9,0/10  (7 Oy) · 
9 okunma  · 
7 beğeni  · 
511 gösterim
Sadık Yalsızuçanlar, yeni romanı Birdenbire'de bir üniversite hocasının, Mustafa'nın yolculuğuna eşlik etmeye davet ediyor okuru. Bugünle geçmiş arasında durmadan devam eden bu seyahat aynı zamanda içsel bir yolculuk. Bu geliş gidişlerde bir taraftan hayatımızın parçası olan, yakından takip ettiğimiz güncel olayları görüyoruz diğer taraftan Mustafa'nın çocukluğunun geçtiği Kızılcabölük'e gidiyor, onun büyük arayışına tanıklık ediyoruz.

Sadık Yalsızuçanlar'ın tüm kitaplarında olduğu gibi birçok yol, yolculuk var bu kitapta da.

İlk aşk Elif. Çocukluk hikayeleri, sorular, arayışlar… Dar gelmeye başlayan kasaba Kızılcabölük...

Gündelik hayatın sıkıntıları, siyaset, konferanslar… Tüm bunların yanında ariflerin gölgesinde geçen zamanlar...

Birçok tasavvuf ehliyle karşılaşıyor, onların rehberliğinde okuyoruz bir hayatı. Yakup Aziz, Yamalı dede, Ganem Dede, Niyazi Mısri, Yunus bunlardan yalnızca birkaçı...

Kızılcabölük'te sorularla ve anlama çabasıyla başlayan hikaye, farklı mekanlardan, başka zamanlardan geçse de aslında hep ariflerin huzurunda akıyor. Çünkü her şey birdenbire oluyor. Bir'le başlıyor, bir'den başka bir şey kalmayıncaya değin devam ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786050803235
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
ÜLKÜ AVCI 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

müthiş bir kitap. Sadık beyin cümleleri kuruşundaki ustalık takdire şayan. anlatılan karakterler gerçek, yaşayan evliyalar gerçek. hayatımda dönüm noktası yapan kitaplardan biri farklı zamanlarda 3 defa okyup bitirdim her seferinde başka bir lezzet aldım.

Kitaptan 10 Alıntı

Susmanın bir yerde kaçınılmaz olduğunu okumuş, dinlemişti.
Ama okuyarak bir şeyin kavranamayacağını henüz tam öğrenememişti.

Birdenbire, Sadık YalsızuçanlarBirdenbire, Sadık Yalsızuçanlar
Hazal 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölürse tenler ölür, canlar ölesi değil evladım.

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 87 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 87 - timaş yayınları)
Hazal 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kimisi kırk günde kimisi kırk yılda ulaşır.
Kırk günde gelene "Nerede kaldın?", kırk yılda gelene "Ne kadar erken geldin?" derler.

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 132 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 132 - timaş yayınları)
Hazal 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İçimizde hayvanlar dolaşıyordu. Tilkilik yapıyorduk, kurt gibi parçalıyorduk, kuduz it gibi ısırıyorduk, yılan gibi sokuyorduk, keçi gibi inatçı, deve gibi kindar, öküz gibi kaba, saksağan gibi dedikoducu, boz çaylak gibi leş yiyiciydik. Bu neydi Allah'ım?

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 297 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 297 - timaş yayınları)
Hazal 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Celal ve cemal bir aradadır bu alemde. Biri bir yüzü diğeri öbür yüzü. İki yüzü vardır bu alemin. İnsanların ikiyüzlü olması da mı bundandır? Bilmiyorum. Bak senin de bilmediğin var. Eee öyledir, her bilenin üzerinde bir başka bilen vardır. Onun da üzerinde bir başka bulan... Herkes bulamaz. Nasıl bulunur? Arayarak. Aramakla bulunmaz demiştin. Bulunmaz, ama bulan arayandır.

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 56 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 56 - timaş yayınları)
Hazal 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Olan olmuştu, olacak olan da olmuştu ama henüz tadılmamıştı.

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 344 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 344 - timaş yayınları)
Hazal 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kişi düşünde ne görürse görsün kendini görür. Rüyalar ayna mıdır? Aynadır. Ayna sırlı mıdır? Sırlanmıştır. O halde bakınca insanın kendi sırrı mı görünür? Evet, kendi sırrı görünür. Yani kendi yaptıkları karşısına mı gelir? Evet, gece el ayak çekilir. Sessizlik konuşmaya başlar. Demek ki anlatılamaz bir şey belirir. Konuşulamayan hakkında susmalı, der bir ses. İnsan uyur. Başka bir şey uyanmaya başlar.

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 232 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 232 - timaş yayınları)
Hazal 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yıl bindokuzyüzyetmiş beş... geldik ikibine. Şimdi durum farklı mı? Aynı. İhale peşinde koşanlar, köşe dönmeciler. Büyük büyük laflar ediyorlar. Mücahitliği kimseye bırakmıyorlar. Ağızlarını açıyorlar İslam, kapatıyorlar Kuran. En düzenbazlar onlar içinden çıkıyor. Bu da tecelli. bu da oyun. Oyunun bir parçası. Dünya oyundur. Sahnedeyiz. Oyuncularız işte. Herkes rolünü yapıp gidiyor.

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 236 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 236 - timaş yayınları)
Hazal 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsan yalnız kendi halinden söz söylemelidir. Başkasının hallerinden söz söylemek ikiyüzlülüktür.

Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 248 - timaş yayınları)Birdenbire, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 248 - timaş yayınları)