Gizemli Psikoloji Varlığın Bilinmeyen Yönleri

8,8/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
10 beğeni  · 
831 gösterim
İnsan derin sırlar barındıran uçsuz bucaksız bir varlık alanıdır. Batının yaklaşımı psikolojiyi ölçümleyebildiği sınırların içerisine hapsetme eğilimindedir. Oysa Doğu Bilgeliğinde binlerce yıldır insan, ezoterik, mistik ve gizemli boyutlarıyla sürekli yeniden keşfedilen bir harikalar diyarıdır.

İnsanı bir okyanus gibi düşünecek olursak, Batı Psikolojisi sadece yüzeydeki dalgalar ve hareketlerle, en fazla ışığın erişebildiği birkaç metre derinliğe dışarıdan bakmakla yetinir. Doğuda ise bilgeler o okyanusun en karanlık ve en derin noktalarına kadar inerler. İndikleri derinliklerde buldukları her şey aslında TÜM OKYANUSA aittir.

Bilgi ve bilgelik arasındaki ayrım okyanusu yüzeyden ve kıyıdan inceleyip onu araştırmakla okyanusun kendisi olmak ve derinliklerine inip onu tecrübe etmek arasındaki farktır.

Gizemli Psikoloji, insan varlığının en derin ve en gizemli noktalarına ilişkin olarak bir BİLGE tarafından aktarılan BİLGELİKLE dolu. OSHO, okyanusun en derin ve en keşfedilmemiş yerleri hakkında ilk elden bilgileri bizlere bu kitapta sunuyor… Kitapta açımlanan gizemler arasında şu başlıklar var:

-Meditasyonun Sırları
-Ruhsal Devrim
-Rüyaların Psikolojisi
-Yedi Bedeni Aşmak
-Mantığın Ötesi
-Seks, Sevgi ve Duanın İlahi Boyutları
-Bilgi İnsanı Nasıl Yanıltır?
-Gelişmeyi Engelleyen Ezoterik Oyunlar

Kendi varlığının derin boyutlarını keşfetmek isteyen herkesin başucundan ayırmayacağı bir kitap Gizemli Psikoloji. Kendi derinliklerindeki sırlara vâkıf olmak ve böylelikle tüm okyanusu bilmek isteyenler için önemli bir kaynak.
(Tanıtım Bülteninden)
Yağmur 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerir. Yazar,kendi öğretileri ve düşünerek yerine size bırakıyor öğrenmeyi, gelişmeyi ve düşünmeyi. Her şeyin kişinin kendisine bağlı olduğunu söylüyor. Okurken öğreneceğimiz çok şey var. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum. Cinsellik,psikoloji,felsefe,kişisel gelişim, din,ilişkiler ve birçok şey yer almakta.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Aysel Allahverdiyeva 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

İnsan deyilen varlık zaten yaradılışdan gizemlidir.Ne kadar keşifler olunsa bile.İnsanın en gizemli taraflarından biri kendi karakterini hep keşf etmesidir.İnsan kendini idrak etdikce daha daha daha düşünüyor.İnsanın içindeki "Ben"ini ta ömrünün sonuna kadar tanıması onu izemli kılan yanlarındandır.

Kitaptan 4 Alıntı

Yağmur 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ve her seçim bir anlamda son noktadır.Onu geri alamazsın,onu unutamazsın,onu geri döndüremezsin.Seçimin kaderin olur.Seninle birlikte kalır Ve senin bir parçan olur,onu yadsıyamazsın.Ama her seçimin her zaman bir kumardır.Hiçbir şey kesin olmadığı için her seçim karanlıkta yapılır.İndan kaygıdan acı çekmesinin nedeni budur.O köklerine kadar endişelidir.Ne ile başlayacağı ona işkence gibi gelir;olmak ya da olmamak,yapmak ya da yapmamak,bunu yapmak ya da yapmamak?"Hiç seçmemek" mümkün değildir.Şayet seçmezsen,o zaman seçmemeyi seçiyorsun,bu da bir seçimdir.Böylece seçim yapmak zorundasındır,seçmeme özgürlüğün yoktur.Seçmemenin de herhangi bir diğer seçenek kadar çok etkisi olacaktır.

Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 8)Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 8)
Yağmur 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek sevgi egonun bir işlevi değildir.Egp hep gücün peşindedir.

Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 119)Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 119)
Yağmur 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Lao Tzu'num bir sözü var;"Ararsan kaybedersin,aramazsan bulursun."

Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 141)Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 141)
Yağmur 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sartre bir yerde şöyle dedi:'İnsan Özgür olmaya mahkûmdur.'

Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 17)Gizemli Psikoloji, Osho (Sayfa 17)