İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
508 gösterim
İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler'de Doris Lessing, politik retorik, kitlesel duygular ve nesilden nesile geçen sorgulanmaz inançların etkilerinin altında kalmaya gittikçe daha eğilimli olan dünyamızda, kişisel özgürlük ve bireysel sorumlulukla ilgili sorunları ele alıyor.

Doris Lessing'e göre bugün geldiğimiz noktada insanlık kendisi hakkında hiç olmadığı kadar bilgiye ulaşmıştır. Ancak gelecek nesillerin şaşırtıcı bulacağı nokta, bizim bu bilgileri kullanmayışımız olacaktır. Biz "sosyal hayvanlar"ın sürü psikolojisi ile ilgili elimizdeki tüm verilere gözlerimizi kapatarak, kendimizi dışarıdan ve nesnel bakış açısı ile görmeyi reddedişimize dikkat çeken Lessing, sosyal bilimlerin ve tarihin ışığı altında, bütün keskinliğine rağmen keyifli bir toplumsal eleştiri sunuyor...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  87
 • ISBN:
  9789756663318
 • Çeviri:
  Berna Kurt
 • Yayınevi:
  Çitlembik Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

“Edebiyat, sahip olduğumuz en iyi öteki gözü elde etme; kendimizi kendimizden koparak görme yollarından biri.”

İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessingİçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessing

Kendimize dair büyük bir bilgi patlaması yaşadık. Bilgi, insanlığın hala gelişmemiş olan kendine nesnel bakma yeteneğinin bir sonucudur.

İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessing (Sayfa 11)İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessing (Sayfa 11)

Sürekli inceleyen ve gözleyen insanlar, inceledikleri ve gözledikleri şeylere karşı eleştirel bir tutum geliştirirler.

İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessing (Sayfa 13)İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessing (Sayfa 13)

Romancıların kendi yurttaşları için çok faydalı vazifeler gördükleribu düşünüyorum; ama bunlardan biri de şudur: Bizi, ötekilerin bizi gördüğü gibi görebilecek hale getirmek.

İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessing (Sayfa 13)İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Doris Lessing (Sayfa 13)