Hz. Fatıma

Canfeda

Sibel Eraslan

Canfeda Yorumları ve İncelemeleri

Canfeda yorumları ve incelemelerini, Canfeda kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Canfeda puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.210 üzerinden
150 Kişi · 24 İnceleme
368 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Hz. Fatıma (r.a)
Herkesin hayalidir Asr-ı Saadet devrinde yaşamak, onların sevinçlerine, zaferlerine, gelen mucizelere en önemlisi ise Resulullah (s.a.v) a yoldaş olarak sınırlı ömür sermayesini tüketmek... Birgün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) elinde hurma dalıyla yere dört tane uzun çizgi çizdi ve sordu arkadaşlarına; -"Bu
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
5/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Canım Feda
Kitaba başlamadan önce çok heyecanlıydım. Elimdeki son Sibel Eraslan'dı. Bazı nedenlerden dolayı özellikle geciktirmiştim. Neyse sadete geliyorum, beklentilerimi karşılayamadı. Ben Hz. Fatıma Zehra'nın doğumundan vefatına kadar olan hayatını okuyacağımı düşünüyordum. Ama yazar onun yerine aralara kırk tane kıssa serpiştirmiş. Bazı bölümler de Hz. Aişe kitabıyla aynıydı. Okurken "aaa ben bu bölümü biliyorum, bak şimdi de böyle olucak" dedim. Aynı şeyi iki kitapta da anlatmış. Bunun yanında beğendiğim bölümler de vardı tabi. Bazı bölümlerde imrendim Hz. Fatıma Zehra'ya. Ne kadar çabalarsam çabalayım onun gibi olamayacağımı fark ettim. Onun örtüsünün altına olabilmeyi ne kadar isterdim oysa ki... Sibel Eraslan'a başlama kitabı olarak Canfeda'yı tavsiye etmiyorum. Onun yerine Çöl-Deniz ya da Hz. Aişe ile başlanılmasını öneririm.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
Reklam
368 syf.
10/10 puan verdi
Masumun masumiyetini savunmak zorunda kalması kadar güç ne var ki yeryüzünde?
O Hz. Fatıma ki ALLAH Resulü'nün can parçası, dünya üstünde ona en çok benzeyen kişidir. İlmin kapısı Hz. Ali'nin eşi, cennetin genç efendileri Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in annesi, iyilik denizinin incisidir. Üç günlük açlıktan sonra bile elindeki tek lokmada feragat eden, babası Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından daima ayakta karşılanandır. O, Fatıma'dır. Ateşten kesik, ateşe uzak demektir.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
28 günde okudu
Hakiki sevgi
Derin bir kuyudur şu dünya; karanlık, sıkıntılarla dolu, daracık… Ölüm ise hakikattir, asıl mekana yolculuktur. Allah bizlere asıl mekanımızda ferah olacağımız bir ömür nasip etsin. Uzun zamandır kitaplığımda bulunan, bir türlü okumaya fırsat bulamadığım ‘Canfeda’yı en sonunda bitirdim. İşte şimdi sizlere bu kitap hakkında fikirlerimi paylaşmak istiyorum: Öncelikle kitabın dili ve üslubundan bahsetmek istiyorum. Kitabın dili, ağır ve süslü bir edebiyatla harmanlanmış. Hikaye içinde hikaye, zaman içinde zaman yolculuklarını okuyorsunuz. Bu durum kitabı biraz sıkıcı yapmış. Daha önce hiç peygamberimiz ve ehli beyt hakkında bir şeyler duymayan veya okumayanlar için verimli olacaktır, fakat fazlaca dinleyen, okuyanlar için sıkıcı olabilir. Çünkü sürekli tekrar eden olaylar var. Bir de gözlerimiz Hz. Fatıma’yı ararken genel olarak o dönemden ve sahabilerden bahsedildiği için istediğim verimi alamadım maalesef. Tüm bu eleştirilerime rağmen yazarı tebrik etmezsem haksızlık ederim. Bu kadar bilgi, hikayeyi bir kapağın altında toplaması çok iyi olmuş. Gözyaşlarımı tutamadığım, tebessüm ettiğim bir çok sahne var. En güzel insanların yaşadığı bir döneme bir nebze tanıklık etmek… Harikaydı. Böyle insanları tanımak, onları sevmek ve onların artık varolmadığını bilmek aslında ne kadar bomboş amaçlar uğruna kavgalar ettiğimizi gösteriyor. Gerçekten bir kez daha anladım; günümüzde bize dinimizi korkutarak, kötüleyerek anlatarak din düşmanları yetiştirmişler. Aslında islam dini sevgi, merhamet ve güzellikler dinidir… Allah hepimizi Hz Fatıma’nın yolundan giden insanlardan eylesin. Sağlıcakla kalın…
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
10/10 puan verdi
Harika bir kitaptı. Çok etkiledi beni. 3 kez okudum birkaç yıl arayla. Birkaç yıl sonra belki bir daha okurum. Akıcı bir roman içinde hz. Fatima ve hz. Peygamberimizin hayatından kesitler sunuluyor.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
7/10 puan verdi
Öncelikle şunu dile getirmek isterim. Kitaptan 3 puan kırdım çünkü benim hayalimde Fatıma annemizle efendimizin baba kız hoş muhabbetleri vardı. Hz. Fatıma’nın çocukluğu, belki 368 sayfa Hz. Fatıma hayal ettim ama öyle olmadı. Kitabın içeriği beklentilerimi tam anlamıyla karşılamadı. Kitapta daha çok peygamberimiz zamanı ele alınmış ve bazı yerlerde de Fatıma’yı anlatmaya çalışmış. Peygamberimizi, onun ciğerpareleri Hasan ile Hüseyin’i, kerbelayı, o zamanlarda müslüman olanları anlatmış. Ama beklentilerimi karşılamadı diye çok sıkılarak okuduğum bir kitapmıydı, hayır tabiki de. Hatta bazı yerlerde gözyaşlarıma hakim olamadım diyebilirim . Kitabın bazı yerlerinde ise peygamberimi öyle güzel anlatmışki onu ne kadar özlediğimi fark ettim, ona ne kadar ihtiyacımız olduğunu hatırladım. Ümmetim diye günlerce seccade başında gözyaşı döküp Rabbi ile dertleşen efendimizi yüreğimde hissettim. Özellikle Sibel Eraslan’ın sıcak ve samimi cümleleri ile süslediği örnekleri benim kitaptan keyif almamı sağladı. Bir de kitapta Kur’an-ı Kerim’den bir sürü ayet var. Bu da unuttuğumuz Kur’an’ı tekrar hatırlamama vesile oldu. Velhasıl Canfeda kitabı Sibel Eraslan’ın okuduğum ilk kitabı idi. Eğer efendimizi, Fatıma annemizi ve o zamanı merak ediyorsanız tavsiye edebileceğim bir kitap. Keyifli okumalar...
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
Reklam
368 syf.
5/10 puan verdi
Yazar romanın kahramalarının yaşadıkları ile asrı saadette hazreti fatıma anamız, hazreti Ali efendimiz ve hazreti hasan ve hazreti hüseyinin yaşadıkları arasında bağlantı kurarak o dönem hakkında bilgi vermektedir. Kanaatimce doğrudan hazreti fatıma anamızın hayatını anlatan bir biyografi romanı olsa daha iyi olurdu.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
·
Puan vermedi
·
25 saatte okudu
Hz.Fatıma, dünya üstünde Allah Resulüne en çok benzeyen Efendimizin canparçası.. Kurgu olarak işlenen kitap kız çocuklarının utanç sayıldıpı bir dönemden babasının baş tacı olduğu bir döneme geçişin ve Efendimizin peygamberlik döneminde yaşadığı bir çok hadise kahramanların ağzından akıcı bir dille anlatımı..
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
Sibel Eraslan-Can Feda Hz. Fatıma
Sibel Eraslan daha önce okumadığım bir yazar. Can Feda eseri, yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Eser üç farklı dönem, üç farklı olay kurgusuyla birlikte harmanlanarak ortaya çıkarılmış. Eser, Zebun bin Mestan Efendi'nin çıkan yangında yanan kitabı Divan-ı Zehra'yı kendisinin yazdığını ispat etmek için anlatmış olduğu hikâyelerden oluşuyor. Eserde yer alan bir diğer olay örgüsü ise; Belhli tüccar Cüneyd el Kındi, Kuşadalı Üveysi Haşim, Necefli Hacı Hüsrev, Botanlı Ramazan Usta, Tıkritli Nine, Ebe Destigül Nine ve torunu Abbas ve Nesime gibi karakterlerin Kerbela’dan Mekke ve Medine’ye giderkenki yolculuğunu ve yaşadıklarını anlatıyor. Bunu yaparken de Hz. Fatıma’nın ve Peygamber efendimizin (sav) yaşantısıyla orantılı gidiliyor. Eserin en önemli bölümü elbetteki peygamber efendimizin ve Hz. Fatıma'nın anlatıldığı bölüm. Bu bölüm Kerbela, Mekke ve Medine yolculuğunun anlatılmış olduğu bölümü tamamlayan kısım. Bu bölümde peygamber efendimiz(sav), Hz. Fatıma, Hz. Hatice, Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan ağırlıklı olarak anlatılmış ve mükemmel aile yapısı bizlere yansıtılmış. Eserin olumsuzluğu bana göre ismi olmuş. Eserde doğrudan Hz. Fatıma anlatılmış olsaydı bu seçim doğdu olabilirdi. Lakin eserde üç bölüm ve olaydan tek bir sonuca gidilmiş. Bu durum Hz. Fatıma'yı anlatırken her zaman ön plânda olan karakter olmasını engellemiş. Eserin en güzel bölümü ise peygamber efendimiz ve Hz. Fatıma'nın vefatlarının anlatıldığı bölüm olmuş.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
10/10 puan verdi
·
9 günde okudu
Uzun zaman sonra inceleme yapmayı hak ettiğini düşündüğüm an itibariyle son sahifesini okuduğum canfeda kitabıyla sizlerleyim. Hz. Fatıma annemizi anlatan bu kitap benim için çok önemli bir yere sahip oldu. Hz. Fatıma annemiz ile ilgili bildiklerini söyle deseler beş satırdan ileriye gidemeyeceğimi farkedince çok üzüldüm, benim bu kadar değerli bir şahsiyeti sevgili peygamberimizin kızı hakkında bildiklerimin bu kadar az olması ve yazarımızın onu hakkında 400 sayfaya yakın yazdığı yazılar… Bu muhteşem yazarımızın bize aktardığı güzel sözleri için çok teşekkür ediyorum sizleri de kesinlikle okunması gereken kitaplar arasına almanız gereken bir eser olduğunu arz ediyorum .
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
Reklam
368 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
Kitabın basından sonuna kadar hz fatımanın hayatını okumayı umuyordum. Kitap kerbela medine ve mekkeye yolculuk yapan bır grup insanın yolculugunu anlatıyor yolculukta hz fatıma hakkında kıssalar anlatılıyor bu kıssalarla fatıma anlatılmaya calısılmış ben cok keyıf alarak okuyamadım benım için hayal kırıklığı oldu umduğumu bulamadım. Kitaptakı kıssalarla kız cocuklarının utanç sayılmasından baslayıp hz fatımanın vefatına kadar anlatılmış. Fatıma efendimize en çok benzeyendır cennet çiçegı mumınlerın annesıdır fatımaya binlerce selam olsun Keyifli okumalar dilerım.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
9/10 puan verdi
·
24 saatte okudu
Canfeda, Sibel Eraslan'ın su gibi akan kaleminin güzel bir eseri. Okurken 3 ayrı dünya içinde kayboluyor insan. Kutsal topraklara gidiyor, Asr-ı saaddette Ehl-i Beyt ile yaşıyor, Onlardan bahseden karakterlerle Kerbela'dan Mekke'ye uzanan uzun bir yolculuğa çıkıyor. Hz. Fatıma Zehra annemizi anlatan içime sinen bir kitap bu zamana kadar bulamamış olmamla beraber bu güzel eser biraz daha yaklaştırdı aradığıma. Sanıyorum ki hiçbir dünya kaleminin Cennet Kadınlarının Efendisi'ni tasvir edecek güce sahip olamadığındandır "O" eserin çıkamayışı... Belki de bu iyi bir şeydir. Rabbim Hz. Fatıma Zehra annemizle tanışmayı cennetine saklıyordur. Ya Rabbim, sen bizlerin, tüm müslüman hanımların, ahlâklarını Hz. Fatıma Zehra ahlakıyla ahlaklandır. Cennetinde O'nunla beraber olmayı nasip eyle. Amin.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
10/10 puan verdi
·
Beğendi
O Hz. Fatıma ki Allah Resulü’nün can parçası, dünya üstünde ona en çok benzeyen kişidir. İlmin kapısı Hz. Ali’nin eşi, cennetin genç efendileri Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in annesi, iyilikler denizinin incisidir. Üç günlük açlıktan sonra bile elindeki tek lokmadan feragat eden, Hz. Muhammed(sav) tarafından daima ayakta karşılanandır. Ehl-i Beyt bir nur kandili, o ise bu nuru çevreleyen kristal fanus, Fahri Kainat’ın(sav) gözlerinin nurudur. O Fatımadır. Ateşten kesik, ateşe uzak demektir. Allah'ın onu ve sevenlerini cehennem ateşinden uzak tutma muradıdır. Son Peygamberinin soyunu devam ettiren Kevser, aynı zamanda Resulullah’a(sav) duyduğu şefkatle onun etrafında pervane gibi dönen, ‘Babasının Annesi’dir. Belhli tüccar Cüneyd el Kındi, Kuşadalı Üveysi Haşim, Necefli Hacı Hüsrev, Botanlı Ramazan, Tıkritli bilge ebe Destigül Nine ve torunu Abbas… Dünyanın dört bir tarafından yollara düşen bu kişileri buluşturan tek şey Ehlibeyt aşkıdır. Kerbela, Medine ve Mekke güzergâhında uğradıkları her durak, geçtikleri her menzilde zamanın koridorları açılır ve Hz. Fatıma’nın hayatından kesitlerle karşılaşırlar. Kevser’in kıyısında gezinen bir roman mı bu, yoksa bir şark hikâyesi mi? Şaşıracaksınız.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
10/10 puan verdi
Yolun hakikati kaderde gizlidir.
Kainattaki en iyi şey, sevgilinin hatırasını hiç yorulmadan ve vazgeçmeden taşıyan kalptir. ** Ebelerin ellerini yabana atma sakın, bu ellerle bağlarız gökleri yerlere... İlahi sırrın göbeğini kesen de biz, bağlayan da biz... Berzah âlemlerinden geçen kapıyı tutar ebelerin elleri.... Ben teneşircilere de ebe derim, ötedeki ebedî hayata doğurturlar kişileri. Lakin bize saadet, onlara ise elem elbisesi düşmüştür. ** Yolun hakikati kaderde gizlidir. Yolcu yola ilhak olur. Kiminin yolu şerefe, kimin yolu ihanete çıkar.
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
368 syf.
9/10 puan verdi
Kitabı okumaya başladığımda bazı şeyler bana farklı gelse de, zamanla yazarın dünyasına alıştım ve bunlar gözüme hoş gelmeye başladı. Kitabın kısımlarının kısa oluşu, onun daha akıcı olmasını sağlamış. Okurken hiç sıkılmadım ve her bir karakterin masumluğu beni kitaba daha da bağladı. Efendimizin ve biricik kızı Hz.Fatıma'nın sevgisiyle yolculuğa çıkan bir avuç insanın birbirleriyle karşılaşmasını ve yolculukları anlatan bu kitapta, aynı zamanda Hz.Fatıma ve Peygamber Efendimiz ile ilgili anılara da yer verilmiş. Bittiğinde "keşke bitmeseydi" hissi yaşatan kitaplardan diyebilirim. Bu türde okumayı seven herkese rahatlıkla tavsiye ederim. İyi okumalar...
Canfeda
CanfedaSibel Eraslan · Timaş Yayınları · 2012660 okunma
24 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.