Hatalı Alanlarınız

8,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
497 gösterim
Hayata Olumlu Gözlerle Bakmanızı Sağlayacak Başyapıt Kitap Artık Elinizin Altında

Kendinizi durduk yere suçlu mu hissediyorsunuz, birden endişeye mi kapılıyorsunuz ya da bir türlü olumsuz duygulardan kurtulamıyor musunuz? Başkaları ne der demekten kendinizi işinize tam olarak veremiyor musunuz?

"Ben tembelim, ben işe yaramam, ben unutkanım, ben başarısızım" gibi olumsuz düşünceler peşinizi bırakmıyor mu? O zaman "Hatalı Alanlarınız" var demektir.

Başarı ve mutluluğa giden yolda önünüze çıkan "Hatalı Alanları" aşabilirsiniz. Kitapları milyonlar satan Dr. Wayne W. Dyer engelleri aşmanız için size kusursuz bir reçete sunuyor. Eğer duygularınızı ve tepkilerinizi kontrol edemediğinizi düşünüyorsanız, "Hatalı Alanlarınız" direksiyon hakimiyetinin tekrar size geçmesini sağlayacak.

Kişisel problemlerden algı problemlerine kadar Dyer'ın size sunduğu öneriler bundan sonra hayatınızı daha da kolaylaştıracak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2006
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789759960308
 • Orijinal Adı:
  Your Erroneous Zones
 • Çeviri:
  T. Nizamettin Bilgiç
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · 6/10 puan

Kitabın daha yarısına bile gelmemişken yorum yapmak doğru değildir belki; ancak kendimi tutamadım. Türünün diğer örnekleri gibi oldukça yüzeysel bir kitap. Bunu kimin yazdığı hiç önemli değil, önemli olan kendinin bu duygulardan ne kadar beslendiği.

Bilimsel birkaç cümleyle desteklemiş ve inandırıcı olmuş, yalan değil. Hatta işin içine zekayı da koymuş ki insanların dikkatini çeksin. Ancak zeki insanların mutlu olabileceğine dair önermelerinden bahsetmiyorum bile. Bence artık insanlar, zekayı her şeye bulaştırmaya kalkmasınlar ki rahatça nefes alabilelim.

Zekanın dışında çok daha farklı bir gerçek vardır: Her insanın farklı hissetme biçimlerine sahip olması. Bunu anlatmak için kullandığımız farklı terimler vardır, mesela, 'o senden daha duygusal' cümlesindeki gibi. Bir insanın yaşadığı üzücü bir olay karşısında verdiği tepki bir başkasınınki gibi olamaz, çünkü insanların hassaslık seviyeleri farklıdır.

Yüzeysel olaylara gelecek olursak, bir insanın zekasıyla bunu atlatması mümkündür. Aklını bir başka şeye kolayca yönlendirebilir, bu doğru. Ancak ciddi anlamda zihinsel rahatsızlıklara sahip birine bunu anlatırsanız size güler. Obsesif bir insana, 'hey, hadi bunu düşüneceğine, pembe bir fil düşün' demekten başka hiçbir şey değildir bu.

İnsanların basit sorunlarını büyütmelerine karşılık güzel tavsiyelerle dolu bir kitap bu. Ancak dediğim gibi 'basit' ve yine bu yargı tamamen bana göredir. Basit dediğim bir sorun, başkası için çok incitici ve yıkıcı olabilir. Peki bunun 'basit' olduğuna ya da olmadığına kim karar verebilir?

Kitabı bu kadar eleştirmemin tek sebebi bu oldu aslında; insanların kendi bakış açılarına göre diğer insanlara tavsiyeler vermeye çalışmaları. Saçmalık. Hiçbir şeyimiz aynı değilken hissettiklerimiz nasıl aynı olsun?

Tüm bunların dışında, kendi türündeki kitaplardan çok daha iyi.

Kitaptan 18 Alıntı

Eylül İnce 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harika!
Her anı doyasıya yaşayın ; Olup bitmiş olan geçmişi ve nasılsa gelecek olan geleceği bir kenara bırakın . " Şimdi"yi , sanki başka bir anınız yokmuş gibi sıkıca kavrayın. Unutmayın, " şimdi"yi elinizden kaçıran en yaygın ve tehlikeli taktikler ; umut etmek , dilemek ve pişman olmaktır ...

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (Sayfa 36)Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (Sayfa 36)
Eylül İnce 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anlamlı !
Kendinize şu önemli soruyu sorun : " Ne kadar yaşayacağım ?" Bu bakış açısıyla , artık kendi kararlarınızı verebilir ve korkuları , endişeleri , başarıp başaramayacağınıza dair kaygıları ve sonsuza kadar yaşayacak olanlara karşı suçluluğu geride bırakabilirsiniz . Bu adımları atmazsanız , yaşamınızın sonuna kadar diğerlerinin istediği biçimde yaşarsınız . Dünyadaki misafirliğiniz oldukça kısa , dolayısıyla bu misafirlikten hiç olmazsa zevk alın . Tek bir cümleyle , bu sizin yaşamınız ve ne istiyorsanız onu yapın .

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (Sayfa 18)Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (Sayfa 18)
Eylül İnce 
 07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başınızı çevirip omzunuza bir göz atın . Sizden hiç ayrılmayan bir yol arkadaşı göreceksiniz . İllaki bir isim koymak gerekirse , onu Ölümünüz olarak adlandıralım . Bu ziyaretçiden korkabilir ya da onu kişisel çıkarınız için kullanabilirsiniz . Tercih sizin . Ölüm size bu kadar yakın ve hayat da bir o kadar kısa . Kendinize " Yapmak istediklerimden vazgeçmeli miyim ? " , Yaşamımı başkalarının yönlendirmesine izin mi vermeliyim ?" , " Sorunlarım içime atacak kadar büyük mü ? " , ve " Yaşamanın tek yolu yapmam gerekenleri ertelemek mi?" diye sorun . Büyük olasılıkla yanıtlarınız , bir kaç cümlede özetlenebilir : Yaşa ... Kendin ol ..... Eğlen ... Sev .

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (Sayfa 17)Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (Sayfa 17)
Eylül İnce 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaptığınız her şey için bir neden arama alışkanlığına bir son verin . Başkaları size bir neden sorduğunda , onları tatmin edecek mantıklı bir yanıt bulmak zorunda değilsiniz . Yapmaya karar verdiğiniz herşeyi sırf istediğiniz için yapabilirsiniz.

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (ARION YAYINEVİ)Hatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer (ARION YAYINEVİ)
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · İnceledi · 6/10 puan

Alışkanlık, alışkanlıktır ve onu kimse camdan fırlatıp atamaz, ikna edilerek merdiven aşağı basamak basamak indirilmelidir. (Mark Twain)

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. DyerHatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer
Eylül İnce 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıskançlığın bir tür kendini aşağılama olduğunu farkedin ve onu yok edin . Kendinizi başkalarına şikayet edip , sevilmediğinizi düşünerek , başkalarını kendinizinden daha önemli kılıyorsunuz . Yani kendi değerinizi başkalarıyla kıyaslayarak belirliyorsunuz . Unutmayın ki ; (1) İnsanların sizi değil başkalarını seçmesinin nedeni , sizinle ilgili olmayabilir . (2) Belirli bir insan tarafından seçilmiş olup olmamanız , kendi değerinizi belirlemek için bir ölçü değildir . Değerinizi böyle belirlerseniz sonsuza dek kendinizden kuşku duyarsınız , çünkü karşınızdaki insanın herhangi bir zamanda neler hissettiğinden emin olamazsınız . O insan başkasını seçtiğinde , bu tercih sadece seçtiği kişiyi yansıtır , sizi değil . Öz-Sevgi'yi kazanma çabasıyla , önceden kendinizi kıskanç hissettiğiniz durumlarda çok daha iyi hissedeceksiniz . Kendinize o kadar inanacaksınız ki , değerinizi belirlemek için başkalarının sevgi ya da onayına gereksinim duymayacaksınız . !

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. DyerHatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer
Eylül İnce 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkalarının değişmesini beklemeyi bırakın . Kendinize , sırf siz öyle istediğiniz için başkalarının neden değişmesi gerektiğini sorun . Unutmayın ki , siz hoşlanmasanız da her insanın tercih ettiği her şey olma hakkı vardır

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. DyerHatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · İnceledi · 6/10 puan

Birisini kibirli ya da burnu büyük olarak damgalamak -ki bu sadece "Bana daha çok ilgi gösterin." demenin başka bir yoludur.

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. DyerHatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · İnceledi · 6/10 puan

Görebildiğim kadar uzağa gitmek,
Ruhumdaki coşkuya ulaşmak,
Bildiğim sınırları değiştirmek ve
Aklım ve ruhumun geliştiğini hissetmek istiyorum;

Yaşamak, var olmak, "olmak" istiyorum,
Ve içimdeki gerçekleri duymak. (Doris Warshay)

Hatalı Alanlarınız, Wayne W. DyerHatalı Alanlarınız, Wayne W. Dyer
2 /