Adı:
Deli
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
544
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059809542
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Deli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Annem ve babam, bana karşı hiçbir zaman, o sevgi dolu ve ilgili anne babalar gibi olmadılar. O yüzden ben de küçüklüğümden beri kendimi, rengârenk hayaller kurarak mutlu etmeyi öğrendim. En sevdiğim hayalin rengi ise beyazdı. Beyaz bir gelinlik... Beyaz, mutluluğun, aşkın ve bir gün kendi yuvamı kurabileceğimin müjdecisiydi. Bu evde kavuşamadığım huzura, kendi kurduğum yuvada sahip olacağıma gerçekten inanarak büyümüştüm. Oysa şimdi ailem, bu hayalimi de elimden almıştı.Benimle hiçbir ilgisi olmayan bir olaydan dolayı, hiç tanımadığım ve civardaki herkesin Deli diye bildiği bir adamla evlenmek zorundaydım.

Tüm ilçede deli diye tanınan bir adam: Emre.
Aradığı şefkati ailesinden bile görememiş, 
tek hayali bir gün sevdiği adamla evlenmek olan bir genç kız: Elif.
Ve zoraki bir evlilik.

Kimsenin bilmediği bir psikolojik sorunla boğuşan Emre ve 
Emre'yi tanıdıkça ona karşı anlayamadığı bir şekilde merhamet duymaya başlayan Elif, gerçek bir aile olabilecek miydi?

Emre tekrar delirmeseydi; belki... 
Öncelikle son derece keyif alarak okuyup bitirdiğimi belirtmeliyim. Deli Emre ve Elif'in hikayesi öyle güzel kurgulanıp anlatılmış ki yer yer kahkaha atarak okuduğum yerlerin sadece bir kaç sayfa sonrasında gözyaşlarıma hakim olamayacak kadar hüzünlendirmesi ve merakla çözmeye çalıştığım gizemli konusuyla bence harikaydı. Öyle, bazı yorumlarda , yok efendim hiç edebi değeri yok, altı çizilecek cümle yok gibi negatif yorumlara aldanmayın derim. Okuduğumuz her kitap, roman , her neyse edebi değeri , altı çizilecek cümle dolu olması mı gerekli, hayatın ta kendisini anlatıyor işte bu kitap, hem mizahi hem de dramatik bir dille , daha ne olsun ? Sonuçta kitapta anlatılmak istenen duyguların hepsini okuyucuya sonuna kadar hissettirebilen bir kalem, ben beğendim ve de tavsiye de ederim.
Yazarın üslubu ile kitap çok akıcı ve samimi bir havada ilerliyor. Her kitapta olduğu gibi verilen mesajlar var ana düşünce bir deli diğer akıllılardan daha akıllıdır :) Kitap bir aşk kitabı olması nedeniyle bazı yerlerde üzülüp gözleriniz dolabilir,romantik olanların daha çok seveceği türdendi.. Kitap, deli ! bir adam ve onu çok seven merhametli bir kızın hikayelerini konu almış. Niye deli olmuş ve bu süreçte sevgi onu nasıl tedavi edecek anlayacaksınız. Okumanızı tavsiye ederim.
Bugün başladım ve şimdiden 220 sayfa okudum. Kahkahalarla okuyacağınız çok sıcak bir hikaye. tek kelimeyle bayıldım. kelimeler akıp gidiyor nerdeyse. bir an önce okuyup bitirmek istiyorum.
Kitap 544 sayfa.

İlk başta okumak için sayfa sayısı beni korkutmuştu.
Yarım bırakmaktan korkmuştum.

Ama merakıma yenik düşüp başladım okumaya...

Deli Emre ve Elif'in hikayesi öyle güzel anlatılmış ki...

Bazen içinde geçen komik cümlelere kıs kıs güldüm.
Bazen ise kimse anlamasın diye ağlamamak için gözlerim dolu dolu okudum.


Ben bu kitaptan kendime bir ders çıkardım.

# Çocuğunu akraba da olsa kimseye emanet etmemek.

Emre annesini kaybettiğinde çok küçükken babası onu bir akrabasına bırakıyor.
Emre kaldığı evde tacize uğruyor ve o olaydan sonra kendini toparlaması zor oluyor. Kadınlardan nefret ediyor. Sık sık o olay kabusu oluyor.

Kitabın kapağında yazan "Bir deli bu kadar yakışıklı olabilir miydi?" Sorusuyla aşkı çağrıştırsa da bana göre bir aşk kitabı değil de çocuk istismarını konu alan bir kitaptı.

Bu kitapta size anlatmak istediğim daha çok şey var ama benim için en önemlisi buydu .

Okumanızı tavsiye ederim demiycem

###OKUYUN!!!###
Kitap ilk okuduğumda farklı bi olay örgüsü canlanmıştı gözümde tabi okudukça yanıldığımı anladım. Konusu genel aşk kitapları gibi değil değişik ilgi çekici ve oldukça özgün. Konuşma diline hakim ve sürükleyici. Bana kalırsa filmi veya dizisi çekilmesi gereken kitaplardan.
Ve son derece merak ettigim Deli kitabı. Okudum. "Muhteşem", kimi yerinde insanı kahkahaya boğan, kimi yerinde hüzne ve kimi yerinde meraka boğan bir kitap. Gereksiz buluyor kimisi ama ben birçok edebiyat kitabından daha iyi buldum. İstege bağlı. İsterseniz okumayın yani okuyun bence pişman olmazsınız. Çok keyifli, harika bir kitap...
Şu dönemde internet ortamında yazılmaya başlayıp kitaba dönüştürülen eserlerden biri bu kitap.Konu itibarıyle ilginç mi?evet ilginç ama gereksiz ayrıntıya boğduğu için zaman zaman sıkıldığımı itiraf etmeden geçemem..Kalemine sağlık yaZarın...Biraz toZpembeyle tozgri karışık bir kitap...Ya da bana romantizmi fazla geldi :))
Bir wattpad kitabı olabilir, uzun ve gereksiz detaylarla dolu olabilir, sayfa sayıcı çok fazla olabilir ama sevdim ben. Günümüz kendine güvenen gençliğini Elif'te, toplumun patojenik tarafı da Emre'de çok güzel hayat bulmuş. Dizi delisi bir ülkeye kitaplar bence anca bu yolla sevdirilir.
Niye tv başından ayrılamıyor bu insanlar ya da 8 kez evlenip 20 kez boşanan insanları; evlilik programı yaparken "toplumun en güvenilir yüzü" seçiyor. Cevap basit, kendinden saydığı için.
Okumak edebi olmak için yapılmaz her zaman. Kalite zamanla olur. Yazar zamanla olgunlaşır, kitap geçtikçe ustalaşır.
Ben ne zaman bir wattpad kitabı okusam kendi gençliğimi yaşıyorum bire bir. Çok sevimli geliyor bana. Alıp gidiveriryor aklımı başımdan. 22 saate bitti bu kitap. Çerez gibiydi, diyet yaparken gömüldüğüm çikolatalı tatlı gibiydi. Güzeldi en nihayetinde.
Ve hatta çok güzel nasihatler vardı içinde. Bolca ahlak vardı, din vardı, namus vardı, aile bağları vardı. Merhamet vardı. Şu aciz kafamla derim ki, muhteşem bir edebi eser olup, bir halıyı 3 sayfada anlatacağına, bu sebepten Nobel alacağına, basit görülsün ama "bana bunlarla gelsin" :D
Ben çocuğa tacizi bu kadar iyi anlatan bir kitap daha görmedim. Çağımızda Wattpad kitaplarına ergen kitabı deyip geçilirken Gülsen Kılıçaslan öyle bir konuya o kadar güzel değinmiş ki... Emre 28 yaşında deli diye anılıyor ve bunun sebebi herkese küçük gelen, hiç kimsenin umursamadığı ufacık bir olay. Kitap her şeyi o kadar net anlatmışken Elif'e ve sabrına da ayrı hayran kaldım. Emin dedeyi ve Emin bebeği çok çok sevdim. Tufan var ya o Tufan... Benim çok fazla sevdiğim harika bir kitaptı. +18 içerik falan hikaye, Gülsen Kılıçaslan'ın değindiği konu asıl efsaneydi. Kesinlikle okunası bir kitap.
Emre nin deli diye anılması ilk başta gerçekten deli olduğunu düşünmeme sebep oldu fakat Elif in Emre ile evlendikten sonra Emre nin neden böyle olduğunu araştırması ve ortaya çıkan gerçekler beni çok üzdü. Elif in Emre ye olan aşkı beni çok etkiledi. Elif in çok güçlü bir kadın olması yanında Emre ye olan o güçlü sevgisi de okunmaya değerdi. Elif in ablasının kızının Elif'e deyze demesi de beni kendisine aşık etti
kitabın konusunu değil ne hissettiğimi anlatıcağım. begenirseniz internetten konusunu bulabilirsiniz.Kitap gerçekten güzeldi. Ben çok sevdim dini olayları hoşuma gitti. Okunabilicek hoş kitaptı. Kitap beni güldürdü hüzünlendirdi hatta sonuna doğru gerdi.herkese tavsiye ederim
Bu kadar ticari nedenlerle basılan başka kitaplar var mı (tahminimce bir dolu) bilmiyorum. Rezalet desem değil, ama olayın vahametini anlatacak başka bir kelime bulamadım dağarcığımda. Ya da durun: Fiyasko nasıl? Sanırım idare eder...

Şöyle ki kitap gereksizce uzatılmış, tekrarlarla kağıt israfı yapılmıştı. Mesela 477. sayfadan sonrasına ne gerek vardı? Gerçekten yanarım yanarım kullanılan o kadar kağıda yanarım dostlar! Resmen kitap daha kalın olsun diye bitmiş kitabın sonuna olayları en baştan, farklı bakış açısından yazıp koymuşlar!

Birde yazım dili vardı ki... Olmaz olsun dedirtti bana. Ben insanların birbirine küfür etmesine,hakaret etmesine pek kızmam. Yani insan sinirli ve öfkeliyken ağzını tutamayabilir. Buna anlayış, mümkün mertebe müsamaha gösterebilirim. Örneğin -en hafifinden- biri size aptal dese, bu sizin aptal olduğunuzu göstermez. Üzerinize alınmayı bırakın -şahsım adına söylüyorum, ben kale bile almazdım. Ama şu cümle küfür veya hakaret içermiyor benim gözümde. Bu ancak ve ancak seviyesizlik!
Yüzümü avuçları arasına alıp "Sen hiç ayn-ur rıza ile baktın mı?" dedi. Safça "O ne ki?"diyebildim. " Kusur görmeden muhabbet ile bakan göz demek...
Gülsen Kılıçaslan
Sayfa 305 - nemesis kitap yayınları
Umut, hep içimizde taşıdığımız ama asla kıymetinin farkına varamadığımız bir mücevherdi.
Canından can vererek bir canlı dünyaya getirmek çok zordu ama anne olmak demek sadece bu demek değildi...
Sürmeli Veli derler babama. Aslında gözlerinin etrafındaki sürme değil, kömür tozudur. Burada yaşayanlar bilirler, madene giren erkeklerin gözleri sürmelidir hep. Yıkansalar hatta hamamda kırklansalar bile çıkmaz o kömür izi.... Aslında yokluk yüzünden babama hiç kızmadım, kızamamda... Ben kendimin bilim bileli ekmek parası için , ölmeden toprağın altına giriyor...
Gülsen Kılıçaslan
Sayfa 13 - nemesis yayınları
Ablam, çocuk yetiştirme konusunda çok hassastı ve ağladığı için çocuğa istediğini verip asla çocuğun kötü davranışını ödüllendirmezdi. Çocuk, küçük yaşta hayırı öğrenmeli ve bu konuda terbiye edilmeliydi, ona göre.
Ona karşı hissettiğim duyguların tek somut ifadesi kirpiklerime takılıp kalan ama düşmeyen damlalardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deli
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
544
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059809542
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Deli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Annem ve babam, bana karşı hiçbir zaman, o sevgi dolu ve ilgili anne babalar gibi olmadılar. O yüzden ben de küçüklüğümden beri kendimi, rengârenk hayaller kurarak mutlu etmeyi öğrendim. En sevdiğim hayalin rengi ise beyazdı. Beyaz bir gelinlik... Beyaz, mutluluğun, aşkın ve bir gün kendi yuvamı kurabileceğimin müjdecisiydi. Bu evde kavuşamadığım huzura, kendi kurduğum yuvada sahip olacağıma gerçekten inanarak büyümüştüm. Oysa şimdi ailem, bu hayalimi de elimden almıştı.Benimle hiçbir ilgisi olmayan bir olaydan dolayı, hiç tanımadığım ve civardaki herkesin Deli diye bildiği bir adamla evlenmek zorundaydım.

Tüm ilçede deli diye tanınan bir adam: Emre.
Aradığı şefkati ailesinden bile görememiş, 
tek hayali bir gün sevdiği adamla evlenmek olan bir genç kız: Elif.
Ve zoraki bir evlilik.

Kimsenin bilmediği bir psikolojik sorunla boğuşan Emre ve 
Emre'yi tanıdıkça ona karşı anlayamadığı bir şekilde merhamet duymaya başlayan Elif, gerçek bir aile olabilecek miydi?

Emre tekrar delirmeseydi; belki... 

Kitabı okuyanlar 766 okur

 • Potterheadim
 • Aleyna İnce
 • Seher
 • Nesrin Koçak
 • Cansu Aktaş
 • Buket Avcıoğlu
 • İsimle ateş arasında
 • Sümeyra Çelebi
 • Sessiz Bülbül
 • Aysel Hashimova

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.8
14-17 Yaş
%42.2
18-24 Yaş
%20.9
25-34 Yaş
%16.5
35-44 Yaş
%10.7
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.2
Erkek
%2.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.6 (172)
9
%11.9 (39)
8
%11.9 (39)
7
%8.6 (28)
6
%4.9 (16)
5
%5.2 (17)
4
%1.8 (6)
3
%0.3 (1)
2
%1.2 (4)
1
%1.5 (5)

Kitabın sıralamaları