Katibin Kitabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1978
Gösterim
Adı:
Katibin Kitabı
Baskı tarihi:
Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057567147
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sıfır Yayınları
Baskılar:
Kâtibin Kitabı
Katibin Kitabı
Mustafa Okumuş, öyküleriyle yalnızlığa, umutsuzluğa, hayal kırıklıklarına ayna tutuyor, görmezden gelinen hayatların içinde çırpınan insanları tüm çıplaklığıyla okurun karşısına çıkarıyor. Kimi zaman da tutunacak bir dal arayanlarla okuru sezdirmeden buluşturuyor. Hayatın tam içinden öyküler, özenle işlenmiş kurgularla okura sunuluyor.
152 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Katibin Kitabı, içinde sekiz öyküden oluşan bir eser.
Bu öyküler; bir çok insanın yaşadığı, hayatımızda olan, haberlerde denk geldiğimiz veya bir şekilde karşılaştığımız olayları bir ayna gibi bize yansıtıyor.

Öykü kitaplarında genellikle bir veya iki tane öyküyü nokta atışı olarak seçeriz. En azından kalemine ilk defa şahit olduğumuz bir yazarı okuyorsak beklentiler bu yönde oluyor. Ama size teminat verebilirim ki bu eserde her bir öykü nokta atışı niteliğindeydi.

Belki de abarttığımı düşünebilirsiniz ama gerçekten her bir öykü o kadar güzel 'kaleme' alınmış ki her birinde ayrı ayrı zevk alarak okudum. Ayrıca belirtmek isterim ki her bir öyküde farklı hayatlara şahit oluyorsunuz. Yani tek bir davranış seçip her öykü sonunda o davranışa şahit olmuyorsunuz.

Aralarından tabi ki favori öykülerim oldu. Beklenen ve Mahir adlı öykülerini favori olarak seçtim

Kalemini, üslubunu ve kitap basımı gerçekten çok kaliteli. Yeni yazarlara şans vermek istiyorsanız gözüm kapalı Katibin Kitabı eserini tavsiye ederim.

Kalemi daim olsun.
152 syf.
·Beğendi·10/10
Hayat ile edebiyat ile yoğrulmuş bir kalemden çıkmış sekiz harika öykü bulunan Kâtibin Kitabı, okunması gereken bir kitap. Yazar ince ince kurgu ile vermek istediklerini işlemiş.

Her hikayenin karakterleri ile hayatta karşılaşmanız mümkün. Ama görmek ve onların hayatlarına tanık olmak istemediğiniz için yok saymanız da olası. Oysa ki varlar. İşte yazar bu noktada bizlere bu öykülerle farklı pencereler açmış.

Hikayelerin kurgusu arasına özenle yerleştirilmiş alt metinleri vardı. Hoşuma gitti. Okumanızı tavsiye ederim.
152 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
"Mutluluk, anlık ve tekrarı zor bir keyifti."

"Anne, bir çocuğun dünyadaki cennetiydi."

Muhteşem kurgular, muhteşem duygular vardı kitapta. Katibin Kitabı her öyküsüyle beni büyüledi. Kimisinde gözyaşlarımı tutamadım. Öyle güzel şeyleri öyle güzel şekilde anlatmış ki yazar bu kadarını beklemiyordum. Kitabı okuyanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacak. Edebi birikimi mükemmel bir kalem hissettim kitabı okurken. Bundan sonra takipçisiyim. Bu kitabı bana öneren canım arkadaşıma da teşekkür ediyorum.
152 syf.
·Beğendi
Katibin Kitabı, sekiz öykünün bir araya gelmesiyle oluşmuş. Mustafa Okumuş tarafından kaleme alınan Katibin Kitabı, yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok etkileyici. Genellikle öykü kitaplarında vurucu bir kaç öykü bulunurken, sekiz hikayenin sekizinin de etkileyici olması keyif verici. Yazarın üslubuna il öyküde alışıyorsunuz. Sözcükleri kullanımı ve olayları bağlamadaki ustalığı çok hoşuma gitti. Akıcı dili sayesinde, kitabı elinizden bırakamayacaksınız. Hikayelerle ilgili bilgi almak ve yazarla röportajımı okumak için http://www.biriktirdiklerim.com u ziyaret edebilirsiniz. https://www.biriktirdiklerim.com/...tabi-mustafa-okumus/
152 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
"İnsan çoğunlukla farkına varmasa da sırtına yüklediği yüklerle, yalnız ve yalnızca son nefesine ulaşmaya çalışan bir gezgindir."

"Yıllar sonra dönüp beraber bakıldığında mutlu edecek bir fotoğrafın, yaşanmışlıkların ardından rengini yavaş yavaş kaybetmesi ne garipti. Mutluluk, anlık ve tekrarı zor bir keyifti."

Okunacak yeni bir kitap ararken karşıma çıktı Mustafa Okumuş'un kitabı. Kâtibin Kitabı içinde sekiz öykü var. Damga adlı öykü ile başlayan ve okuru alıp götüren kurgular kitaba adını veren öykü ile sonlanıyor. Her öyküde bambaşka bir dünya yaratmış yazar. Şahane cümleler, şahane duygular yaşadım.

Yazarın hayata dair vermek istediklerini kurgunun içinde okura hissettirmesi de harikaydı. Damga ile büyü başladı, Tutunacak Dal, Esme'nin Hikâyesi, Yankılanan Ses, Maktul ve Beklenen ile devam etti. Mahir adlı öykü ile hem karakter olarak hem de kurgusal bir şenlik yaşadım. Ve sonunda Kâtibin Kitabı ile kitabın teması bir çerçeve içine alındı. Şahaneydi.

Diğer yandan adalet, kadın, şiddet, eşitsizlik ve toplumsal konular üzerine kurulmuş bu öykülerde ki kurguların her biri çok güzeldi. Keşke daha fazla olsaydı diye düşündüm.
152 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Her biri birbirinden güzel sekiz öykü okudum. Okumadan önce öyle güzel tepkiler ve yorumlar gördüm ki bu nedenle beklentim çok yükseğe çıktı ve korktum. Belki bu beklenti nedeniyle kitabın hakettiği değeri anlayamayacak ve özümseyemeyecektim.

Mustafa hocamın (@okumus_adam ) yüreğine, kalemine sağlık. Kendisini instagramda tanıdım ve okuduğu kaliteli kitapları ve yorumlarıyla dikkatimi çekmişti. Çok fazla öykü kitabı okumuyorum. Okuduklarım da beni çok tatmin etmiyor ama bu kitap birine tavsiye edeceğim ilk öykü kitabı olabilir. Bir yazar için de öykü yazmak roman yazmaktan her zaman daha zordur ve bunu çok güzel başarabildiğini gördüm. Her öykünün kendi içinde bir öyküsü var ve biçim olarak öyküler ortak bir noktada buluşuyor. O kadar çok altını çizdiğim yer oldu ki... Bunları da sayfamda paylaştım, görebilirsiniz.

Her hikaye insanın yüreğine dokunan, derinden etkileyen hikayelerdi. Kendi içimizden insanlarımızı anlatan, bizi anlatan, kulaklarımızı kapatıp duymak istemediğimiz hikayeleri duyurmaya çalışan, gözlerimizi kapatıp görmek istemediğimiz hayatları gösteren değerli mi değerli bir kitap okudum ve son sayfayı kapattığımda "Neden bana bunu yapıyorsunuz?" deyip üzerine düşündüğüm bir eser oldu. Kendi hayal dünyamızda yıkanıp gidiyorduk. Ne alemi vardı ki dürtüklemenin.
152 syf.
·Beğendi·10/10
Öyküler çok akıcı, geçmiş ile şimdi arasında çok güzel bağlantılar var. Dokunaklı ve son derece güzel bir kitap. Popülist eserlere meydan okurcasına muhteşem. Herkese tavsiye ediyorum.
152 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın yazarı Mustafa Okumuş ile tanışmam instagram sayesinde oldu. Tercih ettiği kitapları ve yorumlarını uzun süredir severek takip ediyorum. Bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri olan “Eric Maria Remarque - Batı Cephesi ve Dönüş Yolu” ile tanışmamı ve bana hediye ederek okumamı sağladığı için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

Kitapta sekiz farklı öykü bulunuyor. İlk öyküdeki giriş alıntısının Remarque’tan olması benim için hoş bir tesadüf oldu. Açık konuşmam gerekirse ilk öykü pek hoşuma gitmedi. İkinci öykü güzeldi. Üçüncü öykü daha güzeldi. Her öykü bir öncekinden daha güzeldi. Yazar en sona kitaba adını veren “Katibin Kitabı” öyküsünü koymuş ve mükemmel bir final yapmış.

Mahir’in ve Kâtip Salih’in hikayelerini daha detaylı okumak isterdim. Bu karakterler hakkında ayrı bir kitap yazılırsa hemen okurum.

Yazara yazdığı bu güzel eser için buradan da teşekkürlerimi sunuyorum ve devamının gelmesini diliyorum. Herkese keyifli okumalar dilerim. ‍️
152 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Hikayelerden oluşan kitaplara biraz ön yargım vardı bu kitabı okuyana kadar. Birbirinden farklı hayatla iç içe geçmiş 8 hikayeden oluşan bu kitap kısa olmasına rağmen doyurucu bir etki bıraktı bende.
Özel bir insandan hediye olduğu için ayrıca kitabın bendeki yeride çok özel olacak şüphesiz.
152 syf.
·Puan vermedi
#okudumbitti Benim Yorumum️
Mustafa Okumuş'un "Katibin Kitabı" nı okudum.
️Annesini, babasını ya da her ikisini kaybeden insan sayısı çoktur. Kişinin bunu anlatması dramatik sıradan bir olay, yazar bunu anlatırsa edebiyat olur. Mustafa hocam bunu yapmış.
️Mustafa Okumuş'la bu platformda tanışmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu kadar çok ve kaliteli okumaları olan birinin yazmaması ilginç olurdu. Okuma sancısının ürünü yazmaktır. Birinci emir "oku" ise ikinci emir "yazdır" düsturunun en güzel örneğidir Mustafa hocam.
️ Kitap birbirinden güzel 8 öyküden oluşuyor. Öykülerde geçen karakterler içimizden biri. Otobüste, kafelerde, pazarda bir şekilde karşılaşmış olduğumuz birinin hayatı anlatılmış.
️Okumuş'un, sözcükleri kullanımı, olayların anlatırken ki sadeliği, akıcı ve basit dili usta işi.. Öyküler Okumuş' un kitabın bir bölümünde dile getirdiği gibi 3.sayfa haberlerine konu olmuş öyküler. Benim severek okuduğum bir okuma oldu. Sizlere de tavsiye ederim. Keyifli okumalar🤓
~~~~~~~~~~~
"Çünkü gözler insanın kuyusudur."
"Oysa etrafında bir dünya insan olsa da ölüm her ruhu yalnız götürürdü."
"Mutluluk, anlık ve tekrarı zor bir keyifti.
152 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
KATİBİN KİTABI 8 öyküden oluşuyor  birbirinden farklı hayatları konu alan  hayatın içinden 8 öykü acı hüzün gözyaşı kayıplar vazgeçişler kaybedişler ve daha neler neler... Bence kitabın en onemlı özelliği etkileyici olması.  Okurken okuyucuda buyuk bir izlenim bırakıyor. Gercek hayattan alinmiş 8 muhteşem öykü. Yazarımızın tarzına gelirsek gecmiş zamanı ve yasanan anı aynı zamanlarda anlatmış ilk hikayede üslübuna  alışırsınız benim çok hosuma gitti. Öglen 12:50 de basladım 16:00 da  bitirdim sindire sindire okudum arada hikayeleri okurken gözümden istemsizce yaş geldiğide oldu yutkunamadığımda  benim için çok etkileyici bir öyku kitabıydı.
Aslında kitabı özetlemek gerekirse yazarın bizimle paylaştığı şu cümleler 8 öykuyu anlatmaya yeteceğini düşünüyorum
Keyifli okumalar küçük bir tavsiye bu kitabı sakın kaçırmayın.
İnsan çoğunlukla farkına varmasa da sırtına yüklediği yüklerle, yalnız ve yalnızca son nefesine ulaşmaya çalışan bir gezgindir.
Mustafa Okumuş
Sayfa 49 - Sıfır Yayınları, 1.Baskı
"Bazısı ardında ismini bırakır bazısının esamesi bile okunmazdı. Dünya bir çeşit, insan bin çeşitti. Oysa herkesin yaşayacağı bir ömrü vardı ama farkında olanı azdı. Herkes bir yola baş koyardı belki ama Mahir olmak zordu."
...kendine yabancıdır özünde insan.Var olmanın gerekliliğidir bu.İnsan bir yere ait değildir.Çünkü ne duygular ne düşünceler sabittir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Katibin Kitabı
Baskı tarihi:
Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057567147
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sıfır Yayınları
Baskılar:
Kâtibin Kitabı
Katibin Kitabı
Mustafa Okumuş, öyküleriyle yalnızlığa, umutsuzluğa, hayal kırıklıklarına ayna tutuyor, görmezden gelinen hayatların içinde çırpınan insanları tüm çıplaklığıyla okurun karşısına çıkarıyor. Kimi zaman da tutunacak bir dal arayanlarla okuru sezdirmeden buluşturuyor. Hayatın tam içinden öyküler, özenle işlenmiş kurgularla okura sunuluyor.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 13 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0