Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
618 gösterim
Ali Şeriati'nin hayat hikayesini anlatan bu kitap, eşi Puran Şeriati'nin kaleme aldığı Bir Hayat Hikayesi adlı eserin Farsça'dan çevirisi esas alınarak hazırlanmıştır. Puran Hanım, 19 yıllık evlilik hayatı gözetildiğinde, Şeriati'yi en yakından tanıyabilecek ve dolayısıyla doğru anlatabilecek cok az insandan birisidir.

Puran Hanım'ın bu kitabındaki bilgiler yanında, Şeriati'nin yakın arkadaşlarının aktardığı bazı anılar da başka kitaplardan tespit edilerek bu çalışmanın uygun bölümlerine konulmuştur. Bu kitapta, Ali Şeriati'nin yakın arkadaşlarının sözünü ettiğimiz hatıralarını derleyen iki farklı kitaptan yararlanılmış ve Abdulkerim Suruş'un eserlerinden de onun hatıratıyla ilgili bazı alıntılar yapılmıştır. Ayrıca bu kitapta Şeriati'nin düşünce seyrini yansıtan veriler de değerlendirilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789758507214
 • Çeviri:
  Ahmet Mayalı
 • Yayınevi:
  Ekin Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 21 Alıntı

ali bekdas 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zindancı, esiri, seni kilometrelerce uzaklara, dağlara, çöllere koştururum, diye tehdit eder. Esir şöyle cevap verir; Ama çaresiz senin de benim peşimden koşman gerekecek :)

Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 221)Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 221)
ali bekdas 
 17 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadının elini ayağını bağlıyorlar ve ondan yol almasını istiyorlar...Sonra da kadınlar zayıftır, diyorlar.

Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 137)Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 137)
ali bekdas 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ali, silahlı mücadeleye inanmıyordu. O'nun daha ziyade düşünce ve şuur mücadelesine inancı vardı.

Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 251)Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 251)
ali bekdas 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kağıt olmasa da sigara paketinden istifade edip konu başlıklarını yazıyordu.

Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 205)Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 205)
ali bekdas 
15 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelin her daim insanlıktan dem vuran ama nerede bir insanlık bulsa oradan kaldıran Avrupacılığa elveda diyelim...

Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 110)Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 110)
ali bekdas 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kar yağıyor ve sen odanın penceresinden dışarı bakıyorsun. Ne düşünüyorsun ?

Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 236)Gözetim Altında Özgürlük Eşim Ali Şeriati, Puran Şeriati (Sayfa 236)
3 /