Dip Dalga Davutoğlu Türkiye'nin Stratejik Aklı

5,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
607 gösterim
"Türkiye'nin Stratejik Aklı"

"Öksürmek bir hastalık göstergesi gibi görülebilir ama bir açıdan da insanın hastalığa teslim olmadığını gösterir. "Hayatiyet demektir"
-Ahmet Davutoğlu-

Davutoğlu, son yüzyılın 'hasta adamı' olarak şöhret bulan Türkiye'nin yüzyılın sonundaki öksürüklerini, 'ölümcül belirtiler' olarak değil de "iyileşme emareleri" nden saydı. Ülkenin son 10 yıllık dış politikasını, konjonktürün Türkiye'ye hatırlattığı "tarihin idraki" üzerinde yükseltti. "Stratejik Derinlik" çerçevesinde Türkiye'nin zaman ve mekân algısı ile farkındalığını kökte değiştirdi. Bunalım unsurlarıyla hesaplaşmanın ve krizleri fırsatlara dönüştürmenin yollarını aradı. Uluslararası İlişkiler Profesörü Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa, Amerika, Afrika, Orta Doğu, Kafkasya ve Rusya ile ilişkileri bağlamında uzun vadeli, çok eksenli strateji teorileri üretiyor. Türkiye bu "stratejik aklı", Cumhurbaşkanı ve Başbakanın bizzat katılımıyla bütün dünya sathında, ekonomik, siyasi ve kültürel planda uygulamaya geçiriliyor. Gazeteci ve Stratejist Fatih Bayhan Dip Dalga 'da; akıcı, açık bir dil ve rakamların ışığında, bu stratejik aklı ve somut adımları ortaya koyuyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786055304058
 • Yayınevi:
  Paradoks Yayınları
 • Kitabın Türü:
ramazan k. 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sayın Davutoğlu üzerine bir biyografi ya da iyi bir analiz kitabı okumayı bekleyenleri büyük bir hayal kırıklığına uğratacak yazım açısından çok basit kanımca adını haketmeyen bir kitap. Benim için bir hayal kırıklığı oldu kitap.

gökmen kılıçoğlu 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Vasatın üzerine çıkamayan, bir dalga var ben de yakalayayım diye yazılmış izlenimi veren bir kitap. Genel analizlerde de çok başarılı olmayan, Davutoğlu ve politikalrı hakkında da yeterli bilgi vermeyen bir çalışma. Kaynakçasına bakınca zaten eserin zayıflığı ortaya çıkıyor.