Can Ateşi

5,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
507 gösterim
''Olağanüstü, güzel, capcanlı bir roman.''
- Washington Post

''On altı yaşına geldiğinde güzel bir kız olmuştu, sert, soğuk ve kendinden emin. Aslında biraz çirkindi: Yüzü sıska ve kemikli, burnu bir şekilde kusurlu, ağzı biçimsiz ve bakışları sinirli bir kedininki gibi kesik kesik ve kuşkulu... Cildi damarlı ve solgundu, saçları haftalardır taranmamış gibi daima karmakarışık ve çarpıcı. Bir de çenesinde on yaşında bıçaklı bir kavgada edindiğini iddia ettiği o orak biçimli yara izi vardı, yoksa yıllar önce babası onu tokatladığında odada uçup masanın keskin bir köşesine çarptığı zaman mı olmuştu? Gözüm sürekli o yara izine kayıyordu, öyle ki yalnız olduğumda ya da okulda hayaller kurarken parmaklarımı kendi çenemin üzerinde o yara izini ararken yakalıyordum...

Kendimi bildim bileli onu nasıl izlediğimi düşünüyorum da; onu kıskanarak izliyordum, ama basit bir haset ya da küskünlükle değil, ondan belirli bir varoluş tavrı öğrenebilmek ümidiyle.''

Amerika'nın doğusunda bir banliyö kasabasında, onları ezip geçerek çarklarının arasında öğütmeye kararlı bir dünyaya karşı beş liseli kız gurur, öfke, güç ve metanetle besledikleri bir bağ kurarak haykırırlar: Can Ateşi Yanar, Yanar!
Bu bağ, mutlak bir zeminsizlik içerisinde; yetişkinlerin, en çok da erkeklerin kurguladığı bir düzene karşı kenetlenmiş ruhlarıyla dimdik ve coşku içinde, kendilerinin bile hayal edemeyecekleri şekilde karşı durmalarını sağlar. Joyce Carol Oates'un kendi yaşantısından da izler barındıran Can Ateşi, dayanışma ve başkaldırıyla örülmüş, hassasiyet ve cesaretiyle kuşatan, hepsinden öte yoğunluğu ve sınırsızlığıyla büyüleyici bir dostluğun, dar bir dünyada gururlu bir yaşama uğraşının öyküsünü anlatıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786050015010
 • Orijinal Adı:
  Foxfire
 • Çeviri:
  Elif Öztarhan
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Can Ateşi
Joyce Carol Oates'in yazdığı, İlk yayın tarihi 13 ağustos 1993 tarihinde yayınlanan, tam 368 sayfa Gençlik eseri.

Kitabın iyi yönleri geçlik de yapılan hataları konu alıyor. İbret alınması gereken konuları, bir günlük, anı, mektup tarzıyla yazılmış olması.

Kitabın kötü yönlerine gelecek olursak, kitabımızda olan kötü durumları bazı yerlerde övgü şeklinde bahsetmesi biraz rahatsız edici.

Kitabın konusuna gelecek olursak; Bir gurup genç kızın, kendilerine bir çete kurması. Önceleri erkeklere karşı savunurken, daha sonra erkeklere tuzak kurarak onları soymaları. Geçimlerini hırsızlık ve yolsuzlukla kazanmaları, buda yetmezmiş gibi, kendilerine iyilikle yardım edenleri para için kaçırmaları ve daha bir çok konu.

Sonuç olarak konu biraz itici olsa da bu kitapta ibret alınması gereken çok konu var. İnsanlar genelleme yaparlar, mesela kadınlar şöyle, erkekler böyle derler. İşte bu kitabımızda olaya genelleme yapmanın, ne kadar haksız ve yanlış olduğunu anlatıyor. Bir insanı cinsiyeti ile yargılamamayı, kötülüğün cinsiyet ile örtüşmediğini anlatan akıcı güzel bir kitap.

Kadın yazarımız, kendi başından geçen olayları yazarak, bizleri gayet güzel bir şekilde aydınlatıyor. Kötülüğü ve kötü davranışları sadece erkeklerin değil, kadınlarında yapabileceğini ve hiç güzel bir seçim olmadığını bize anlatmış. Elbette gençlikte insan yanlış kararlar veriyor, hatalar yapıyor, önemli olan bu hatalardan ders alıp, olgunlaşmak ve bir daha yapmamaktır. İbretlik bir hayat, samimi bir anlatımla siz okurları bekliyor. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum. En güzel, en anlamlı, en eğlenceli, en neşeli, kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Kitaptan 1 Alıntı