Cami Evi

9,0/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
417 gösterim
1970'lerin sonu. Bir cami ve bir ev... Yaklaşık sekiz yüzyıl boyunca Zencan şehrinin, çarşının siyasetinin nabzını tutmuş bir aile ve peygamber soyundan gelen bir imam. Cami evinin her şeyi ve şehrin çarşısının gözde esnafı olan Ağa Can, İran'da yaşanan rejim değişikliğinin en yakın tanığıdır. İran'da siyasi ve toplumsal hayat bütünüyle değişirken Ağa Can ailesinin paraçalanmasını durduramayacaktır. Zamanın ve değişimin önünde hiçbir engelin durmadığını acı tecrübelerle yaşayan Ağa Can, devrim caminin anahtarlarını elinden alınca, ilk kez inançılarıyla karşı karşıya gelir. Humeyni yandaşlarının kendi kardeşlerini ve evlatlarını bile tanımadan zulümden geçirdiği günlerde Ağa Can ayakta kalmaya çalışır ve umudunu yitirmez.

İranlı yazar Kadert Abdolah, kısmen otobiyografik öğeler taşıyan romanında, İran İslam Devrimi'ni tarihi ve edebiyatı haramanlayarak, İran sözlü geleneğinin etkileyici tarzını kullanarak anlatıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055277079
 • Orijinal Adı:
  Het Huis Van de Moskee
 • Çeviri:
  Firuzan Gürbüz
 • Yayınevi:
  Etik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esra Karagöz 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken İran'daydim caminin avlusunda imamın ailesinin yaşadığı evin önünde o ailenin acıları dünyaya açılmak isteyen dini baskılar ile mücadele eden genç kadınlar genç adamlar yavaş yavaş parçalanan bir aile humeyni var duvarların dışında dönemin iran çalkantılari... İran köklü edebiyatı olan bir ülke bu kitap da iran edebiyatına çok yakışmış dönem tarih romanları sevenlere kesinlikle okumalı

yücelözmen 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

İran'ın Zencan şehrinde bir zamanlar "Cami Evi" adı verilen yüzyıllardır camide görev yapan ailenin yaşadığı ev çevresinde ele alan romanda, Ağa Can adı verilen şehir çarsının ve evin reisi çevresinde İran'da değişim ve bu değişimlerin yaşanılan şehre, aileye yansımaları anlatılıyor.Zamanın ve yaşananların aileye etkilerini hüzünlü bir dille ele alan roman, İran İslam Devrimi ile camide, cami evinde ve İran'da yaptığı etkileri kısmen otobiyografik bir dille tarihi ve edebiyatı harmanlayarak anlatıyor.