Dünyayı Değiştiren 10 Yıl (Fransız Devrimi Üstüne (1789-1799))

·
Okunma
·
Beğeni
·
417
Gösterim
Adı:
Dünyayı Değiştiren 10 Yıl
Alt başlık:
Fransız Devrimi Üstüne (1789-1799)
Baskı tarihi:
Kasım 2007
Sayfa sayısı:
218
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944148177
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alkım
Fransız Devrimi, kökenleri bakımından, bir ulusun tarihinin ürünü, doğurduğu sonuçlar ise, hem Fransa çapında, hem de dünya çapında. Ulusal, bir o kadar da evrensel bir olay.
Tıpkı 1917 Ekim Devrimi gibi.

Ne getirdi Fransa'ya Devrim? Fransa içinde ve dışında, inatla sürdürdüğü kavga nedir? Ya geleceğe yolladığı mesaj?

Şu kadarını söyleyeyim: Fransız Devrimi, ortaya çıktığı yıllarla sınırlı bir olay değil; bir burjuva devrimi de olsa, yapısındaki özelliklerin sonucu olarak, sonraki yıllara da taşıyor etkileri ve bütün bir çağdaş tarihi kaplıyor. Çağımızı tanımak, bir bakıma başta onu tanımakla mümkün; Aydınlatma hareketimizi iyi kavrayabilmekse, Fransız Devrimi'ni yeterince anlamaktan geçiyor.

Devrim, köhnemiş bir dünyanın değerlerine karşı, insan hakları, eşitlik, akılcılık ve laiklik adınaydı. Bastille'i yıkanlar başta bunlar için yıktılar. Bizim da karanlık güçlere karşı nicedir sürdürdüğümüz büyük kavganın gündeminde önce bunlar yazılı değil mi? Fransız Devrimi'nin sloganı şuydur: "özgürlük, eşitlik, kardeşlik!" özgürlük, eşitlik ve kardeşlik düşmanlarının hala kol gezdiği dünyamızda bugünkü sloganımız da bu değli mi bir bakıma?

Fransız Devrimi günceldir de; okuyunuz göreceksiniz...

(Tanıtım Bülteninden)
Dünyayı Değiştiren 10 Yıl benzeri kitaplar
Gösterilebilecek uygun bir kayıt bulunamadı.