Kara Güneş

8,0/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
457 gösterim
Şubat 1939... Alman zooloji uzmanı Ernst Schafer önderliğindeki bir araştırma ekibi tibet dağları'nda inanılmaz bir keşif yapar.

Ekim 1944... Auschwıtz toplama kampı'nda başlayan isyan on iki yahudinin kamptan kaçmayı başarmasıyla sonuçlanır.

Günümüzde ise başarılı bir Alman sanayici olan Rudolf Freihheir, atalarından kalan oldukça gizli bir mirası ortaya çıkarmak için İstanbul'a gelir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin, Aryan ırkın kökenlerini bulma peşinde sürdürdükleri araştırmaların yıllar önce ortadan kaybolan belgelerini ele geçirerek yenilmez bir ordu yaratma hayali peşindedir. Bu orduyla Nasyonal Sosyalizmi yeniden hayata döndürmeyi planlayan Freihherr, son derece gelişmiş bir silah teknolojisini Rusya ile savaşın eşiğinde duran Alman Hükümeti'ne sunmayı istemektedir.

Fakat yolu, İstanbul'un ara sokaklarında üstelik hiç beklenmedik bir biçimde Hakan Geda ile kesişecek ve bir çılgınlığın tohumlarından doğan kaos, herkesin yaşamını hiç olmadığı kadar değiştirecektir.

"Savaş başladığından beri hiçbirimiz özgür değiliz. Bir daha da olabileceğimizi sanmıyorum. Zihinlerimiz gördüklerimizle birlikte değişti. Yapabileceklerimiz konusunda sınırlarımızın olmadığını gördük. Bedenlerimiz dayatılan kurallarla oradan oraya savruluyor artık. Ama bana sorarsanız bu çok önemli değil. Asıl açık olması gereken şey zihinlerimiz. Özgürlük belki de tutsak olduğumuzu bilmektir sadece."
-Herschel Rol-
Ekim 1944
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786055831400
 • Yayınevi:
  Altın Bilek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Fotoğrafçı Hakan Geda ve müzisyen Semih Erkan zamanında özel bir askeri birlikte çalışmışlardır. Çocukluktan beri arkadaş olan bu ikilinin başına gelmeyen kalmaz. Zamanında Tibet'te bir yeraltı şehri kurulur insanlık tarafından. Çünkü uzaydan gelen bir felaket olmuştur. Naziler İkinci Dünya Savaşı esnasında bu şehri bulurlar. Ve buradaki notları toplama kamplarındaki Mengele'nin çalışmaları ile birleştirirler. Bu arada toplama kamplarından Herscel adında bir Yahudi kaçar ve askerlerin arasına girer. Yıllar sonra Rudolf Freiherr önderliğinde kurulan bir örgüt zamanın Kara Güneş, Thule örgütleri gibi uzay aracı ile Nazilerin tekrar yükselmesini sağlamak ister ve kayıp notları bulmak için İstanbul'a gelir. Ve bu arada Hakan ve Semih ile çatışırlar. Hakan'ın kız arkadaşı Irmak kaçırılır. Acaba Hakan Semih ve Irmak bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Tibet'teki kayıp şehir bulunabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.