masumiyet, kirlenmiş benliklerle çatışırken şekil değiştirse de özünden asla bir şey kaybetmez.”

Kitabı okuyanlar 284 okur

 • A_drn
 • Dilara Bas
 • Nuray Öztürk
 • Ece
 • Sude. Ozkync
 • İrem
 • Ayşe Yönezer
 • Beyza inan
 • Rosé
 • Cennet abas

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%100
Erkek
%0

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.9 (44)
9
%19 (22)
8
%14.7 (17)
7
%12.1 (14)
6
%4.3 (5)
5
%6 (7)
4
%1.7 (2)
3
%0
2
%0.9 (1)
1
%3.4 (4)