Piri Reis'in Sırrı Bir Hakan Geda Macerası

8,3/10  (12 Oy) · 
25 okunma  · 
8 beğeni  · 
911 gösterim
Türk tarihinin en önemli karakterlerinden biri olan ve çizdiği dünya haritası ile ünlenen Piri Reis'in yaşamının son yıllarında, dönemin padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle büyük bir hazinenin peşine düştüğü ortaya çıkar. Öte yandan da gizemli bir tarikat bu keşfin üzerine harekete geçer ve konuyla yakından ilgili olan ünlü bir tarih profesörünü kaçırır.

Piri Reis, 1513 tarihli ünlü haritasının ortaya çıkan parçasında bu hazine ile ilgili ipuçları bırakmıştır ve tarihin seyrini değiştirecek bir keşfin yapılması işten bile değildir. Hakan Geda, elindeki ipuçlarını birleştirmeyi başardığında, tarihin derinliklerine uzanan tehlikeli bir maceranın tam ortasına düştüğünü fark eder.

Peki ya hazinenin peşinde olan tarikat üyelerinin gücü, Hakan'ın önüne geçecek ve bu keşfi engellemeye yetecek mi? Önce İstanbul'dan Antalya'ya, oradan da Hint Okyanusu'na kadar uzanan soluk kesici bir macera daha sizi bekliyor. Cenk Kayakuş, bu dördüncü romanında yine tarihin tozlu sayfalarına saklanmış derin bir sırra dikkat çekiyor ve okurlarını gizemle sarmalanmış muhteşem bir maceraya davet ediyor.

"Umut, kimilerinde ters çevrilmiş kırık bir kum saatinden dökülüp giden tanelerden bile hızlı tükenir. İnançlar yerini endişeye bıraktığında tüm mücadele ortadan kalkar, zihnin içinde tek yönlü bir savaş başlar. Aklın cepheleri teker teker istila edildiğinde, delirmek gerçeklikten sıyrılmanın en kolay yoluna dönüşür."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  398
 • ISBN:
  9786055831554
 • Yayınevi:
  Altın Bilek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Hakan Geda, Almanya'daki olaydan sonra okulunu bitirdiği Arkeoloji ile ilgili olarak İsmet ile çalışmaya başlar. Fikret adında bir profesör bir gün evinden kaçırılır. Daha yeni yazdığı, Piri Reis ile ilgili olan bir kitap yüzünden kaçırılmıştır. Kendisini kaçıran Barlas Akman, Malta şövalyeleri'nin devamı sayılacak bir örgütün üyesidir. Zamanında Piri Reis'in Hürmüz kalesi kuşatması esnasında elde ettiği haritalar ile şövalyelerin büyük hazinesinin saklı olduğu adayı elde etmeye çalışmasından dolayı Fikret'in konu hakkında bilgilerine ihtiyaç vardır. Hakan'ın ekibinde bir sızıntı vardır ve Barlas Sri Lanka'ya doğru yola çıkar. Hakan, İsmet, Semih, pilot Fulya ve Fikret'in kızı Gözde de yola çıkar. Bu arada Somalili korsanlar Black Swan adındaki bir gemiyi ele geçirir ve gemidekileri hazinenin bulunduğu adada çalıştırmaya başlarlar. Ali Ömer ve Yusuf adındaki reisleri hazineye çok yaklaşmıştır. Acaba Hakan ve Semih Fikret hocayı Barlas'ın elinden kurtarabilecek midir? Hazineyi bulabilecek midir? Azgın denizlerden sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Elyesa Akcan 
26 May 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Polisiye sevmememe rağmen oldukça beğendim. Cenk kayakuş yine harikalar yaratmış! Raflarda denk geldiğimde gülümsediğim nadir kitaplardan. Başroldeki Hakan, Türkiye'nin yeni James Bond'u. Ayrıca zamandan zamana atlayışları da yaratıcı ve ilgi çekici olmuş...

Baştan sona sürükleyici çok güzel bir kitap. 14 günde okumuş gibi görünmeme rağmen kitabı son 2 günde okudum. Aksiyon sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Kitaptan 9 Alıntı

can demirkan 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Umut, kimilerinde ters çevrilmiş kırık bir kum saatinden dökülüp giden tanelerden bile hızlı tükenir. İnançlar yerini endişeye bıraktığında tüm mücadele ortadan kalkar, zihnin içinde tek yönlü bir savaş başlar. Aklın cepheleri teker teker istila edildiğinde, delirmek gerçeklikten sıyrılmanın en kolay yoluna dönüşür."

Piri Reis'in Sırrı, Cenk KayakuşPiri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş
can demirkan 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Hayat rastgele kazanılmış zaferlerden hoşlanmaz."

Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 11 - Piri Reis'in Sırrı)Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 11 - Piri Reis'in Sırrı)
Şeymanur Altunok 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...ama ben yaşadıklarımın ve yaşattıklarımın hepsini hatırlamaya meyilliyim. Unutulmak ve sûkunet elbet gün gelir, her insana yok oluş kapısını açar. Bir insan için en kötüsü de budur. Vücutlarımız elbet toprak olacaktır ama adımız bir şekilde asırlar boyu ağızlarda dolanmalıdır. Büyüklük denen şey bundan ibarettir.

Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 82)Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 82)

Aptallardan uzak duran tüm keder, gerçeği görebilenlerin omuzuna biniyor.

Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 202 - Altın Bilek)Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 202 - Altın Bilek)
harun yeşilımak 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Evet. Eh, tarih farklı kaynaklarda farklı şekiller alır. Bizse inanmak istediğimizi seçeriz sadece. Ya da başkalarının Bizim için seçtiğini ezberler dururuz.

Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 389)Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 389)
can demirkan 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

“Şans, tesadüflerden ilham alan bir şairdir. Bize de yazdığı dizeler arasında kaybolmak düşüyor sadece.”

Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 396)Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 396)
Şeymanur Altunok 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü insanlar hep trajediyi görmezden geliyorlar, çünkü kötü olan her şeyi inkar etmek istiyorlar. Çünkü trajedi olmadan devam etmek daha kolay.

Piri Reis'in Sırrı, Cenk KayakuşPiri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş
Şeymanur Altunok 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanoğlu kendi görüşlerini evrenin merkezine oturtmak yerine evrenin kendisini anlamaya çalışsaydı keşke"

Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 202)Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 202)

İlerlemek için belirli bir yola sahip olmayan herkes bu dünyadaki en büyük tutsaktır.

Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 17 - Altın Bilek)Piri Reis'in Sırrı, Cenk Kayakuş (Sayfa 17 - Altın Bilek)