Görünmeyen Düşmanımız Şeytandan Korunma Yolları

9,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
417 gösterim
O bizim hem apaçık hem de en sinsi düşmanımızdır. Bizimle savaşmak, bizi doğru yoldan ayırmak için arştan kovulmuş ve zelil olmuştur. Şeytan bizden bütün bunların intikamını almak istemektedir. Biz de ondan korunmak için çare aramalı, onun şerrinden kurtulmanın yollarını araştırmalıyız. Mehmet Ildırar'ın sohbetlerinden derlenen bu güzel eser de bizlere bu konuda rehberlik etmeyi amaçlıyor.

Kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde şeytanın isyanı, şeytandan sığınma, şeytanın hileleri, Risale-i Nur'da şeytanın hileleri, Hz. Adem'in (aleyhisselam) yaratılışı ve üstünlüğü, Hz. Adem'in yasak ağaçtan yemesi, Hz. Adem'in Tövbesi, şeytanın mala ve evlada ortaklığıi şeytanın sebe kavmini azdırmasıi şeytanın Karun'u azdırması anlatılıyor.

İkinci bölümde şeytanın insanı aldatma yollarıi Belam kıssasıi şeytanın kalbe tesiri, kibir hastalığı, haset hastalığı, cimrilik hastalığı, şeytana karşı zikrin önemi, Hz. Yusuf (aleyhisselam) kıssası, şeytanın vervesesi, bela ve musibetlerin geliş sebepleri üzerinde duruluyor.

Üçüncü bölümde mürşid-i kamile olan ihtiyaç, tasavvuf nedir, tarikat nedir, iki kardeşin kıssası, sadakat ve fazileti, sadakatin kısımlarıi şeytanın yıkamadığı kale ihlas, ihlası elde etme yollarıi amel ve riya, şeytanı eriten silah tövbe, nasu tövbesi, tövbenin şartları, Mesnevî-i Şerif'ten tövbe ile ilgili kıssalar konuları işlenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9786054214327
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 17 Alıntı

"Aşkın yüzlerce nazı vardır. 'Aşığım' diyen aşkı için belalara katlanmalıdır. Aşk vefalı olduğu için vefalı kimseyi satın alır. Mürşid, vefalıların dostu olduğu için sadık ve vefalıları Mevlâ'ya götürür. Enbiya, evliya vefasız adama bakmaz. Insan bir ağaca benzer. Ahdi de ağacın köküne benzer. Ağacın kökü gelişmezse gövdesi ve meyvesi olmaz. Bu nedenle ahd çok önemlidir. Ahdini bozma, bu âlem nizam ile yaşar. Düzeni bozuk ahid çürümüş köktür. Çürümüş kök agaca bir fayda vermez. Bilginle gururlanma, bildiğine aldanma. Ahdini hatırla. Bilgi kabuğa, ahid meyveye benzer.

Eğer nefsine uyduysan, şeytana kandıysan vefa-kârlıktan dem vurma. Mizaç ve tabiat bozukluğu hasta ruhlu kimsede kötü neticeye götürür. Sen mizacını temiz yap. Tabiatının güzelliğini bozma. Iblis gibi hasetçi olma. Dava kapısını kapa, vefa kapısını aç. Kim Allah'a (c.c.) isyan ederse şeytan kesilir. Çünkü isyan, rahmet kapısını kapatır. Rahmet gelmeyince şeytan içeriye girer."

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 180)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 180)

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şerifte,

"Tövbekarlarla oturun. Çünkü onların kalpleri daha yumuşaktır" buyurmuştur.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 174)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 174)

"Bu ses Allah'ın (c.c.) kitabını okumak için olsaydı pek güzel olurdu" demekten kendini alamadı.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (178)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (178)

Muhteremler! "Nedir bu başımıza gelen?" derseniz, kendi ellerimizle yaptığımız çirkin işlerin karşılığıdır. Bela ve musibet cinsi yüz bin çeşittir. Aile hayatında geçimsizlik gibi başlar. Karı koca birbirinden ayrılır. Çocuklar boyun büker. Ailede şeriat yaşanmazsa, kadın, çocukları alır kaçar. Ailedeki geçimsizlik konu komşuya sirayet eder. Mahallelere, kasabalara bulaşır. Şehirler birbirine benzer. Allah o millette deprem, yangın, sel felaketi, kıtlık verir. Yerden bir tane ot bitmez.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 99)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 99)

Malınızla mağrur olmayın. Onlara güvenmeyin. Çoluk çocuğunuzla övünmeyin. Unutmayın ki bu nimetler şükran içindir. Siz o nimetlerin şükrünü eda etmezseniz, onlar ahirette sizin için musibet ve bela haline dönüşür.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 127)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 127)

Allah cümlemizden hoşnut ve razı olsun. Günahlarımızı mağfiret etsin. Gerçek mürşid ve gerçek zikre kavuşan talihlilerden eylesin. Âmin.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 123)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 123)

Resûlullah (s.a.v.),
"Ben bir kelime bilirim ki, eğer şu kişi o kelimeyi söylerse, kendisinde bulunan öfke hâli muhakkak gider. O kimse euzû billâhi mineşşeytânirracîm (Ben taşlanmış olan şeytandan Allah'a sığınırım) derse, kendisinde bulunan bu öfke hal gider" buyurdu.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 18)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 18)

Hz Âişe validemiz (r.anhâ), Resûlullah Efendimiz'e (s.a.v.),

"Ya Resûlullah, kötüler yüzünden yeryüzüne bir bela inse, oradaki iyi insanlar da bu belaya uğrarlar mı? O felaketten onlar da zarar görürler mi?" diye sordu. Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) ona,

"Dünyada iken herkese o felaket tesir eder. Ama ahirette günahsızlar günahkârlardan ayrılır. Dünyada iken günahsızların da zarar görmesinin sebebine gelince, kendi dindarlıklarına güvendiler, bir kenara çekilip oturdular. Bu kötülüklerin yaygınlaşmasından dolayı bir gün bir felaket gelirse bunun cezasını biz de çekeriz diye düşünmediler" buyurdu.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 106)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 106)

Kalbine ilham gelen Allah'a şükretsin. Kalbinde şeytanın vesvesesini bulan Allah'a sığınsın. "Eûzü billâhi mineşşeytânirracîm", Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm" desin. Kim on defa böyle derse, Allah (c.c.) onu şeytanın vesvesesinden korur.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 93)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (Sayfa 93)

Yaratılan mükevvenatın her bir zerresi, bütün masnuat, bütün nebatat ve hayvanat Allah Teâlâ'nin kudretinin nakışlarını, esmasını, güzelliğini görüp tasdik ederler. Ve insanların da şükretmesini beklerler. Yaratılan şeylerdeki güzellikleri görmeyen insana, "Allah seni kahretsin" denir. Meyve ise "Beni yedin", et ise, "Benimle doydun" deniz ise, Benimle gezdin" diyerek kızgınlığını dile getirir. Insanların günahları kâinatın hiddetini celbeder. Çünkü bütün kâinat Allah'a dosttur.

Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (31)Görünmeyen Düşmanımız, Mehmet Ildırar (31)
2 /