Kitap
Duvarda

Duvarda

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
5 Kişi
22
Okunma
3
Beğeni
148
Gösterim
128 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Hayal · 2010 · Karton kapak · 9786055945640
Derviş bu kitabı; geçirdiği kalp ameliyatından sonra, hastanenin o beyaz duvarları, beyaz çarşafları içinde yazıyor. Onu kuşatan ölüm duvarına, bedenin duvarına, kalbin duvarına, hastane duvarına, rivayeti ve raviyi utandıran duvara, dilin duvarına, bu beyaz duvar içinden yükselen ilaha yazıyor ve "Bu senin adındır." diye başlıyor. Ne yazık ki direnişi, 9 Ağustos 2008 tarihinde, geçirdiği diğer bir kalp ameliyatında yaşamını yitirmesiyle son buluyor. Bu kitapta, Derviş'in meydan okuduğu ölüme karşı zafer kazanmasını bulacaksınız. Yaşadığı bütün bozgunlara, katliamlara, zulümlere ve soykırımlara rağmen... Yengiyle yenilgi arasında gidip gelen bir şairin, hasta yatağında mırıldandıklarını duyacaksınız. Kitabı oluşturan uzun şiirin sonunda, ölümünden kısa bir süre önce yazdığı ve hiçbir kitabına girmemiş iki şiiri bulunmakta. Her iki şiirinde de ölümün soluğunu ensesinde duyumsarken, "Ben kimim?" diyerek kimliğini sorguluyor şair. Ama umudunu ve insan sevgisini eksik etmeden...
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,8
8.2
10 üzerinden
5 Puan · 2 İnceleme
funes
Duvarda'yı inceledi.
128 syf.
·
8 günde
·
10/10 puan
duvar ve kimlik
Derviş, başlangıcından sonuna - çocukluğundan hastane odasına - bir yürüyüş ezgisi söylüyor, Derviş’i ise sonun başlangıcında Enkidu beklemekte. Derviş’in bütünleşmesinin kanıtı olan bu şiir kitabı insanın her yaşında okuması gereken bir yaşam kılavuzu gibi.
Duvarda
8.2/10
· 22 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Mesut İlkay Yanık
Duvarda'yı inceledi.
128 syf.
·
1 günde
Filistin'in ünlü mücadele şairlerinden Mahmud Derviș'in geçirdiği ağır bir kalp ameliyatının ardından hastanede geçen günlerinde karamsarlığın rengiyle kaplı, ölümü hatırlatan, soluk ve tedirgin duvarlara bakarak yazdığı şiir kitabı. Duvarlar, duvarlar, duvarlar; her yerde aynılar, her yerde soğuk ve her yerde elem vericiler... Bir vedanın izlerini taşıyan, fakat yine de inadına yaşamak, inadına hayata tutunmak hevesiyle dolu satırlarda; bir öksüz yurdun çilekeș şairinin sitemli, buruk, coşkun, sönük, umutlu, umutsuz ve bin bir duygu yüklü avazının sesleri gömülü. Yankısı yüzlerce yıl sonrasına uzanacak bu sesler, Mahmud Derviș'in edebiyat dünyasına, hasta yatağından bıraktığı bir yadigar olarak kalacak.
Duvarda
8.2/10
· 22 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13