Batı Klasik Müziği (Dinleyici İçin Notlar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Batı Klasik Müziği
Alt başlık:
Dinleyici İçin Notlar
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki Yayınevi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Sesin incelik ve kalınlığının denetlenip gösterilebilir hale dönüştürülmesi ile süresinin denetlenerek gösterilebilmesi bir beste müziğinin oluşabilmesinin ilk ve temel adımıdır.
Gırtlağınızdan çıkana çok yakın bir ağlayış, yakarış, sevinç ve hüzün türünden sesler üretmeniz yaylı çalgılarla daha mümkündür. Bir melodi çalarken eğer melodinin sesler ilişkisi de elverişliyse dua edebilirsiniz, yakarabilirsiniz ve büyük ölçüde hüznü verebilirsiniz.
İsmail Lütfü Erol
Sayfa 117 - Kemanın ve diğer yaylı çalgıların da Hindistan'da ortaya çıkmasının nedeni budur.
Batı Klasik Müziğinin yapılanmaya başladığı zamanların insanları Kiliselerdeki "Org"`a hep yakın olmuşlardır. Bu da hem Orgun başından ayrılmayan birçok bestecinin hem de Org sesini arayan dinleyicilerin çoğalmasını getirmiştir. Böylece Org için yazılmış eser sayısı bu müzikte azımsanmayacak kadar fazla olmuştur.
Orkestranın yerleşim düzeninin genel kabul görmüş biçimine göre kalın sesli çalgılar hemen her zaman kendisine göre daha ince sesler çıkaran ya da kendisine göre ince sesleri daha etkili olan çalgıların arkasında
ve çalanın oturuşuna göre solunda yer alırlar.
Yani bir orkestra şefi karşısındaki çalgıların sağ tarafında kalanlarının kalın sesleri daha uygun biçimde çalan çalgılar olduğundan emindir.
İşitilen bir parçayı seslendirebilmemiz ancak seslerin birbirlerine göre olan incelik ve kalınlık oranını ve yine birbirlerine göre süre oranını kavramış olmamızla mümkündür.
Dalgaların kaynaklarına göre göstermiş oldukları farklılıklardan en önemlisinin frekans olduğu söylenebilir. Dalgaların yayılma hızı ile
belirlenen frekans için 1 saniyede oluşan dalga sayısı tanımı yapılmaktadır. 1 saniyede oluşan dalga sayısının yani frekansın sistemden sisteme değişiklik göstermesinin müzikte son derece önemli olmasının nedeni ise farklı frekanstaki seslerin farklı incelik ve kalınlıklara sahip olması yüzündendir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Batı Klasik Müziği
Alt başlık:
Dinleyici İçin Notlar
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki Yayınevi

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Lameyud

Kitap istatistikleri