1000Kitap Logosu
El Greco'ya Mektuplar
El Greco'ya Mektuplar
El Greco'ya Mektuplar

El Greco'ya Mektuplar

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
40 Kişi
144
Okunma
56
Beğeni
4.450
Gösterim
591 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 16 sa. 45 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Kasım 2016 · Karton kapak · 9789750733505
Orijinal adı
Anaphora Sto Greco
Diğer baskılar
El Greco'ya Mektuplar
El Greko'ya Mektuplar
El Greco’ya Mektuplar
El Greco'ya Mektuplar
Hatırlamak için belleğime başvuruyorum; havayı, hayatımı toparlıyor, generalin karşısındaki asker gibi dimdik duruyor ve El Greco'ya mektuplar yazıyorum; çünkü aynı Girit toprağından yoğrulduk, canlı ya da ölü tüm mücadeleciler içinde beni en iyi o anlayabilir. Kendisi de taşların üzerinde aynı kırmızı izi bırakmadı mı? Zorba, Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, Kardeş Kavgası, Kaptan Mihalis, Günaha Son Çağrı gibi yapıtlarıyla 20. yüzyılın yalnızca yazınsal açıdan değil, düşünsel yönden de en etkileyici yazarlarından biri sayılan Nikos Kazancakis'in büyük anlatısı El Greco'ya Mektuplar, yazarın "ruhsal otobiyografi"sidir. Kazancakis, kendisi gibi Giritli olan ünlü Rönesans ressamı El Greco'ya mektuplar biçiminde kaleme aldığı kitabında, yaşamı boyunca izini sürdüğü düşünsel, ruhsal ve ahlaksal yolculuğu anlatır. Gerçekle kurmacanın iç içe geçtiği bu kitap, insan varoluşunun anlamını ve anlamsızlığını sorgular.
5 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺29,77

Puan ve İncelemeler

8.6
10 üzerinden
40 Puan · 7 İnceleme
Diğdem Abşin
El Greco'ya Mektuplar'ı inceledi.
591 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Anlatı genelde tercih ettiğim bir tür değil. Kazancakis için ayrıcalık yaptım ve romanların ardından okudum. Doğru bir sıralama olmuş. El Greco’ya Mektuplar yazarın tüm diğer kitaplarının birleşimi ve biraz daha fazlası gibi. Diğer kitaplardan esintiler ve minik hikayeler görüyoruz burada. Gerçekle kurgu iç içe geçiyor yer yer. Kitap yazarın ‘ruhsal otobiyografisi’ olarak tanımlanıyor. Yazarın hayatından çok ruhsal mücadelesi anlatılıyor. Kazancakis de ‘yaşamımın kendim için bir değeri varsa da, başkaları için yoktur’ diyerek kitabın bir yaşamöyküsü olmadığını söylüyor. Ona göre bu kitap kendisinin ‘insanlar, acılar ve fikirler arasında izlediği yol’ Kazancakis yolculuğunu dede dediği Girit’li ressam El Greco’ya anlatıyor. Kazancakis’e göre insan olmayı hakeden herkes kendi Golgota’sına tırmanmaya çalışır hayatı boyunca sırtında haçıyla. Yani görev yığınının tepesine, öleceği yere kadar. Kimisi ilk basamağı geçer sadece kimisi sonuna kadar gider. Bu kitap da yazarın kendi Golgota’sına tırmanma yolculuğu.
El Greco'ya Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Ömer Kahraman
El Greco'ya Mektuplar'ı inceledi.
591 syf.
·
Puan vermedi
El Grecoya Mektuplar Nicos Kazancakis
Yazarın otobiyografik romanı.Sair Ahmet Erhan "Bu benim kutsal kitabım..." der ve elinden düşürmezmiş kitabı.Okumayi bitirdiğimde ruhuma bu kadar yakın biri bir zamanlar bize çok uzak olmayan topraklarda yaşamış ne güzel diye düşünmüştüm.Yazarin arayışları yollara düşmesi ünlü yazar Panait Istrati ile olan dostluğu (Panait Istrati Akdeniz ve Angel Dayı adlı iki şaheserin yazarı.Romanyali...) aşkları acıları içsel yolculukları gerçekten de Ahmet Erhan haklıymış dedirtecek cinsten.Abartisiz söylüyorum tüm eserleri eşsizdir okuyun sonra bana dua edeceksiniz...
El Greco'ya Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8
feyza bütün
El Greko'ya Mektuplar'ı inceledi.
586 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
DİKKAT SPOILER İÇERİR Otobiyografik roman. Girit’te başlayıp, Tanrı, İsa, Nietzsche, Bergson, Buddha, Lenin gibi isimlerin etkisi altına girmesi, kendisi ve onlarla hesaplaşması, Yunanistan-İtalya-Paris-Venedik-Berlin-Moskova-Kudüs gezileri, Balzac ve Panait İstrati ile tanışması, kitabın sonlarına doğru Zorba ile karşılaşması ve anıları, çocukluğundan itibaren dünyayı tanıyışı ve sorgulayışı, yazarın iç dünyasının romanı. Kitabın sonunda hemşehrisi El Greco ile konuşuyor.
El Greko'ya Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Buğra
El Greko'ya Mektuplar'ı inceledi.
586 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
"Yine müthiş bir Kazancakis eseri. Yazar, ruhsal mücadeleyi ve kendisiyle, hayatla hesaplaşmayı okuyucuya anlatmış. Otobiyografik bir anı diyebiliriz. Farklı üslup, farklı dünyalar eşittir; Nikos Kazancakis..."
El Greko'ya Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
2