8,1/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
7 beğeni  · 
511 gösterim
‘İlkin gezginliğe çıkmak gerek; ancak sonra yurduna dönebilir, o zaman ötekileri anlayabilirsin…’ der Wittgenstein. Anka, bu gezginlerden birinin, bilgeler bilgesi Niyazi Mısri’nin Aspuzu’da başlayıp Limni’de son bulan, gerçekte âlemlerde olup biten gezisinin öyküsü.

Anka’yı ilginç kılan, yalnızca tarihi bir anlatı olmakla kalmaması. Yalsızuçanlar, İslam bilgelerini bugünde yaşayan kahramanların hayatlarına dolayarak özgün bir anlatımla canlandırdığı kitap dizisinin üçüncüsü Anka’da Niyazi Mısri’yi konuk ediyor sayfalarına.

Modern hayatın tam ortasında yaşayan Mehmet, Niyazi Mısri üzerine bir doktora tezi hazırlamaktadır. Daha hazırlık aşamasında büyük mürşidin ateşiyle yanmaya başlar ve onunla beraber bir meşakkat yolculuğuna çıkar. Karısıyla ve oğluyla da sorunlar yaşayan Mehmet için Mısri üzerine tez hazırlamak bir yerden sonra imkânsız hale gelir, içine girdiği manaları bir tezin sayfalarına sığdırmanın imkânı yoktur çünkü.

Kadim bir hakikat adamının peşine düşen bugünün Mehmet’inin belki de asıl imtihanı, kendi zamanını büyük mürşidin adımları ile kat etmeye çalışmak zorunda kalmasıdır. Bilinçakışı tekniğiyle yazılan ve yoğun bir gönderme yükünün üstesinden başarıyla gelen Anka, edebiyatseverlerin unutamayacağı romanlardan biri olmaya aday.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  301
 • ISBN:
  9752638150
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Anıt 
 12 Haz 01:16 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Tasavvufa ilgi duyanlara önerebileceğim iyi bir kitaptır. Kitabın yazarı ile kahvaltı yapma şansı bulmuş birisi olarak yazarı çok mütevazi buluyorum. Zaten yakın çevresi de yazarı "Modern zamanın dervişi" olarak tanımlarlar. Roman kalıbında yazılan bu eserde Niyazi Mısri anlatılmaya çalışılmıştır.

Kitaptan 4 Alıntı

İsmail Anıt 
12 Haz 01:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

'İnsan bir mültecidir ahi' dedi, 'kendi gönlünden başka sığınacak bir yeri yoktur.'

Anka, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 32)Anka, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 32)
İsmail Anıt 
12 Haz 01:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yüzündeki gözün körleşmedikçe içindeki gözün açılmaz.

Anka, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 49)Anka, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 49)
İsmail Anıt 
12 Haz 01:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Şu örtülü kızlar fena halde yaralıyor beni. Niye? Ya işin tadı tuzu kaçtı iyice, herkes komiserlik peşinde. Bu kadar mı alçalır insan? Kenan Rıfai'ye bir gün, bağlılarından biri soruyor: Efendim siz ehl-i beyt âşığısınız, fakat bir gün olsun Yezid'i lanetlediğinize tanık olmadım. Evladım, diyor, ben, içimdeki Yezit'le meşgulüm.

Anka, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 94)Anka, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 94)