Tavcan

7,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
630 gösterim
Cumhuriyetin Atatürk ilkelerine bağlı, ilerici ilk kuşağının temsilcilerinden olan Semiha (Tavcan) ile Sadi Gökdeniz 1940'lı yılların tanıkları arasındadırlar. Onlar içtenlikli aşk öyküsü, aynı zamanda hız kazanan kültür devrimine duyulan aşkı da anlatır. Bu dönemde Köy Enstitüleri girişimiyle Aydınlanma'ya bağlı yeni kuşaklar yetiştirilmekte, dünya klasikleri hızla dilimize kazandırılmakta, Halkevleri ise yurttaşların beğeni düzeyini yükseltmektedir. Hıfzı Topuz'un kaleminden dönemin destansı Aydınlanma savaşımını simgeleyen Tavcan romanı aynı zamanda 1950'lerde başlayan karşı-devrime direnişin de öyküsüdür....
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  221
 • ISBN:
  9789751410689
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Nuray Kirik 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1940 yıllarında insanların Köy Enstitülerine bakış açılarını ve bunların işleyişini o dönemdeki eğitimle ilgili sorunlar anlatılmış.Bir aşk hikayesinin romanıdır.Kitap biraz akıcı dilden yoksundur.

Selma Mertel 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cumhuriyetin ilk yıllarının ve özellikle eğitim alanında yapılan reform niteliğindeki çalışmaların , araya sevda masalı gibi bir ilişkinin de katılarak anlatıldığı kitap. Yazarın akıcı uslubu sayesinde kitabı rahatlıkla okurken , anlamadan bitiveriyor ama sizde o döneme ait bir çok bilgi birakmış oluyor.
Keyifli okumalar.

Nedim Buğra ÖĞÜT 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

İçerisindeki bilgiler ve kurgu bence güzeldi ancak bazı bazı zorlama cümleler kullanılmış. Sebebi de ortada aslında; bilgiyi verebilmek kaygısı. Zorlama cümleleri es geçersek tam manasıyla Hıfzı TOPUZ eseri.