Kendinle Başla Ben Kapıyım

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
704 gösterim
Kendinin ötesine geçmek ve hakiki varlığı tanımak isteyenler için bir kaynak, bir “kapı” açıyor bu kitap. Hakiki arayışın doğasını anlamak için mükemmel bir rehber.

“Bir benliğim vardı—bu sadece kapıya kadardı.

Bilme tapınağına girdiğin anda benlik kalmaz, onu artık bulamazsın. O seni kapıya kadar takip eden, hatta sadece takip etmekle kalmayıp sana yapışıp kalan bir gölgedir. Sadece kapıya kadar: o, tapınağa giremez. Eğer onu saklamak zorundaysan tapınağa giremezsin.

Benlik bir kişinin atması gereken en son şeydir. Bir kişi her şeyi atabilir ama kendini atması öylesine imkânsızdır ki! Çünkü kendini bilme gayreti insanın kendisinin kendine yönelik bir çabasıdır. Sen diye bir şey olmayacağını idrak ettiğin anda; artık buna çabalamazsın.

Nefsin olmadığı anda evrensel hale gelirsin. Bu büyük bir oyundur. Benliği bilmek şüphesiz ki en büyük, en üst derecedeki oyundur. Benlik korunacak bir şey değildir, yok edilecek bir şeydir. O, senin son olasılığın, son bilişin için bir engeldir.

Bu yüzden, ben ‘kendimi bildim’ diyemem. Ben ‘benliği olmayanı bilen’ biri olduğumu söyleyeceğim ve mümkün olan tek biliş budur. Başka bir biliş yoktur. Kendini bilmeyi savunanların vurgusu bilmekte değil, kendindedir. Benim vurgum bilmekte. Kesinlikle ‘benliği’ inkâr etmemin nedeni de bu.

Bütün büyük öğreticiler yanıltıcı sözcükler kullanmışlardır. ‘Kendini bilmek’ yanlış bir sözdür. Ama “benliği olmayanı bilmek” derlerse anlamazsın. Saçma hale gelir. Ama gerçek olan budur—benliği olmayanı bilmek.” - OSHO
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786055006204
 • Çeviri:
  Sırma Yalçındağ
 • Yayınevi:
  Ganj Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 21 Alıntı

Osho'dan güzel bir ifade daha:
"Yanlış yapacaksın, yanlış yola sapacaksın. İçinde hepsi olacaktır. Ama yanlışlık yaparak öğreneceksin ve yanlış yollara saparak doğru yola gireceksin. Güçlüklerden geçmek zorundasın. Bu tek başına bir yürüyüş, bu tek başına bir uçuştur."

Kendinle Başla, Osho (Sayfa 44 - ganj yayınevi)Kendinle Başla, Osho (Sayfa 44 - ganj yayınevi)

Tek başına uçmalısın, sadece kendine güvenmelisin. Varlığın tek refakatçin olacaktır.

Kendinle Başla, Osho (Sayfa 43 - ganj yayıncılık)Kendinle Başla, Osho (Sayfa 43 - ganj yayıncılık)

İnanç ve İman:
İnanç zihinseldir. Kişi aklıyla inanabilir, aklıyla inanmayabilir. İkisi de akılsaldır. İman ise kesinlikle akılsal değildir. O, tamamen mistik bir katılımdır. Gizli sırlarla bir olmaktır. O, bir sıçrayıştır.

Kendinle Başla, Osho (Sayfa 35 - ganj yayıncılık)Kendinle Başla, Osho (Sayfa 35 - ganj yayıncılık)

"Her yolculuk yakından başlamalıdır. İlk atılacak adım uzaktan atılamaz. Kişi Sevgi dolu bir birey olmalıdır ve kişinin sevgisi derinleştikçe cinsellikle daha az ilgilenecek ve sevgi daha uzağa yayılacaktır."

Kendinle Başla, Osho (Sayfa 49 - ganj yayıncılık)Kendinle Başla, Osho (Sayfa 49 - ganj yayıncılık)

Kararla yaşayan kişi asla özgür olamaz. Her zaman geçmişle sınırlandırılmıştır çünkü karar geçmişte alınmıştır. Gelecek için karar alamazsın çünkü gelecek bilinemez. Ve karar ne olursa olsun geçmişle sınırlandırılmıştır.

Kendinle Başla, Osho (Sayfa 37 - ganj yayıncılık)Kendinle Başla, Osho (Sayfa 37 - ganj yayıncılık)

Çok Güzel Tespit:
İlişki koşuludur; birlik ise koşulsuzdur. İlişkide her zaman koşullar vardır. Koşullarda bir şey değişir ve ilişki değişir. Oysa birlik tamamen bunun zıddır. Birlik koşulsuzdur. O, hiçbir koşul, hiçbir beklenti, hiçbir tatmin, hiçbir gelecek sonuç ummadığı için vardır.

Kendinle Başla, Osho (Sayfa 29 - ganj yayıncılık)Kendinle Başla, Osho (Sayfa 29 - ganj yayıncılık)

Kendini düşünmemek yoldur.
Kendini düşünmemek gerçek ibarettir.
Kendini düşünmemek asıl teslimiyettir.

Kendinle Başla, Osho (Sayfa 32 - ganj yayıncılık)Kendinle Başla, Osho (Sayfa 32 - ganj yayıncılık)
3 /