10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
139 gösterim
İslâm İlmihali kitabında itikat, ibadet, helaller ve haramlar, yapılması günah olan şeyler, ahlâk ve Peygamberimiz Hz. Muhammed bölümleri yer almaktadır. Kitabın bölümlerinde, Müslümanların gündelik hayatında karşılaşabileceği dini sorulara cevaplar yer almaktadır.
Fatmanur Yıldız 
20 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Zarifoğlu -rahmet olsun- şöyle diyordu "Bir değirmendir bu dünya" sında;
"Efendiler!

İlmihal okuyun. Evlerinizi müslümanlığın öğrenildiği, konuşulduğu ve yaşandığı Müslümanhaneler haline getirin.

..

Kendinizi ve evinizi tepeden tırnağa İslam'a göre yeniden tertip etmediğimiz sürece, 'İslam tek millettir' diye düşünmenin anlamı kalmaz.

Tek bir milletiz, tek bir gövdeyiz de neden Afganistan'da, Filistin'de, Filipinler'de ciğerimizi deştikleri halde acısını duymuyoruz, hiç düşündünüz mü?

Sözü kısa keselim

Sırtımızdaki kamburu silkelemek için, gövdemizin her bir yanında açılan yaraların, Filipinlerin, Afganistanların acısını duymak için, düşmanın bileğini kesmek için; çok şey degil, sadece bir ilmihal kitabı bulup okuyun, öğrenin ve evcek uygulayın diyoruz. Bunun adeta bir mucize olduğunu göreceksiniz.’’

İşe kendimizden dahi ailemizden başlamamızın vakti gelmedi mi?
Başladıysak baş ucu kitaplarımızdan biri..

Kitaptan 108 Alıntı

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)
Benim Ümmetim kıyamet gününde abdest azalari, abdest nurunun parlaklığıyla geleceklerdir

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 83 - Diyanet İşleri Başkanlığı)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 83 - Diyanet İşleri Başkanlığı)

Kelimeyi şehadet , kalbdeki imanın dil ile soylenmesidir.

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 70 - Diyanet İşleri Başkanlığı)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 70 - Diyanet İşleri Başkanlığı)

Kimlere Selam Verilmez?
Namaz kılana, uyuyan ve tuvaletini yapana selam verilmez. Ezan okunurken selam vermek mekruh olduğu gibi, Kur'an okuyana ve okunan Kur'an'ı dinleyenlere de selam verilmesi mekruhtur...
Hutbe dinleyene, yemek yiyene lokma ağzında iken selam verilmez.

İslam İlmihali, Lütfi Şentürk (Sayfa 516 - Diyanet Yayınları)İslam İlmihali, Lütfi Şentürk (Sayfa 516 - Diyanet Yayınları)
Sokrates'in teyzesii 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ruh olmadan beden bir işe yaramayacağı gibi , bedensiz ruhunda bir anlamı yoktur.

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 22 - d)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 22 - d)

Abdest aldıktan sonra "Kadr " suresini okumak abdestin adaplarindandir.

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 89 - Diyanet İşleri Başkanlığı)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 89 - Diyanet İşleri Başkanlığı)

Üzerinde Kuran -i Kerim'den bir parça veya Allahın isimlerinden biri yazılı olan parmağındaki yüzük ile helaya girmek -mekruhtur- .

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 95 - Diyanet İşleri Başkanlığı)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 95 - Diyanet İşleri Başkanlığı)

Peygamberimizin görevlendirdiği Kuran katipleri;
Hz. Ömer
Hz. Ebû Bekir
Hz. Osman
Hz. Ali
Hz Zeyd bin Sabit
Ubeyy Bin Kâtip
Halid Bin Ebû Süfyan

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 42 - Diyanet İşleri Başkanlığı)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 42 - Diyanet İşleri Başkanlığı)