Kasaplığın Elkitabı

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
366 gösterim
Sözün büyücüsü Boris Vian (1920-1959), kısacık yaşam serüveninde roman, oyun kabare, opera librettosu, şarkı sözü yazarı, şair, caz üstadı, müzik eleştirmeni olarak yirminci yüzyıl ortası Paris entelektüel ortamının olmazsa olmaz, çizgi dışı kişilerinden biri oldu.
Toplumun yerleşmiş geleneklerini hiçe sayan, Afred Jarry'nin sadık öğrencisi ve pataŞziğin üstatlarından, "anarşist" ruhlu Boris Vian, o benzersiz söz gücüyle, yaşamın acı gerçeklerini, diğer eserlerinde olduğu gibi, oyunlarında da kahkahayla selamlıyor.
Vian, Kasaplığın Elkitabı'nda, savaşın üzerine ironik üslubu ile giderken, 2. Dünya Savaşı'nda Avrupa'ya gelmiş olan Amerikan askerleri ile de iyiden iyiye dalgasını geçiyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789757468172
 • Yayınevi:
  9789757468172
 • Kitabın Türü:
Erhan 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Boris Vian hangisi aslında? Mezarlarınıza tüküreceğimin psikopat yazarı mı? Dünyanın en güzel aşk hikayelerinden birinin yaratıcısı mı? Kızıl otdaki manyak zeka mı yoksa? Boris Vian'ın kısa hayatı üzerine verilen binlerce eser, harcanan yüzlerce yaşam var. Ama bu kitap, daha doğrusu oyun bir ipucu veriyor, bu sair, yazar, tiyatro yazarı, muzisyen, muhendis, ressam, elestirmen, yani herşey olan adam hakkında. Evet antimilitarist, evet anarşist, evet oldukça zeki bir insan; ama bunların çok ötesinde saçma. Saçma olmak için doğmuş birisi Boris Vian, her eserinde bir parça da olsa görebiliyoruz bunu. Kitabın ismi daha en başta dikkatinizi çekiyor. Oyun boyunca bir Almanları, bir Amerikanları , bir Rusları görüyorsunuz ama gerçek kasabın kim olduğunu anlamıyorsunuz. İkinci dünya savaşında Alman işgalini bir de Boris Vian'ın gözünden izliyorsunuz. Belki çoğu kimsenin komik bile bulmayacağı bir oyun bu. Zaten yazıldığında sergilenecek sahne bile bulamamış. Neyse saçma şeylerle uğraşmak istemiyorsanız, okumanıza /izlemenize de gerek yok. Benim gibi olan diğer güruh zaten haberdardır.