Bilim Savaşları

8,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
31 gösterim
Bilim Savaşları: Modern Bilim İmgesinin Dönüşümü, temelleri Kopernik Devrimi ile atılan ve ancak 19. yüzyılda bir bütünlüğe kavuşan modern bilim imgesinin 20. yüzyılda geçirdiği büyük sarsıntıları ve sancılı dönüşümü, bu dönüşümün en son ayağı olan “Bilim Savaşları” tartışmasının ekseninde ele alıyor. Bilimin sınırları ve bilimsel araştırmanın mantığı hakkında yapılan tartışmaların yanı sıra toplumsal ve kültürel bir olgu olarak bilimin siyasi, iktisadi ve sosyal içerimlerini Comte, Carnap, Hessen, Hempel, Popper, Lakatos, Koyré, Duhem, Kuhn, Feyerabend, Quine, Latour gibi önemli bilim felsefecilerinin, tarihçilerinin ve sosyologlarının düşünceleri üzerinden değerlendiriyor. Başından beri iktidar mücadelelerinin alanlarından biri olan bilim etkinliğinin ve bilimsel bilginin siyaseti ve geleceği konusunda yeni olanakları işaret ediyor.
Hicabi Kaynak 
28 Mar 17:16 · Kitabı okudu · 15 günde · 8/10 puan

Batı akademilerinde uzun yıllardan bu yana süregelen ve bilimsel bilgi ile bunun karşıtında konumlandırılan "bilgi" biçimlerinin mücadelesinin bir tarihini sunmak ve bunları bağlamları içinde ilişkilendirmek gibi zahmetli bir girişimin altından kalkmak, Türkiye koşullarında bir hizmettir. Elbette uzun uzun ve tekrarlı alıntılarla okuyucunun da biraz bu zahmete sokulması anlaşılır ise de, bu hacimdeki bir "tarihin" yansımalarını kendi memleketimiz bağlamında okumak da bize düşüyor.

Sırf bir bilim felsefesi tarihi değil, aynı zamanda bilim ve bilimsel bilgi sosyolojisinin imkanları ile Sokal vakasının bir "vaka analizi" kitabın içeriğinde yer etmiş. Alana meraklı okuyucuların başlangıç listelerine eklemeleri gereken bir inceleme olduğu kanaatindeyim.