Garson ve Mutlu Bir Kahve, Bir De Kaçış Planı Lütfen!

8,4/10  (8 Oy) · 
23 okunma  · 
4 beğeni  · 
500 gösterim
"Ne işim var benim burada? Müşterisi olmam gereken yerde servis yapıyorum. Yaş otuz iki. Çok değil, daha dört ay önce takım elbiselerimin içinde kırıtıyordum şu caddede. Ama hadi evimize gidelim Fulsen. Burası bize uygun bir yer değil."

"Omlet alacağım bir tane. Bir de çay. Omleti yumurtasız yapalım lütfen."

"... bu arada salata rica ediyorum ben. Ama gereksiz yeşillik koymayın içine."

"Vejetaryen bir içeceğiniz var mı? Sıcak, soğuk farketmez."

Garsonluk yedi milletten insanla anlaşabilme yeteneği ve yüksek sabır gerektirir. İçinizden söyledikleriniz duyulmasın diye güçlü mimik kontrolü ve teatral yetenek ister...

Yalnızca statü ve etiketlerin yüksek sesle konuştuğu bir hapishanede yaşıyorsunuz. Ne kadar dayanabilirsiniz? Mutlaka sizi de "daha iyi yerlerde görmek" isteyenler vardır. Onlara bir fincan iyi kahve verin. Sakinleşeceklerdir. Bazı işler geçici olabilir, evet. Ama hayat kesin olarak geçici. Bunu bilirken nasıl durduğu yerde durabiliyor bunca insan?

Blogunda paylaştığı "32'me doğru, garson ve mutlu..." yazısıyla 300.000'den fazla okurun yoğun ilgisiyle karşılaşan Fulsen Türker, ilk romanında herkesin içten içe "ah keşke" dediği büyük dönüşümünü, beyaz yakalıktan garsonluğa uzanan yolu bütün ayrıntılarıyla anlatıyor.

Yalnızca bir meslek değiştirme serüveni değil, insanın kendisi ve geri kalan her şeyle yeni baştan ilişki kurma mücadelesi.

Ansızın tepetaklak olan hayatını kahve kokusuyla, soslarla, kokteyllerle, sandviçlerle ve envai çeşit müşteriyle dolu rengarenk bir alemde tedavi eden genç bir kadının öyküsü...

"Dede sana bir şey söylemem lazım."
"Söyle kızım."
"Ben mutluyum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  978-605-5134-51-8
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurşah Coşkun 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyük beklentiler içinde almıştım.İki cümleden biri Merhaba ben Fulsen ...afakanlar bastı kitabı okurken .asla tavsiye etmiyorum çöpe atmayı düşünmediğiniz saatleriniz için .

Efra bingöl 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Fulsen karakterini çok severek okudum diyebilirim bu kitapta garsonluk mesleğine zorunlu olarak başlayıp sonra da mesleğini sevmeye başlayan Fulsen in mutfakta kurduğu dostluklar, garsonluk mesleğiyle ilgili yaşanan sorunlar ve aşk Çok akıcı dile getirilmiş. Severek bir günde bitirdiğim bir kitap oldu:)

oe 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

beyaz yakalı işinden sıkılıp bir kafede garsonluğa başlayan bir nevi "dişi mandıra filozofu" hikayesi. işinden memnun olmayanlara tavsiye edilir.

Berfin Mete 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok çabuk okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Yazarın anlatışını tarzını beğendim.kitapta ki karakterleri de çok beğendim ve çok samimi buldum. Beklediğimden daha da iyi bir kitap gerçekten insanlar hayatlarında nasıl mutlu olacağını bilmiyorsa bence bu kitabı okumalı. Okurken çok eğlendim

Fatoş Çetiner 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Taktir edilesi bir gelişim... Düşünce yapısının değişimini severek okudum. Daha çok insan onun kadar cesur olsa keşke. Mutluluğu bulabilmek için bizi şartların zorlamasını beklememeyi başarabilsek keşke.

Kitaptan 3 Alıntı

oe 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Otuzlarını geçtiğinde insan yenilikleri denemekten ziyade, mevcudiyetini korumaya meyilli oluyor. Yeni bir ilişkide var olmak, yeni bir arkadaşlık kurmak, arkadaşlığın dostluğa dönüşme ihtimali, kendini, geçmişini, bugününü yeniden birine anlatmak zorunda olmak, yeni bir eve taşınmak, yeni bir işe başlamak hep zor geliyor. Çünkü "yeni"nin sebebi geçmişin başarısızlıkları gibi gözüküyor. İşte bu, otuzunu deviren insanlara daha da koyuyor. "Bu vakte kadar yaşadım da elimde ne var?" diye soran cümleler kurduruyor.

Garson ve Mutlu, Fulsen Türker (Sayfa 51)Garson ve Mutlu, Fulsen Türker (Sayfa 51)
Niyebaktinn 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba ben Fulsen. Otuz iki yaşında bir kadınım. Kimilerinden zayıf, kimilerinden şişmanım. Tartı altmış altı kilo yedi yüz gram gösterdi, yarın değişir. Boyum biraz uzun, saçlarım bayağı kısa. On yedi yaşımdan bu yana yerden bir metre yetmiş altı santim yükseğim, altmış yaşımı geçene kadar değişeceğini zannetmiyorum.

Garson ve Mutlu, Fulsen Türker (Okuyan Us)Garson ve Mutlu, Fulsen Türker (Okuyan Us)