Etimolojik Hikayeler

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
27 gösterim
Bilimin kavimsel, dinsel ve ırksal kalıplara sokulma sürecinin maalesef tekrar yeşertildiği günümüzde kelimelerin bizlere hatırlatması gereken şeyler olduğunu düşünüyorum.

Bir coğrafyada ortaya çıkmış küçücük bir tanım, bir bakıyorsunuz bir diğer coğrafyada benimsenmiş, büyümüş, anlamca zenginleşmiş ve kültürün bir parçası haline gelmiş. Kelimelerin sadece kelime olmayıp, toplumsal hafızada derin kanallar açıp, geçmişten geleceğe kültürel birikimleri taşırken, tanıklığımızın yazılı anlatıma dönüştüğü sembolik değerleri olduğunu görmekteyiz.

Bazen neşeli bazen de dramatik anlamda hayatımızı etkileyen kelimelerin farklı izdüşümlerini görmeniz için bizimle birlikte yolcuğa çıkmaya ne dersiniz. Bu kitap, işte bu düşüncelerle planlandı ve zamanı geldiğinde de çok zorlanmadan doğuverdi. Hacmi
gereğince bir çırpıda okunacak. Ama şu bir gerçek ki kitabın içine girerek, o duyguyla birbirinden heyecanlı hikâyelere sahip olacaksınız. Düşünecek, gülecek ve anlamlar arayacaksınız... Okurken neşelenip bir dizi kavramların hikâyelerine tanık olacaksınız..(Tanıtım Bülteninden
Acapella Mellon 
08 Oca 14:24 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bilimsel ve teknolojik kelimelerin kökenleri hakkında, eğlenceli bir dille yazılmış kitap. Çeşitli illüstrasyonlar, tasarımlar kitabı bir ansiklopedi değil de hikaye kitabı gösteriyor ki bu da okurken insanı sıkmıyor. Geneli bilindik kelimeler olsa da daha önce hiç duymadığım kelimeler vardı, o da yazarın mühendis olmasında kaynaklı o alanda kullanılan kelimelere yer verdiği içindir. Kitabın tek eksisi çok fazla kelime yoktu, keşke daha fazla kelimeye yer verseydi yazar.

Kitaptan 4 Alıntı

Acapella Mellon 
08 Oca 15:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bluetooth
1990'ların başında kablosuz cihaz teknolojileri bir standarda sahip değildi. Her firma bir diğeriyle uyumlu olmayan kablosuz teknolojiler geliştirmekle meşguldü ve bu da yeni teknolojinin yayılmasını geciktiriyordu. Ta ki Intel'de çalışan Jim Kardach ismindeki bir mühendis firmalar arasında bir moderatör rolü oynayana kadar. Kardach, o sıralarda okumakta olduğu bir tarih kitabında adı geçen Danimarka'nın ikinci kralı Harald'dan etkilenmişti. X. yüzyılda yaşamış olan Kral Harald'ın İskandinav ülkeleri için önemi büyüktü çünkü Harald ilkin Danları Hristiyanlığa geçirmiş sonra da o tarihe kadar kendi aralarında savaşan İskandinav krallıklarını birleştirmişti. Kral Harald'ın bir diğer özelliği ise -belki de o dönemin öz bakım şartlarının kötü olması nedeniyle- rengi mavileşmiş bir dişinin olmasıydı. O yüzden Kral Harald'ın lakabı Mavi Dişli(Blåtand) Harald'dı. Kardach 'Eğer Mavi Dişli Harald bin yıl kadar önce tüm İskandinavya'yı birleştirebilmişse, biz de kablosuz teknolojilerimizi ortak bir standarda oturtabiliriz' dedi ve oluşturduğu firmalar arası gruba 'Bluetooth' ismini koydu.
Bluetooth'un o çok bilinen logosuna gelince; Mavi Dişli Harald'ın o dönemdeki İskandinav runik harfleriyle yazılmış baş harflerinin ( X ve B) stilize edilerek bir araya getirilmiş halinden başka bir şey değil.

Etimolojik Hikayeler, Murat ÇakanEtimolojik Hikayeler, Murat Çakan
Acapella Mellon 
08 Oca 14:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Google
Googol matematikte 1 rakamının yanına 100 sıfır getirildiğinde elde edilen sayıyı simgeler. Google şirketinin kurucuları şirketlerine isim ararken, yarattıkları arama motorunun kabiliyetinin büyüklüğünü göstermek amacıyla 'Googol' ismini öne sürmüşler ancak yaptıkları yazışmalar sırasında kelimenin yanlış yazılması sonucunda 'Google' ismiyle devam etmeye mecbur kalmışlardır.

Etimolojik Hikayeler, Murat ÇakanEtimolojik Hikayeler, Murat Çakan
Acapella Mellon 
08 Oca 14:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hipotenüs
Yunanca altında anlamına gelen 'hipo' ve asılı, gerili anlamına gelen 'teinousa' kelimelerinden türemiştir. Bu noktadan yaklaşıldığında 'hipoteinousa' dik açının altında asılı kenar anlamına gelir.
'Teinousa' kelimesinin türediği 'teinion' Türkçede kullandığımız Fransızca kökenli tansiyon kelimesinin de kökenini oluşturur.

Etimolojik Hikayeler, Murat ÇakanEtimolojik Hikayeler, Murat Çakan
Acapella Mellon 
08 Oca 14:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lise
Apollon'u tanımlayan en önemli özelliği gerçeğin, doğruluğun tanrısı olmasıydı. Bu yüzden Eski Yunanlılar onu 'lykegenes' yani ışıktan doğmuş lakabıyla anarlardı.
Aristoteles, MÖ. 340'ta Büyük İskender'in yanından Atina'ya döndüğünde Akademi'nin yöneticiliği kendisine verilmez. O da bunun üzerine derslerini yine Atina'da bulunan ve adını yakınlardaki Apollon tapınağından alan Iykeion adlı bahçede vermeye başlar. Bu bahçenin adı günümüzde lise'nin isim babası olarak kabul edilir.

Etimolojik Hikayeler, Murat ÇakanEtimolojik Hikayeler, Murat Çakan