Yazın ve Yaşam

5,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
376 gösterim
Yazın ve Yaşam'daki denemeler, edebiyat alanında olup bitenleri izleyerek tartışmalara katılan, söz alan bir büyük yazarın, Tahsin Yücel'in bir özelliğini ortaya koyuyor: Yücel, yaptığı önemli tespitleri, övgüsünü, yergisini açıkça söylüyor. Bu nedenle bu denemeler yayınlandığı yıllarda çok ses getirdi. Kemal Tahir'den Ataç'a, Michel Butor, Robbe-Grillet'den modernlik sonrası Avrupa edebiyatına uzanan bu yazılar, Yücel'in ele aldığı konulara yaklaşımının evrenselliği nedeniyle hep gündemde.

Şimdi, değişik zamanlarda, değişik koşullar altında yazılmış olan bu denemeleri yeniden gözden geçirirken, bir zamanlar bir yetersizlik, bir güçsüzlük saydığım eğilime hep bağlı kaldığımı anlıyorum: oldukça sert bir tartışma biçiminde belirdikleri zaman bile, yazılarımın soru nitelikleri yanıt niteliklerinden daha ağır basıyormuş gibi geliyor bana.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750709593
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
03 Şub 08:20 · Kitabı okudu · 11 günde

Edebiyat ve dil alanında denemelerin olduğu, okura entelektüel katkı sağlaması açısından yüzde yüz faydalı olacak bir eserdir. Kemal Tahir'e kafayı çok net bir şekilde taktığını anladığım, dil konusundaki düşüncelerine (bu kitapta yer alanlarına) katıldığım, aktöre kelimesini bir kaç defa denemelerde kullanınca TDK'dan bakarak ahlak anlamı olduğunu öğrendiğim ve Tahsin YÜCEL'in eleştiri dilinin çok sert olabildiğini gördüğüm bir deneme kitabı olmuştur. Deneme kitaplarını severim, Tahsin YÜCEL de diğerleri gibi yabancı kaynaklardan faydalanmış eserinde -bu normal bir şey de- lakin kendi fikirlerini de belirtmeyi ihmal etmemiştir. Bu manada haddim ölçüsünde taktir ettim.