·
Okunma
·
Beğeni
·
2.499
Gösterim
Adı:
İslam İlmihali
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
589
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751911797
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Baskılar:
İslam İlmihali
İslam İlmihali
İslâm İlmihali kitabında itikat, ibadet, helaller ve haramlar, yapılması günah olan şeyler, ahlâk ve Peygamberimiz Hz. Muhammed bölümleri yer almaktadır. Kitabın bölümlerinde, Müslümanların gündelik hayatında karşılaşabileceği dini sorulara cevaplar yer almaktadır.
Zarifoğlu -rahmet olsun- şöyle diyordu "Bir değirmendir bu dünya" sında;
"Efendiler!

İlmihal okuyun. Evlerinizi müslümanlığın öğrenildiği, konuşulduğu ve yaşandığı Müslümanhaneler haline getirin.

..

Kendinizi ve evinizi tepeden tırnağa İslam'a göre yeniden tertip etmediğimiz sürece, 'İslam tek millettir' diye düşünmenin anlamı kalmaz.

Tek bir milletiz, tek bir gövdeyiz de neden Afganistan'da, Filistin'de, Filipinler'de ciğerimizi deştikleri halde acısını duymuyoruz, hiç düşündünüz mü?

Sözü kısa keselim

Sırtımızdaki kamburu silkelemek için, gövdemizin her bir yanında açılan yaraların, Filipinlerin, Afganistanların acısını duymak için, düşmanın bileğini kesmek için; çok şey degil, sadece bir ilmihal kitabı bulup okuyun, öğrenin ve evcek uygulayın diyoruz. Bunun adeta bir mucize olduğunu göreceksiniz.’’

İşe kendimizden dahi ailemizden başlamamızın vakti gelmedi mi?
Başladıysak baş ucu kitaplarımızdan biri..
589 syf.
·Puan vermedi
Kur'an-ı Kerimin ilk emri "Oku"dur. Okumak,bilgi sahibi olmak insan için bir üstünlüktür. Çünkü cenab-ı hak, bilenlerle bilmeyenlerin bir olmadığını bildirmiştir.
Kur'an-ı kerim'de şöyle buyruluyor:
"De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olurmu?"
"Allah, içinizden iman edenlerle, kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir."
"Allah'tan kulları içinde ancak bilgi sahibi olanlar korkar.
589 syf.
·76 günde·Puan vermedi
İlmihal hakkında yorum yapmak benim haddime değil. Ama çok şükür ki bir kez olsun okudum.. Bu benim için çok büyük birşey. İlmihal bir müslümanın bilmesi gereken asgari dini bilgilerdir. Halin ilmidir. Bir kere okumak yeterli değil elbette tekrarı nasip olur inşallah.. Vesile olan hocamdan Rabbim razı olsun.. :)
589 syf.
·Puan vermedi
ب
Müslüman dinini bilmeli...
Kulakdan duyma, doğru oluduğunu bilmediği,
İlmi olmayan şahıslardan duydukları ile amel etmemeli.
Büyük hocalarımızı kastetmiyorum tabiki.
Halk arasında yaygın olan fakat islam'ın bile haberi olmadığı dini hükümlerden bahsediyorum.
Nitekim kendin bizzat araştırıp öğrenmen kalbi daha mutmain ediyor.

Ne yazık ki cahil kalma gibi bir hobimiz var.
Ve bilmediğimiz dinin de ahkamını kesemiyoruz..
Öğrenmeliyiz, öğrendiklerimizle amel etmeliyiz ve öğretmeliyiz.
Bu üzerimize farzdır.

Kısaca kitaptan bahsedecek olursak
Temel bilgileri almış hocalarımız, ayrıntıya girmemişler, başlangıç için güzel bir ilmihal.
-Hadis ve ayetlerle tammamlanmış.
İlk defa islam ilmihali okuyacaklar için ideal.


Okumaya niyetli olanlar için küçük bir not: Fıkıh videoları ile destekleyebilirsiniz, böyle okuyunca daha kalıcı olacaktır. :)

Selametle :)
589 syf.
Sema Edercesine Okumak başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Kanaatim odur ki bir Müslüman için, bu döne döne okunması gereken kitapların ilk sırasını daima 'ilmihal' kitapları almalıdır. Elhamdulillah son bir kaç senedir bunun idraki içerisinde en azından senede bir "ilmihâl"imi güncelliyorum. Bu sene yolum DİB'den çıkan bu esere düştü.

Bu eserin muhatap kitleyi oldukça dikkate alan yalın bir uslubu olduğunu belirteyim. Yine de ben yolun en başındayım diyenler için Fazilet Neşriyat'ın Muhtasar İlmihal'ini tavsiye ederim.

Eserin giriş kısmı İnanç Esaslarına ayrılmış bu güzel bir artı olarak dikkatimi çekti. Sonrası fıkıh eserlerimizde alışık olduğumuz sıra ile ilerliyor.

Müslümanın günlük hayatını tanzim eden ilmihal eserlerinin okunmasına dair Ebubekir Sifil Hoca'mın Genç Dergisi'nde okuduğum yazısından güzel bir bölümü buraya alıntılayarak sözümü bitireyim. İyi okumalar dilerim...

"Belki bu söyleyeceğim şey sizi entelektüel bir tatmine götürmeyecek ama dünyanızı ve ahiretiniz kurtaracak: “Gidin Ömer Nasuhi Bilmen merhumun ilmihalini alın, okuyun, hazmedin, amel edin ve kurtulun kardeşim.”
Bir insana yetebilecek ne lazımsa o var orada. Ama hayır, gencimize bu yetmiyor. Niye? Çünkü orada hermönetik yok, bilmem Heideger yok, Fukuyama yok. Bu ne lazım sana? Ben bunu entelektüel obezite diyorum. Şimdi günümüz insanı, özellikle gençlik aynen böyle, entelektüel obeziteyle malül. Kaldıramıyor o bilgiyi. Çünkü alt yapısı yok, zemini yok; saçmalamaya başlıyor. Bize lazım olanı öğrenelim. Özellikle ve öncelikle ahretimizi kurtaracak olan neyse onu öğrenelim. Onunla amel edelim ve kurtulalım. Şurada 40-50 sene varız, 40-50 sene sonra yokuz. Her işimizde bunu düşünerek hareket edelim."
589 syf.
·62 günde
Kur'an-ı Kerim'den sonra okunması gereken kitaplardan bir tanesi. Okudukça bilmediğimiz birçok bilgiyle karşılaşıyoruz. Bilmemek dinimizde geçerli bir mazaret değildir. İlk ayetimiz "oku" olmakla, ilim öğrenmek her Müslümana farz kılınmıştır. Allah hepimize öğrendiklerimizle amel etmeyi nasip etsin.
589 syf.
·156 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kur'an'dan sonra okumamız gereken en önemli kitap İlmihal'dir. Kendimce birkaç cümle söylemek istiyorum bu güzel kitabımız hakkında.. Öncelikle dilinin sadeliğiyle, anlaşılırlığıyla bütün yaşlara hitap eden, başlangıç için uygun bir eser. Ben bir kere yüzünden okuyarak daha önce hiç bilmediğim duymadığım yerleri renklendirerek ilerlemeye çalıştım. İnşallah ikinci defa okuyup not alarak ilerlemeyi düşünüyorum. Böylece bilgileri daha iyi sindirebilmeyi amaçlıyorum. Allah bu kitapta emeği geçen herkesten razı olsun. Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Gayret bizden, takdir ve tevfik Allah'tan.
589 syf.
Kitapta; itikat, ibadet, helaller ve haramlar, yapılması günah olan şeyler, ahlâk ve Peygamberimiz Hz. Muhammed ile ilgili bölümler yer almaktadır. Kitabın bölümlerinde, Müslümanların gündelik hayatında karşılaşabileceği dinî sorulara cevaplar yer almaktadır.
Kütüphanenizde veya başucu kitaplarınızın arasında bu kitap yoksa, okumanızı tavsiye ederim.
589 syf.
·Puan vermedi
Her yerde rahatça bulunabilen. Her müslümanın sahip olması gereken temel bilgiler ve ibadetlerin uygulanış biçimleri, zamanları ve şartlarının gayet sade ve anlaşılır bir dille anlatıldığı bir eser.
589 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Zarûrât-ı dîniyye tamlaması; "dine ait zarûretler" yani "dine ait olup bilinmesi ve inanılması gereken esaslar" anlamına gelir. Bunları kabul ve tasdik etmek her mü'min için farzdır.

https://youtu.be/safkmhaU6d8

Bu esasları öğrenmenin en güzel kaynağı ilmihal kitaplarıdır. Dinin temel esasları bu kitaplarda toplanmış ve Osmanlıdan günümüze kadar her kesimde kullanılmış din öğretici bir kitaptır. Osmanlı 'da Mızraklı ilmihali diye meşhur olmuştur.

Mutlaka her evde olması ve ara ara okunması çok önem arz eden bu kitabın özellikle bu basımını tavsiye ediyorum. Nedeni ise Diyanet işleri başkanlığının ilmihâl kitapları gerek dil uslübu gerekse özü itibari ile 7 den 70 e herkese hitap ediyor.

Nurettin Yıldız Hocanın da tavsiye ettiği basımdır.

https://youtu.be/tZZUnQX31vE

Rabbim istifade etmeyi, ailemize de bunu istifade edip ilmihal bilgisi ile hayat yaşatmayı nasip etsin diyorum.
589 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İslam ilmihali keşke okullarda bir ders olarak işlenmiş olsaydı kesinlikle şuanki nesil çok güzel yetişirdi diye düşünüyorum en azından islama bakış açısı daha olgun daha güzel bilinçli gençler oluşurdu milli eğitim de kesinlikle olması gereken bir kitap herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum iyi okumalar dilerim..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslam İlmihali
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
589
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751911797
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Baskılar:
İslam İlmihali
İslam İlmihali
İslâm İlmihali kitabında itikat, ibadet, helaller ve haramlar, yapılması günah olan şeyler, ahlâk ve Peygamberimiz Hz. Muhammed bölümleri yer almaktadır. Kitabın bölümlerinde, Müslümanların gündelik hayatında karşılaşabileceği dini sorulara cevaplar yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 256 okur

  • DEMİR KİTAP
  • Gülşah Yer
  • Yağmur
  • Nur Muhammet yıldız
  • Gül Turan
  • Rahmanın Kulları Okuma Grupları
  • berceste mim
  • Emnur
  • Havva Çınar
  • Niyazi Can

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%67.1 (49)
9
%8.2 (6)
8
%5.5 (4)
7
%1.4 (1)
6
%0
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0