Kemal Tahir Bir Fırtına Dindi

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
153 gösterim
Türk Edebiyatı birkaç yazarın ya da birkaç eserin ötesinde, kökü uzak geçmişe dayanan bir derya, biliyoruz. O geçmişin üzerinde yükseliyoruz. Okumaya, yazmaya merak duyan herkesin sırtını sıvazlayan kudretli bir edebiyat...
Bize hikayeler veren, bir bakıma hayatımızı kuran, kurtaran büyük yazarlarımız, ustalarımız. Peki onların hayatı?
Kimlik bilgilerinden söz etmiyoruz; ansiklopedik bilgiden öte, gelgitleri bol, netleşme arayışında ama denedikçe silikleşen bir derin hayal. O hayale ne kadar aşinayız acaba? Yazarlarımızı ne kadar biliyoruz?
Alakarga Yayınları bugünün yazarlarından, dünün ustalarının hayatlarını hayal etmelerini istedi. Hanımın Çiftliği’nin yazarı Orhan Kemal’in büyük romancılığını biliyor olabiliriz ama onu bir roman kahramanı olarak hayal ettik mi hiç? Ya da Hababam Sınıf’ının yazarı Rıfat Ilgaz’ı, milli şair Mehmet Akif, öykücülüğümüzün temel taşı Ömer Seyfettin’i?
Her biri büyük bir serüvenin taşıyıcıları olan bu büyük yazarların hayatlarını hep bir örnek, masa başında dirsek çürüterek geçmiş sanmak, her şeyden önce onların varoluşlarına haksızlık olur.
Hayatlarını yazsak roman olur, eh, bu elbette kimin yazdığına da bağlı. Bugünün çok değerli kalemleri, zor bir seçimle 40 usta yazarın hayatlarını romanlaştırdılar.
Kimler yok ki? Ahmet Hamdi’den Yusuf Atılgan’a, Yaşar Kemal’den Fakir Baykurt’a, Nazım Hikmet’ten Ahmed Arif’e, Sabahattin Ali’den Sait Faik’e, Oğuz Atay’dan Tezer Özlü’ye, Tarık Buğra’dan Peyami Safa’ya; niceleri...
Yayınevi olarak bu sürece herhangi bir müdahalede bulunmadık; tek arzumuz, metnin gerçeklere sadık kalması ama biyografinin sınırlı alanından da uzak durmasıydı. Sonuçta ortaya yarına kalacağını umut ettiğimiz muazzam bir toplam çıktı. Yazarlarımıza saygı duruşu, edebiyatımıza vefa borcu diyelim.
Alakarga Yayınları olarak gurur anlarımızdan biri, destek veren tüm yazarlarımıza bin teşekkür…
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  125
 • ISBN:
  9786055182892
 • Yayınevi:
  Alakarga Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Muzaffer Akar 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Adam yaşama sevinci içinde
Masaya anahtarlarını koydu
Bakır kaseye çiçekleri koydu
Sütünü yumurtasını koydu
Pencereden gelen ışığı koydu
Bisiklet sesini çıkrık sesini
Ekmeğin havanın yumuşaklığını koydu

Adam masaya
Aklında olup bitenleri koydu
Ne yapmak istiyordu hayatta
İşte onu koydu
Kimi seviyordu kimi sevmiyordu

Adam masaya onları da koydu
Üç kere üç dokuz ederdi
Adam koydu masaya dokuzu
Pencere yanındaydı gökyüzü yanında
Uzandı masaya sonsuzu koydu
Bir bira içmek istiyordu kaç gündür
Masaya biranın dökülüşünü koydu
Uykusunu koydu uyanıklığını koydu
Tokluğunu açlığını koydu.

Masa da masaymış ha
Bana mısın demedi bu kadar yüke
Bir iki sallandı durdu
Adam ha babam koyuyordu.

Kemal Tahir, Özgür Çırak (Sayfa 71 - Masa da Masaymış Ha... - Edip Cansever)Kemal Tahir, Özgür Çırak (Sayfa 71 - Masa da Masaymış Ha... - Edip Cansever)
Muzaffer Akar 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kemal Tahir" dedi, "Asıl ismi İsmail Kemalettin Demir. Bir zamanlar burada, Zonguldak'ta kömür deposunda ambar katipliği yapmış! inanabiliyor musun? Bizim şehrimizde, 1931'de" dedi.

Kemal Tahir, Özgür Çırak (Sayfa 18)Kemal Tahir, Özgür Çırak (Sayfa 18)
Muzaffer Akar 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Para kazanmak için senaryo yazdığı olmuştu takma isimlerle. Ama başlı başına bir polisiye roman çevirmek yeni bir işti. Kemal Tahir, hayır diyememişti. Hem para kazanması gerekiyordu hem de oldum olası polisiye türü romanlara karşı sevgi beslemişti. Mike Hammer Amerika'da ünlü bir polisiye romanın başkarakteriydi.

Kemal Tahir, Özgür Çırak (Sayfa 48)Kemal Tahir, Özgür Çırak (Sayfa 48)