Ejder Cinayeti

8,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
528 gösterim
Van Dine'ın yapıtları hiçbir psikolojik ve toplumsal etkene yer vermeyen geleneksel İngiliz okuluyla; bu öğeleri göz önüne alan Amerikan okulunun bir sentezidir; ancak S. S. Van Dine romanlarında ilginç husus insanüstü bir varlık olan detektifin nitelikleridir. S. S. Van Dine'ın kişisel kanımızca talihsizliği edebiyat eleştirmenliğindeki seçmeci yaklaşımından bir türlü kurtulamamasıdır; bunun sonucu polisiye romana yüksek kültür düzeyini yansıtmaya çalışır, işi dipnotlar koymaya kadar götürür; edebi örnekler ve Latince yazılmış vecizeler kullanır.
-Erol Üyepazarcı-

"Sonsuz ihtimallerle dolu bir yer. Unutulmuş gelenekler, eski kocakarı masalları, ölmüş ve çoktan gömülmüş bir dönemi anımsatan atmosferi, bu atmosferdeki cinnet havasının çağrıştırdıkları, tarihçesi, demonolojisiyle... Öyle tuhaf bir yer ki, oranın sıradan ziyaretçileri bile kendilerini bu atmosfere kolaylıkla kaptırabiliyorlar. Sen de şu son iki günde gördün ya, kiminle konuştuysak evin bu tuhaf havasından zehirlenmiş gibiydi."

Klasik polisiye yazınının üstatlarından S. S. Van Dine, Erol Üyepazarcı'nın sunuş yazısı ve özenli çevirileriyle, özlemi duyulan "has" polisiye edebiyatı okuruyla buluşturuyor. "Zabıta Romanları"nın "Geceleri Okumayınız!" uyarılarına kulak tıkayarak; Geceleri de okuyunuz!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786058657700
 • Çeviri:
  Özlem Güngör
 • Yayınevi:
  Labirent Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
09 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Labirent Yayınları'nın bizi Philo Vance ile tanıştırdığı Pipo serisinin ilk kitabı. Agatha Christie, Dorothy L. Sayers, Poe, Doyle kadar ünlü olan bu adam malesef ülkemize rağbet görmemiş olup. İki adet romanı 1956 ve 1981'de dilimize çevrilmiş.
Bu sebeple bile böyle bir kitabın çıkması önemli bir şey.
Polisiye roman tarihindeki en ukala dedektiflerden biri olan Philo Vance, Savcı Markham'ın talebi üzerine bir eve gider ve olaylar başlar.
Klasik polisiye romanlarının çoğunda olduğu gibi bir yancı (Watson, Hastings gibi) ve polisi aşağılama söz konusu. Gerçi yancısı yukarıda yazdıklarım gibi detaylı işlenen bir karakter değil, sadece anlatıcı
Güzel bir roman. Okunması gerekenlerden

Anıl Çapraz 
22 Nis 04:14 · Kitabı okudu · 7/10 puan

S.s. van dine, dedektif hikayesi yazma kurallarını yazmış olsa da bence bu kitabı buna pek uygun değildi. Cinayetin açıklanma kısmı zorlamaydı. Kapalı oda cinayetleri sevenler için yine de keyifli bir seçenek.