Düzyazılar 1

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
295 gösterim
Behçet Necatigil'in "Bütün Yapıtları" dizisinin elinizdeki cildi, şairin çeşitli dergilerde çıkmış yazıları ve kitaplarına ilişkin yazdığı önsözlerden oluşuyor.

Düzyazılar 1 adıyla yayımladığımız bu ciltte, Necatigil'in Tanzimat, Servetifünun, Fecriati dönemleri; Milli Edebiyat akımı ve Cumhuriyet dönemi şair ve edbiyatçılarını değerlendirişi ve Beş Hecceciler, Garipçiler (Birinci Yeni), İkinci Yeni, 1960 kuşağı şairleri üzerine görüşleriyle başlayan edebiyat yolculuğumuz; çeviri sorunlarına ilişkin söyledikleriyle giderek dünya edebiyatı ve edebiyatçılarına dek uzanıyor.

Dizinin ikinci cildini oluşturan Düzyazılar 2'de Necatigil'le çeşitli dergilerde yapılmış söyleşiler ve şairin değişik zamanlarda değişik yerlerde verdiği konferanslar yer alıyor.

Kitabın "Konuşmalar" bölümünde Necatigil şiirinin evrimini ve radyo oyunu yazarlığındaki şiirle olan ilişkisini izliyoruz. "Konferanslar" ise Necatigil'in, Yeni Şiir, Bugünkü Türk Şiiri, Günümüz Edebiyatı, Hikaye ve Romancılığımız, 2. Dünya Savaşı'ndan Günümüze Türk Edebiyatındaki Gelişmeler, Okul Kitapları, Türkiye'de Günümüz Alman Edebiyatı ve Balkan Ülkeleri Edebiyatlarından Türkçeye çevrilmiş örnekler üzerindeki düşüncelerini ve çalışmalarını aktarıyor.
(Arka Kapak)
  • Baskı Tarihi:
    2006
  • Sayfa Sayısı:
    338
  • ISBN:
    9789750810695
  • Yayınevi:
    Yapı Kredi Yayınları
  • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Yusuf 
15 Haz 21:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çelik iradeli adam, bir yanıyla çelik ciğerli adamdır; yarımdır, çok şeylerin hakkını yer, çok kişiye acı çektirir, yakınlarını mutsuz eder.

Düzyazılar 1, Behçet NecatigilDüzyazılar 1, Behçet Necatigil
Yusuf 
16 Haz 22:28 · Kitabı okudu · 10/10 puan

“İkinci Yeni diye adlandırabileceğimiz şiiri, toplum sorunları açısından değerlendirenler, ona faydasız şiir diyorlar. Bu şiir sizce faydasız mıdır? Faydalı ise bunu nasıl açıklarsınız?” — Ahmet Oktay’ın buna cevabı, hemen birçok şairin görüşlerine tercüman oluyordu (Pazar Postası, 24 Şubat 1957): “Bir duyguya, bir düşünceye bağlanmadan yazılacak şiirlerin, salt toplum sorunları yönünden değil, toplu olarak faydasız olduğuna inanıyorum. İnsanla ilgisini koparan her sanat yapısı çürümek zorundadır. Bir sanat yapısının ana özelliği, insanlar arasında bir anlaşma aracı olmasıdır. Seslendiği insanlar arasında bir ortak dil kurmasıdır. Bu ortak dil kurulduktan sonradır ki, o sanat yapısının varlığı, faydası üstünde konuşulabilir. Sentaksı bozmak, cümle yapısını tanınmaz hale getirmek, salt akıl dışı organizasyonlardan faydalanmak suretiyle ortak bir şiir dili kurulacağına inanmıyorum.”

Düzyazılar 1, Behçet NecatigilDüzyazılar 1, Behçet Necatigil