10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
382 gösterim
“Damla Damla” ülkemizde yeni harf­lerle basılan ilk eserdir. 1928, 1929 ve 1947 yılında baskıları yapıl­mıştır. Yeni baskısı beklenmektedir.
Yazar, bu kitabın ilham kaynağının Atatürk olduğunu belir­li tir. Atatürk, bir konuşmasında, Ruşen Eşrefe birkaç kelime söyler ve bunların anlamlarını açıklamasını ister. Ruşen Eşref, anında cevaplar. Bu kelimeler etrafındaki konuşmalar, daha detaylı bir eser yazması için kendisine yol gösterici olur.

KONUSU: Yetmiş altı küçük parçadan oluşan bu kitabın ço­ğunlukla kısa birer paragraftan ibaret olan ilk kırk beş yazısında doğaya, hayatın bütün güzelliklerine ve karşı cinse duyulan aşk temaları hâkimdir. Ancak, bu duygulan dizginleyen bir Ölüm teması da beraber işlenmiştir. Yazar, önceleri kendisini hayata bağlayan doğa ve aşk peşinde koşarak gider. Ancak, bu koşmanın kendisini ölüme yaklaştırdığını görünce de, duygularım dizgin­lemek ihtiyacı duyar:
“Ruhumun yarı aydınlığında renk renk kadın saçları, çılgın ve is­tekli nidalar halinde yükseliyor, yayılıp kayboluyor… Arkaya savrulan saçlarla İleriye atılan avuçlarım arasında hep o bir karış aralık var… Onu aşmağa ömür yetmeyecek…”
“Ne dediniz?Hayatı sevmiyor muyum? Canımın kadehi onunla dolu!…Daha o ovucumun sıcaklığı ve göğsümün çarpıntısı iken bile ona hasretle bakıyorum. Zira, bir gün o bende de tükenecek, sizde de…”
Kırk altıncı yazıdan itibaren de, yazarın ölüm karşısındaki acizliği iyice belirginleşir ve buna bağlı olarak ölüme ve hayata bakış açısı da sertleşir. …
“Ecel, vazifeni anlamıyorum, işinden iğreniyorum” demekle ye­tinmez, işi Tanrı’ya isyana kadar götürür:
“Yanlış hesaplı mimarın gadrine yazıklar olsun!..”
Kitabın sonuna doğru ise, gerçeği kabullenmiş ve teslim ol­muş bir haldedir. Bütün canlı hatta cansız varlıklar için geçici olmanın kaçınılmaz son olduğunu dile getirir. O zaman, hayata bakış açısı da ilk yazılarındaki coşku ve bağlılığa yaklaşır:
“Hayat, ey çağıltılı su, ev bu suyun üstünde kımıldanan ışık! Bü­tün eziyetlerini toplayıp da yalnız bana çektirsen bile seni sevmekten usanmam…Toprağın altında da duygum kalırsa, bil ki, anacağım sen­sin, düşüneceğim sen, özleyeceğim sen…”
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  78
 • ISBN:
  6055577001
 • Yayınevi:
  Mola Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

İsmail | Synergy 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dahi Komutan Mustafa Kemal Atatürk
Siz, iki defa, böyle büyük manayı haiz iki mukaddes şehrin önünde cenk ettiniz ve kazandınız:Bu millet, en büyük tehlike günlerini Çanakkale arkasındaki İstanbul'la Sakarya gerisindeki Ankara'da duydu...Birinde, devletin namusunu kurtardınızdı.Bu sefer de milletin emelini ve istiklalini kurtardınız.Onun için diyorum ki, Çanakkale ve Sakarya sizi her neslin başları üstünde tutacak iki kanattır.

Damla Damla, Ruşen Eşref ÜnaydınDamla Damla, Ruşen Eşref Ünaydın
İsmail | Synergy 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Karşısında da yazıları yosundan muammalaşmış mermerler, eriyen vücutların sessiz sözlü bekçileri!...Seyrek servilerin feryatlı endamları üstlerine gam gölgesi bile salmıyor...
Bunların ortasından geçiyordum da gene yok olacağıma inanamıyordum.Bu dip diri duygu, nasıl dinecek?

Damla Damla, Ruşen Eşref ÜnaydınDamla Damla, Ruşen Eşref Ünaydın
İsmail | Synergy 
 20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

1929 Yılı Sularında Aşk
Resmim belki sende benden fazla, resmin belki bende senden fazla kalacak!...Fakat muhakkak ki resmim de, resmin de bu dünyada senden ve benden çok kalacak!...
Ne olurdu, sen de, ben de resmimiz gibi olaydık!...

Damla Damla, Ruşen Eşref ÜnaydınDamla Damla, Ruşen Eşref Ünaydın