Bir Göçmen Kuştu O Bütün Eserleri 4

9,6/10  (7 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
831 gösterim
Ayla Kutlu'nun kendi deyişiyle, küçük yaşta toprağından koparılan ve göçmen kuş olmaktan kurtulamayan bir adam, Adil Emir Bey. Bir Osmanlı aydını... Adil Emir Bey'in yaşamöyküsü Bir Göçmen Kuştu O. Ayla Kutlu 'Fazla politize bir kitap olsun istemediğim için daha çok kadınlara yansıyan bölümüyle verdim onun yaşamını...' diyor. Osmanlının son döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına değin uzanan bir zaman dilimi içine olayları yerleştiriyor. Ayla Kutlu, bu süre içinde geçen olayları bir tarihçi gibi izleyip araştırdıktan sonra, romancı ustalığıyla kaleme alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789754946147
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülsüm Yalçın 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ayla Kutlu'yu ilk defa okuyorum.Ve güzel bir başlangıç yaptığım kanısındayım.Beklenti içine girmeden okumaya başladığım ve bundan sonraki eserleri için beklenti içinde olacağım bir yazar oldu.Yalnız okumaya başladığımda kitabın devamı olan başka bir kitap olduğunu bilmiyordum ve şuan yine yarım kaldım.En kısa zamanda diğerini bulup eksik taşları yerine oturtmam lazım.

Kitap Kafkaslardan göçe mecbur kılınmış bir anne ve çocuğun yolculuğu ile başlıyor.Geriye dönüşler ve o anla birlikte bu yolculuk anlatılıyor.Ve tam bu esnada kitap birden sizi sarmaya başlıyor ve size şu mesajları veriyor:Bu andan itibaren anlatacaklarıma iyi odaklan, dalgın kafayla okuma beni, bazı cümlelerim içinde kaybolabilirsin tüm bunlara hazır ol.Kafkaslardan başlayan yolculuk İstanbul, Ankara ve Urfa'ya kadar uzanıyor.Ve biz bu illerde yaşanılanlara sırasıyla tanıklık ediyoruz.

Zaman olarak ise Cumhuriyet'in kuruluşu yakındır.Kurtuluş mücadelesi verdiğimiz yıllar.Kazanılan zaferler halkı coştursa da yine de bu savaş ne zamana kadar sürecek bu belirsizlik kafalarda hep soru işareti.Önceden hep birlikte kardeş olarak yaşadığımız Rumlar, Ermeniler de artık eskisi gibi değiller.Emir Bey ve ailesi de bu olaylar yaşanırken ön planda anlatılan kişiler.Önce Emir Bey'in anne ve babasının hikayesi daha sonra ise kendi ailesinin hikayesi anlatılıyor.Emir Bey'in iki eşi var.Kitapta eşlerinin Emir Bey hakkındaki düşünceleri, ona olan bağlılıkları, bir kadın olarak çektikleri özellikle Urfadaki eşinin yaşadıkları okurken yüreğimizde bir sızı bırakıyor.

Eserin dili gayet akıcı ve edebi.İçerisinde yöreye özgü kelimeler de kullanılmış.Halk edebiyatı unsurlarının da kullanıldığı bu eserde özellikle Yunus'tan yapılan alıntılar edebi salınımları artırarak ayrı bir hava katmış esere.Ben çok beğendim bu kitabı ayrıca bir noktada da üzüldüm.Çoğu insanın ne böyle bir yazardan ne böyle bir kitaptan haberi bile yok.Hakettiği değeri göremeyen eserlerden kabul ediyorum.Ben bundan sonra herkese okumaları için tavsiye edeceğim.İlerleyen zamanlarda daha çok insanın elinde bu eseri görebilmek umuduyla keyifli okumalar :)

Karie 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu

Ayla Kutlu kalemiyle tanışma kitabımdı ve hayran kaldım. Niçin bu kadar geç tanıştığım için de kendime çok kızdım... Siz benim yaptığımı yapmayın ve bu muhteşem eseri devam kitabı Emir bey'in Kızları ile okuma listenizin en başına alın... Pişman olmayacaksınız...

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçük yaşta toprağından koparılan ve göçmen kuş olmaktan kurtulamayan Adil Emir Bey'in Kafkasya'dan başlayan Batum.Mardin.Urfa İstanbul ve Ankaraya uzanan hikayesi.Uzun araştırmalardan sonra kaleme alınan kitap Osmanlı'nın son dönemini kapsamaktadır.Dönem hikayesi olarak okumanızı tavsiye ediyorum

Kitaptan 10 Alıntı

Sadettin TANIK 
 08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...bir şeye iyiden (iyiye) inandım: İnsanlar birinin ardına takıldıklarında, başkalarının oyununa geldiklerinde, sürüye dönüşüyorlar.

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 63 - Bilgi Yayınevi - 5. Basım - 2000)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 63 - Bilgi Yayınevi - 5. Basım - 2000)
Sadettin TANIK 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanları insan olarak yaşamaya çağırmaya kimsenin gücü yetmez. Çevresi kirletir onu.

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 63 - Bilgi Yayınevi - 5. Basım - 2000)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 63 - Bilgi Yayınevi - 5. Basım - 2000)
Gülsüm Yalçın 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kader nasıl bir yazı yazmıştır, hiç bilmedik biz.

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 86 - Bilgi yayınevi)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 86 - Bilgi yayınevi)
Gülsüm Yalçın 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Onlar için toprak yalnızca ürün veren şey değil.Namus.

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 66 - Bilgi yayınevi)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 66 - Bilgi yayınevi)
Gülsüm Yalçın 
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Insan gençken kaderi yeneceğini sanır.

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 179 - Bilgi yayınevi 6.Basım)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 179 - Bilgi yayınevi 6.Basım)
Gülsüm Yalçın 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yenilikleri kabullenmeyi bilmeyen kapalı bir dünyanın insanlarıyız bizler.

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 52 - Bilgi yayinevi)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 52 - Bilgi yayinevi)
Gülsüm Yalçın 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Açtık.Bu açlığı sana nasıl anlatayim:Açlık, yedikçe artıyordu.Kadina açtık.Kana, ateşe,ekmeğe, eve, vatan toprağına,haksızlığa...

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 110 - Bilgi yayinevi (6.Basim))Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 110 - Bilgi yayinevi (6.Basim))
Gülsüm Yalçın 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Siniyoruz" diyordu Emir Bey."Giderek siniyoruz.Ben ki,Cumhuriyet'e yürekten inanmış bir insanım, bu adamlarla anlaşamıyorum.Bunlarin görünür hesaplarının bir de ardı var.Ardinda da menfaat var."

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 129 - Bilgi yayinevi 6.Basım)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 129 - Bilgi yayinevi 6.Basım)
ferah 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Batu'dan Sonra...
"Zaman, sen duruyorsun. Zaman, sen geri gidiyorsun; ey zaman sen benim gamıma oynaş olmayı marifet sayıyorsun."

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 9 - bilgi)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 9 - bilgi)
ferah 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Lal Oldu Dilim...
"Tanrı'yla alışverişi kestim ben. Başka türlü nasıl dayanaydım? Çok yüklendi. Çareyi küsmekte buldum."

Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 40 - bilgi)Bir Göçmen Kuştu O, Ayla Kutlu (Sayfa 40 - bilgi)

Kitapla ilgili 1 Haber

İstanbul Kitap Fuarı'nın bu yılki teması belli oldu
İstanbul Kitap Fuarı'nın bu yılki teması belli oldu İstanbul Kitap Fuarı, 4 Kasım 2017 Cumartesi günü 36. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. 4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, kapılarını otuz altıncı kez açmaya hazırlanıyor.