Doğa Hakkında

9,5/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
226 gösterim
Sokrates-öncesi dönemin Elealı filozoflarından Parmenides, Diogenes Laertius'a göre geride sadece bir eser bırakmıştır. O eser de Doğa Hakkında ismini verdiği didaktik bir şiirdir. Günümüze sadece 150 civarı dizesi ulaşan bu şiir, varlık-hiçlik, hakikat-sanı, birlik-çokluk ayrımları hakkında Batı felsefe tarihinin dikkate değer ilk metni sayılabilir. Şiir, Helios'un (Güneş'in) kızlarının Parmenides'i adalet tanrıçası "ceza yağdıran" Dikê'ye götürdükleri mistik bir yolculuğu anlatır ve bu yolculuğun sonunda Dikê Parmenides'e hakikatten, fanilerin aldanışlarından ve karşıtların birliğine inananların içinde bulunduğu gafletten bahseder.
(Tanıtım Bülteninden)

Parmenides
Parmenides doğa hakkında adlı didaktik şiir'inde 1)varlık-hiçlik, 2)hakikat-sanı 3)birlik-çokluk ayrımları dile getirir. Bu eser Batı tarihinin dikkate değer ilk metni sayılabilir. Şiir, Helios'un(Güneş'in kızlarının Parmenides'i adalet tanrıçası Dike'ye götürdüğü bir mistik yolculukla başlar ve bu yolculuğun sonunda Dikè Parmenides'e hakikat, fanilerin aldanışları ve Heraklitosun içinde bulunduğu gafletten bahseder Parmenides'in doğa hakkında didaktik şiiri'nden günümüze yaklaşık 150 civarı dize kalmıştır. Şiir, giriş, hakikatler ve doksa olmak üzere üç bölümden oluşmuştur Parmenides, giriş bölümünde Helios'un bakireler eşliğinde Dike'ye götürülüşünü ve adalet tanrıçası Dike'nin onu karşılamasını dizeleri dile getirir. Şiirin ilk dizesi muhteşem yolcuğun nasıl başladığını anlatır ilk dizleri şöyle başlar.
Atlar beni taşıyordu efsanevi yol boyunca eşlik ediyorlardı bana bakireler. Tüm bu çabalar Tanrıçaya ulaşmak içindi.
Tanrıça ise parmenides'e hem hakikatin sarsılmazlığını hemde fanilerin aldanışlarını öğretmek ister.
Dike parmenides'e düşünebilecek iki yol olduğunu söyler birincisi var olanın olduğu hakikat yolu diğeri ise var olanın olmadığı yani girilmez çıkılmaz yol olduğunu söylemiştir. Dike şiirin devamında Var olanın özelliklerinin siralamaya koyulur.
Varolanın tek, değişmez, mükemmel, bir küre yığını gibi tam ve eksiksiz olduğunu söyler daha sonra ise hakikat yolunun dışında fanilerin dolandıkları yoldan söz eder bu yolu ise iki başlılar diye adlandırır hiçbir şey bilmeyen fanilerin dönüp dolaştığı yoldur bu yol.
Ve şiirin son bölümünde ise parmenides sözünü ettiği küre şeklindeki mükemmel biricik tek bir varolanın sadece Tanrı olabileceğini bize gösterir. Ve bu şiir kitabı ise benim nasıl düşünmem gerektiğine bir yol gösterdi kitabın her sayfasında sanki bende atlarla birlikte o muhteşem yolculuktaydim çok az sayıda sayfaları olmasına rağmen sizi resmen büyülüyor ve biranda kendinizi o yolculuğun içinde buluyorsunuz ve şimdi gafletten kurtulmanın vakti.