Ejderha Taşı (Sanat Eserleri Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
815
Gösterim
Adı:
Ejderha Taşı
Alt başlık:
Sanat Eserleri Serisi 1
Baskı tarihi:
1985
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Edebiyat Vakfı Yayınları
Baskılar:
Ejderha Taşı
Ejderha Taşı
109 syf.
·10/10 puan
Yazar, efsanelerle örülü çocukluk anılarını anlatıyor bu kitapta. Çocuklarına milli, manevi değerler aşılamak isteyen anne babalar çocuklarına okutmalı. Ama Küçük Prens gibi, yetişkinlerin de okuması gereken bir kitap.
109 syf.
·1 günde·7/10 puan
Yazarın doğup büyüdüğü Harput'ta geçen çocukluk anılarını, yaşadığı yörenin efsane ve masalları ile harmanlayarak, bilhassa çocuklara hitaben hikâyevi bir üslupla anlattığı güzel bir kitap.
80 syf.
·6/10 puan
Efsane bu 'ya çok uzun zaman önce harput ta ejdarha saldırır. Ağzı dualı gönlü imanlı olanlar toplanıp süt kalesine yani harput kalesine çıkıp dua ederler. O anda ejdarha ortalığı yakıp yıkarken olduğu yerde taş kesilir. Hem 'de yavruları ile birlikte ve böylece harput kurtulur. İşte bu ve bunun gibi efsane ve hikayelerin yer aldığı bir kitap. Elâzığ 'ın yazarı Ahmet Kabaklı nın kaleminden....
80 syf.
Üstadın çocukluk anılarının yer aldığı doğduğu yörenin masal ve efsanelerinden bahseden kitabı.
Kitapta şöyle bir anısı bulunmaktadır:
Kabaklı hoca yetim büyümüş.Çocukluğunda çok sefalet çekmiş.Zaten memleketimizde şekerin, yağın bulunmadığı kıtlık zamanıydı o yıllar.Sokağında Gümüş adında sahipsiz bir köpek varmış.
Birgün annesi evde yiyecek tek bir lokma bulunmadığı için çok üzülür.Tam bu sırada Gümüş bir yerlerden ekmek kaptığı gibi annesine getirmiş.Annesi de bu ekmeği alıp çocuklarına yemek yapmış.Büyük bir sevince kapılmış.Üstad Gümüş'ün vefasını övmekte ancak ya bizim nankörlüğümüze, şükürsüzlüğümüze ne demeli...
80 syf.
·Puan vermedi
Şirin bir Harput Masalı derlemiş üstad bize... Annemiz ak sütü gibi, bir Harput anasının dimağından akan efsaneleri sunmuş okuyucularına... Açık yalın sanık anlatımı kendisine çekiyor. Okumaktan zevk alınacak bir eser...
İyimserimdir ben... Kırılan hayallerimin yerine yenilerini bulup avunmuşumdur. Hayallerimle mutlu olmuş, onları kaybettikçe üzülmüşümdür. Ama hiçbir zaman hayalsiz, duygusuz, sevgisiz, yaşamamışımdır.
Bu dünyada ve dünyanın ötelerinde sevilecek cok şey vardır. Hayaliyle mutlu olduğumuz sevgili varlıklar bitip tükenmez.
Ahmet Kabaklı
Sayfa 31 - Turk Edebiyatı Vakfi Yayinları 6.Baskı
Bir şehrin hikâyesine nerden başlanır? Tacından... Yani varsa o şehrin kalesinden başlanır. Kalesi olmayan şehre de kulak asmayın! Göz alacak, zihin süsleyecek mabetleri, töreleri, efsaneleri ve hatıraları da zaten yoktur, varsa pek az bir şeydir.
Hâlbuki Harput (belirttiğim gibi) türküler, oyunlar, anıtlar inanış ve gelenekler yatağıdır.
Murat kenarının ışıklı yıldızlı gece âlemi başlarken biz uykuya vardık... Palaz denilen kıl dokuma kilimler, çuvallar, heybeler üzerine uzandık, örtülerimize sarınıp yattık... Bütün yolcular yattılar, hay-
vanlar uyudular, dağlar karardılar, ırmak ne yaptı bilmiyorum.
Henüz renkli sinema değil sinema bile görmediğimiz televizyonun radyonun adı bile bilinmeyen, büyük renkli resimler, kitaplar bile olmayan öyle bir çağda, çocukların hayalleri daha mi geniş, daha mı süslü ve renkli olurdu ne? Doğrusu onu da kestiremiyorum.
Bu İstanbul bir şehir miydi, bir ülke miydi, bir tarih miydi... Yoksa masal mı rüya mıydı? Sihir mi keramet miydi? Onu benim çocuklukta zengin bol çiçekli, bol istekli, macera tutkunu, manzara sevgilisi hayallerime sormalı.
Kız arkadaşım, anam, kardeşim arkadaşım el ele tutuştuk, tayfalar bizi yine deniz üzerinden horondan uçurur gibi Hisar'ın önüne bıraktılar. El salladılar bize günışığı denizinin pırıltılarından hepimize esvaplar, çizmeler, şapkalar giydirdiler.
Kırılan hayallerimin yerine yenilerini bulup avunmuşumdur. Hayallerimle mutlu olmuş, onları kaybettikçe üzülmüşümdür. Ama hiç bir zaman hayalsiz, duygusuz, sevgisiz yaşamamışımdır.
O yüzden hâlâ inanırım ki; güzel yurdumuza fenalık yapmaya, onu yutmaya, sömürmeğe veya elimizden almaya gelenler veya kalkışanlar, temiz huylu, yüce ruhlu milletimizin duaları ile taş kesilirler, gayretleri ve savaşları ile perişan olurlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ejderha Taşı
Alt başlık:
Sanat Eserleri Serisi 1
Baskı tarihi:
1985
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Edebiyat Vakfı Yayınları
Baskılar:
Ejderha Taşı
Ejderha Taşı

Kitabı okuyanlar 21 okur

  • Kamile
  • İbrahim Kaygın

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (1)
9
%0
8
%0
7
%16.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0