Dava Yorumları ve İncelemeleri

Dava yorumları ve incelemelerini, Dava kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Dava puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

7.410 üzerinden
11,2bin Kişi · 1630 İnceleme
224 syf.
9/10 puan verdi
·
6 günde okudu
"Ah Franz kafka! Benim hüzünlü kekim.."
1883 senesi yazında, sıcağın kasıp kavurduğu bir yaz gününde buz gibi biri olarak doğuyorsunuz. Prag'da Almanca konuşan bir Yahudi ailenin, 6 çocuğundan en büyüğüsünüz. İki küçük kardeşiniz bebeklik döneminde ölüyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan birkaç yıl önce hayatınızı kaybediyorsunuz. Ardından üç küçük kız kardeşi toplama kamplarında ölüyor.
Dava
DavaFranz Kafka · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202153,8bin okunma
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Girip şu eserin 7 puan almasına hep içerlerim. O yüzden bu incelemeyi yazacağım. Kimsenin anlamamış olması bile eserin görmekle bakmak arasındaki farkı ortaya atması. Bakıyoruz, okuyoruz ama ne anlıyoruz, Ne kadar hayatımıza sirayet ediyor kitaplar. Dava kesinlikle dümdüz okunabilecek bir eser değil, aksi takdirde ya sevmezsiniz zorla bitirirsiniz ya da yarım bırakıp atarsınız. ----buradan sonrası spoiler içerir.- Öncelikle metafor içeren; yani anlatılan hikayenin altmetninde verilen hikaye, bilgi, gönderme, önermelere biraz aşina olmak gerekiyor. Olmalı mısınız? Hayır. Ama kitapsever olarak bu harika kitabı anlamak için biraz araştırma yapıp, gerekirse ipucu almakta hiçbir yanlış yok. Kitabı düz okuduğumuzda çıkan yargısal kargaşa, hukuk sisteminin işleyişi-işleyemeyişi ehh denecek kadar normal bir hikaye çıkartıyor. Peki kitap da açılan Davanın bizzat gerçek hayatta Kafka ya açılan genç yaşta hasta olmak Davası olarak görürsek? Açılan Davada ki davalı tarafların Tanrı ve Franz Kafka olduğunu düşünsek? Yargı sisteminin sağlık sistemi olduğu, içerisinde yer alan Avukat, yargıçların sağlık çalışanı,doktor vb., düşünsek? Genç yaşta ölümle yüzleşen birinin (Kafka) Tanrıyla bu işi mahkeme salonlarına taşıdığı metaforunu düşünsek? Davanın sonunda kitabın sonunda olduğu gibi Kafkanın herkes gibi yazgıya yenilip öldüğünü düşünsek? Ki bunlar icin oldukça çok ipucu var kitapda. Böyle okuduğunuzda kitabın muhteşemliğini hissedeceksiniz. Murakaminin dediği gibi Kafka yokuşları severdi. Dümdüz bir anlatı beklemeyin. Keyfini çıkarırsınız umarım.
Dava
DavaFranz Kafka · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202153,8bin okunma
Reklam
224 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
TUTUKLANDINIZ
YouTube kitap kanalımda Kafka'nın hayatı, bütün kitapları ve kronolojik okuma sırası hakkında bilgi edinebilirsiniz: ytbe.one/VC6JxCLzwNI 18 Şubat 2017 tarihli incelemem : Paranoyaklık üst seviyede! Geliyor birileri sabah hiçbir şey yokken kapınızı çalıyor. Aa yoksa siz ayakkabı aldınız da kargonuzun geldiğini falan mı sandınız? Yok
Dava
DavaFranz Kafka · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202153,8bin okunma
280 syf.
9/10 puan verdi
Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında böceğe dönüşmesi gibi aniden olmuştu her şey. Evindeki davetsiz misafirler onu bir "yabancı" yapmıştı. "Suçlanıyorum ama suçum ne bilmiyorum. Beni neyle itham ediyorlar? -Sonra durumu fark etmeye başlıyor: Şimdi anlıyorum ki... Benim tutuklanmamın ve bu soruşturmanın arkasında... koca bir
Dava
DavaFranz Kafka · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202153,8bin okunma
224 syf.
7/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Olağanüstü bir günde başlayan olağanüstü bir dava.. Çökmüş bir adalet sistemi.. Sanık Joseph K’nın çaresiz çırpınışlar içinde artık kendi yaşamının sahibi olmadığını farketmesi.. Gücü elinde bulunduranların bir yaşamı sessiz ve rahatça ortadan kaldırması.. İnfaz gerçekleşirken uzakta bir evin camının açılması ve ışığının yanması.. Geride kalanlar için hala bir umut var mı??
Dava
DavaFranz Kafka · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202153,8bin okunma
Reklam
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.