Eğrisi Doğrusu

7,5/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
616 gösterim
Yan Etkiler, Sırf Anarşi ve Tüysüz'den sonra Woody Allen, cümlelerine noktayı sonunda koyuyor; yüzyılın en üretken ve aykırı figürlerinden biri sayılan Woody Allen'ın bütün eserleri serisi böylelikle Eğrisi Doğrusu ile tamamlanıyor!

Sinemacı, yazar, oyuncu ve komedyen kimlikleriyle çağımızın tartışmasız en iddialı ve yaratıcı figürlerinden Woody Allen'dan zekâ dolu ve sivri dilli bir kitap: Eğrisi Doğrusu. "Hayattaki tek pişmanlığım bir başkası olmamak" diyen Woody Allen; ince bir mizah ve keskin göndermelerle ördüğü kitabıyla gündelik hayatın monotonluğuna absürdün sınırlarında dolaşarak karşı çıkıyor. Eğrisi Doğrusu; giderek saçmalaşan ve saçmalığıyla bunaltan bir dünyada, absürdün serin sularında geziniyor.
Tek satırlık esprilerden fazlasını arayanlara ilaç gibi gelecek Eğrisi Doğrusu, hem güldürüp hem düşündürme iddiasında dersek yalan olur.

İyi vakit geçirin, o kadarı yeter.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055903244
 • Orijinal Adı:
  Getting Even
 • Çeviri:
  Garo Kargıcı
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

İçeri dolan gün ışığı korkunç canavarın çığlık atmasına, yavaşça eriyip iskelete dönüşmesine ve sonra, orada bulunan dört kişinin gözleri önünde toza dönmesine sebep olur.
Fırıncının karısı beyaz kül yığınına doğru eğilir ve "Yani şimdi bu, akşam yemeği iptal oldu demek mi oluyor?" diye bağırır.

Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 120)Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 120)
Mehmet Kesdal 
28 Oca 00:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mafya.
Mafya ailesi, daha çok ciddi adamların oluşturduğu bir gruptur ve yaşamlarındaki yegane mutluluk kaynağı insanların East Nehri'nin altında hava kabarcıkları çıkarmaya başlamadan ne kadar uzun süre kala bildiklerini gözlemlemektir.

Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 42 - Siren yayınları)Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 42 - Siren yayınları)
Mehmet Kesdal 
28 Oca 01:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Komplo.
Bazı generaller tarafından düzenlenen Hitler'in bıyığını uykusunda kesip Doenitz'i yeni lider ilan etme komplosu, von Stauffenberg'in karanlıkta Führer'in bıyığı yerine kaşlarından bir tanesini tıraş etmesiyle başarısızlığa uğradı.

Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 52 - Siren yayınları)Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 52 - Siren yayınları)
Sade-ce Kitap 
02 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Freud'un bir incelemesini hatırlıyorum.Edna S.Histerik burun felci vakası.tavşan taklidi yapması rica edildiğinde bunu beceremiyordu..Bu olay çoğunlukla acımasız arkadaşlarının arasındayken onda büyük endişe yaratıyordu.'hadi Liebchen,bize nasıl tavşan taklidi yaptığını göster bakalım'sonra hiç utanıp sıkılmadan burun deliklerini kıpırdatırlardı,daha çok birbirlerini neşelendirmek için.
''Freud bir dizi analitik seans için onu ofisine getirdi ama bir şeyler ters gitti ve duygularını Freud'a yönlendireceğine ayaklı elbise askılığına yönlendirdi.,odanın köşesindeki uzun ahşap mobilyaya yani.Freud'u bir panik havası sardı ve o günlerde psikanalize şüpheyle yaklaşıldığından ve bir de kızın askılıkla gemi seyhatine kaçmasından sonra mesleğini bir daha icra etmeyeceğine yemin etti.hatta bir ara, Ferenczi onu düzgün takla atmayı asla öğrenemeyeceğine ikna edene kadar,yarı şaka yarı ciddi kendini akrobat olma fikrine bile kaptırdı''
Helmholtz yine psikanalizin başlangıcındaki bazı sorunlardan bahsetti.''Herkes Freud'a yalakalık yaptı.Rank,Jones'u kıskanırdı.Jones,Brill'e imrenirdi.Brill,Adler'in varlığından o kadar rahatsızdı ki, basık tepeli şapkasını sakladı.bir keresinde Freud'un cebinde karamel şekeri vardı ve bir parçasını Jung'a verdi.Rank çileden çıktı.Freud Jung'u kayırıyor diye bana dert yandı.özellikle de şeker dağıtımında.ben oralı olmadım bilhassa Rank'ı fazla sevmediğimden çünkü kısa süre önce''salyangozlarda Neşe' konulu makalemden 'mongoloit tümevarımın zirvesi''diye bahsetmişti.yıllar sonra Rank ,Alplerde arabayla gezdiğimiz sırada bu konudan söz etti bana.ona zamanında ne kadar aptalca davrandığını hatırlattım,o da sıradışı bir zihinsel gerginlik yaşadığını çünkü Otto olan isminin düzden ve tersten aynı okunmasının onu bunalttığını itiraf etti.

Eğrisi Doğrusu, Woody AllenEğrisi Doğrusu, Woody Allen
Mehmet Kesdal 
 28 Oca 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

OYUNCAK AT
Zamanında Göring, Heydrich'in sahte bir ihbarla polis tarafından gözaltına alınmasını sağlayıp pencere kenarındaki koltuğu kapmıştı.Göring, tam bir sefa pezevengiydi ve saçını hep oyuncak atın üzerinde oturduğu sırada kestirmek isterdi.Nazi kurmayları bu durum karşısında utanç duyuyorlardı ama ellerinden bir şey gelmiyordu.

Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 48 - Siren yayınları)Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 48 - Siren yayınları)
Mehmet Kesdal 
28 Oca 00:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zormuş
Mafyaya girmek sanıldığı gibi kolay bir iş değildir.Adaylar gözleri bağlanarak karanlık bir odaya sokulur.Ceplerine birkaç dilim kavun yerleştirildikten sonra tek ayak üzerinde hoplayarak "Ba-bay! Ba-bay!" diye bağırmaları istenir.

Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 42 - Siren yayınları)Eğrisi Doğrusu, Woody Allen (Sayfa 42 - Siren yayınları)