Garip Bülbül - Neşet Ertaş

9,8/10  (6 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.135 gösterim
Bin yıldan fazladır Anadolu'daydılar. Özel ve ayırt edici yaşam biçimleri, inanç sistemleri, âdet ve geleneklerine dayalı özgün manevi evrenleri içerisinde yarattıkları değerler ve düşünceler ile tasavvufun temelinde yer alarak güçlü akımlar oluşturdular. Hak yoluna bağlı, sevgi, saygı, barış ve kardeşlik duygusuyla dolu engin gönülleri ile dört bir yanına dağıldıkları bereketli Anadolu topraklarının müzik kültürünü çağlar boyu yeniden inşa edip geliştirerek münhasır bir kültür hazinesi yarattılar.

Ulu Abdallar soyundan, ömrü gariplik ile bülbüllük arasında geçmiş, son nefesinde; sazımın emaneti diyerek yarattığı gönül mirasını teslim eden, ustalar ustası Muharrem Ertaş'ın benzersiz ozan oğludur Neşet Ertaş. Tıpkı babası gibi bir garip bülbül misali sürdüğü ömrü boyunca elinde sazı, dilinde sözü, yüreğinde aşkın közüyle, korun içine çekilen ateş misali, emeğini ozan bilgeliğinin ardına gizleyerek hep hayatı havalandırmış, yaşadığını söylemiş-söylediğini yaşamıştır. Engin gönlü, yalınkat yüreğinden taşan hüzünlü ve yanık ifadesi ile havalandırdığı türküleri, Anadolu tarihi kadar derin, Anadolu toprağı kadar bereketli, Anadolu kültürü kadar zengin, Anadolu insanı kadar içten, sade ve cömerttir. O, Anadolu toprağının vicdanı, yüz akıdır. Varılacak menzili insan olarak gördüğü nice zorluklarla dolu çileli ömrünü kat ederken, arif kişiliği, sanatsal dehası ve yarattığı emsalsiz gönül mirası ile insanlığa hizmet yolunda ışık olmuş, yaşadığı çağa damgasını vurmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)
ilker Görkem 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap için Neşet Ertaş'ı belki de en iyi anlayabileceğimiz kitap diyebilirim. Büyük emek sarfedilmiş, uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan bu kitap; büyük hayranlık duyduğum neredeyse her gün dinlediğim Neşet Ertaş'ın bilmediğim birçok yönünü, deyişini, türküsünü öğrenmemi sağladı.
Kitap iki ciltten oluşuyor. İlk cildinde uzun uzun abdallık geleneğinden bahsediliyor. Belki burada haddim olmayarak bir eleştiri yapabilirim. Maalesef abdallık geleneğini aktarırken çokça tekrara düşülmüş. Biraz da uzun tutulmuş. Yaklaşık 250 sayfa abdallar ve onların yaşayışı ele alınmış. Sonra Neşet Ertaş'ın hayatı detaylı bir şekilde anlatılıyor.
İkinci ciltte yine ilk cildin özeti şeklinde geçen bölümden sonra ozanın türküleri ve havalandırılmamış şiirleri yer alıyor.
Son bölümde Neşet Ertaş'ın çok heyecanlandığı ve Erol Parlak hocamıza çok teşekkür ettiği bir çalışma mevcut: Türkülerinin kendi çaldığı şekliyle notaya dökülmesi... Büyük ozan uzun yıllar bunu dert etmiş. "Türkülerimi çalsınlar, söylesinler. Fakat doğru çalsınlar, değiştirmesinler." diyor. Bu sebepten ötürü Erol Parlak'ın bu çalışması kendisini çok mutlu etmiş...
Ölmeden önce hastanede yazdığı şiirin son kıtası ile bitiriyorum.
"Uzak yoldan gelmiş gibi yorgunum
Ne kimseye küskün ne de dargınım
Bir ahu gözlüye candan vurgunum
Garip gönlüm kapısında kul gibi"

Kitaptan 5 Alıntı

Kitapla ilgili 1 Haber

“Garip Bülbül” Neşet Ertaş
“Garip Bülbül” Neşet Ertaş Türk halk müziği sanatçısı ve akademisyen Erol Parlak’ın Neşet Ertaş'ın hayatını anlattığı, merakla beklenen “Garip Bülbül” yarın, ustanın doğduğu Kırşehir’de tanıtılacak.