1000Kitap Logosu
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı

Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
1 Kişi
2
Okunma
1
Beğeni
409
Gösterim
544 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 15 sa. 25 dk.
Adı
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilge Kültür Sanat Yayınları · Şubat 2016 · Karton kapak · 9786059241427
Hisar'ın, hayranlıkla okuduğu eserlerinin ruhuna nüfuz eden ve Abdülhak Şinasi Hisar'la 1958'de tanışınca, aralarında oluşan derin dostluk, kesintisiz "Boğaziçi Mehtapları" yaratıcısının aramızdan ayrıldığı 1963'e kadar, altı yıl boyunca süren Sermet Sami, Hisar hakkında yetkiyle söz söyleyebilecek birkaç kişiden biridir. Bu kitap, Abdülhak Şinasi ve çevresindeki ünlü kimselerin, şimdiye kadar hiç duyulmamış / yazılmamış, kimi zaman okuyucuyu hayrete düşürecek, bazan da gülümsetecek anılarını da gözler önüne sermektedir. "Abdülhak Şinasi'nin Beş Çayları"nda, Hisar'ın Paris'ten başlayarak beş çayları için gittiği seçkin yerleri, buraların havasını ve birlikte sohbet ettiği kimselerin özelliklerini bulacaksınız. "Kendi İçinde Abdülhak Şinasi Hisar"da, bu üslûp ustasının pek çok özelliklerine rastlayacaksınız. "Abdülhak Şinasi'nin Paris'e Kaçışı" başlıklı yazıda, Hisar'ın pek bilinmeyen bir yönüne, yalı arkadaşı, Şair Nigâr Hanım'ın oğlu Salih Keramet ışık tutacak. "Abdülhak Şinasi'nin Son Zamanları"nda ise, Hisar'ın yaşlılığı sırasında çektiği sıkıntılar ve mukadder son dile getiriliyor. "Abdülhak Şinasi'nin Aramızdan Ayrılışından Sonra Kitaplaştırılan Yazıları" başlıklı bölümde ise Necmettin Turinay tarafından Hisar'ın dergi ve gazetelerde kalmış olan yazıları toplanarak hazırlanan kitaplarına yer veriliyor. Ve ayrıca da, Sermet Sami'nin ilk baskısı 1961'de yapılan "ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR, Hayatı, Sanatı, Eserleri" adlı eseri yer alıyor… Böylece de bu kitapta, birbirini tamamlayan iki eser bulunmaktadır… (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺28,88
9.0
10 üzerinden
1 Puan · 2 İnceleme
ilyas tavukcu
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı'ı inceledi.
544 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
Bazen hiç görmediğiniz ama bir şekilde varlığından haberdar olduğunuz birisine kendi dünyanızda şekil verirsiniz. Onu kendinize göre bir boya, bir sese, bir görüntüye, bir duruşa, bir kişiğine bürüyüp onu kendi dünyanızda bir yere konumlandırısınız. Günün birinde o kişiye ait yeni bilgilere eriştiğinizde (ses, görüntü veya bir davranış) kendi dünyanızda oluşturduğunuz o kişiyi de yeni bir hüvviyet verip yeniden konumlandırır ve hakkında yeni şeyler öğrenme ihtiyacı hissedersiniz çoğu kere. Abdülhak Şinasi Hisar'da benim için öyle oldu. Özlellike Fahim Bey ve Biz kitabını okuduktan sonra (en az 3 defa okumuşumdur) yazara olan ilgim ve merakım daha da arttı. Diğer kitaplarınıda tedarik edip okumaya başladım. Çamlıca'daki Eniştemiz ve Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği kitaplarını okuduktan sonra yazarın çok farklı bir kişiliği olduğunu anladım ve diğer eserlerini, hayatını vehakkında bulduğum yazıları okumaya başladım. Abdulhak Şinasi'nin eserlerine ve yazılarına ilgi duyan ve bir tesadüf eseri tanıştıktan sonra çok iyi anlaşıp yazarın vefatına kadar dosluklarını sürdürdükleri Sermet Sami Uysal'ın "Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı" ismini verdiği ve yazarın hayatı, öğrenimi, eserleri, edebi kişiliği, arkadaş çevresi, edebiyat dünyasındaki yeri, istanbul, çamlıca, boğaziçine olan hayranlığını anlattığı bu kitabıu büyük bir ilgi ve merakla okudum. Gerçektende çok ilginç bir kişiliği var Abdülhak Şinasi'nin. Ayrıca Mektebi Sultaniden (Galatasaray Lisesi) kaçıp gittiği Fransa'da tanıştığı ve etkilediği yazarlar ve edebiyaçılara da yer verilmiş. Özlelikle anlatım tarzı, kurduğu uzun, şiirsel ve cinaslı cümlelerle Marcel Proust'a çok benziyor. Okurken çok keyif aldığım bir kitap oldu. Abdülhak Şinasi Hisar'ın eserleri ile tanışmanız dileği ile.
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
6
Kerem
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı'ı inceledi.
Sermet Sami Uysal'ın, Abdülhak Şinasi Hisar'a dair bu çalışmasının önemi, yazarın eserlerinden seçme olmasından çok, biyografisinden verilen güzel anekdotları ve kitapları hakkında yazılan değerlendirmeleri içermesidir. Bu hoş kitap, ilk olarak, Hisar'ın vefatından iki yıl önce, 1961'de İstanbul'da yayımlanmış. Hisar'ın sanatı ve eserleri hakkında yazan sanatçıların bir kısmı: Yakup Kadri, Halide Edib, Halid Ziya, Tanpınar, Ataç, Nahid Sırrı, Fahri Celâl, Ziya Osman, Turgut Uyar, Oktay Akbal, Baki Süha, Cevdet Kudret, Behçet Necatigil.
Bir Abdülhak Şinasi Hisar Vardı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1