1000Kitap Logosu
Kitabu't-Tevhid
Kitabu't-Tevhid
Kitabu't-Tevhid

Kitabu't-Tevhid

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
23 Kişi
53
Okunma
24
Beğeni
782
Gösterim
304 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 37 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Guraba Yayınları · 2013 · Karton kapak · 9789758810239
Kitabud-Tevhid; müceddid, İmam Muhammed b.Abdulvahhabın tevhid konusunda yazılmış en büyük, en faydalı ve en değerli eseridir. Müellif, bu eserinde; tevhidi, tevhidin faziletlerini, tevhidin zıddı olan büyük şirki, tevhidin vacib kemalini götüren küçük şirki, bidatleri, tevhidin usullerini, kısaca tevhid konusunu bütün veçheleriyle ve ana hatlarıyla anlatmıştır. Ayrıca tevhidî ibadete, isim ve sıfatlara ve Allahı birlemeye özel vurgu yapmıştır. Her bölümde tevhidin bir yönü ayet ve hadislerle delillendirmiştir. İşte bundan dolayı bu kitap herkesin okuması gereken bir eserdir. Çünkü bu kitabı hakkıyla anlayan, tevhidi ana çizgileriyle anlamış demektir. Ana çizgileriyle anlayıp onu uygulayan da kurtulmuş olur. Elinizdeki bu eserin büyük bir zenginliği daha vardır: Kitabın gizli kalan, anlaşılamayan kısımları, yine büyük bir âlim olan Abdurrahman b. Nasır es-Sâdi tarafından şerhedilmiş/açıklanmıştır. İşte bütün bunlardan dolayı; güzel, akıcı ve sade bir dille yazılmış olan bu eser; tevhid konusunda her zaman başvurulması gereken bir kaynak hüviyeti kazanmıştır
8.9
10 üzerinden
23 Puan · 6 İnceleme
Sercan Akbayrak
Kitabu't-Tevhid'i inceledi.
304 syf.
·
10/10 puan
Bu eserle ilgili bir olay anlatayım aynı zamanda değerlendirme olsun. Eserin yazarı kaleme aldıktan sonra bitirmiş yakın bir dostuna sunmuş. Dostu masaAllah bu ne güzel bir eserdir böyle demiş. Yazarın dostu "ben bu eseri ismini gizleyerek dönemin tasavvuf erbabı olan bir lidere sunacağım" demiş. Bu eseri okur musun hata falan varsa değiştirelim diyerek".. Tasavvuf erbabı olan kişi okumuş ve bu nasıl bir eserdi böyle islamın özünü anlatmış, diye yorum yapmış. Yazarın dostu evet çok güzel bir eser bencede demiş. Yazarı kimdi bunun diye sormuş tasavvuf erbabi olan. Muhammed b. Abdulvahab demiş dost. Bu ismi duyunca sofi olan tasavvufcunun yüzü kipkirmizi olmuş. Hiçbir şey soyleyememis. Burdan anlayabiliriz eserin kalitesini :)) Ama belli bir birikim gerekiyor eser için.
Kitabu't-Tevhid
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Ertuğrul Kaya
Kitabu't-Tevhid'i inceledi.
304 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
La ilale illallah
Kendisine müslümanım diyen her insanın okumasını önereceğim bir kitap bazen bir yanlış bütün doğruları götürür şirk ve bidatlara karşı kale gibi bir eser tevhid konusunda dikkat etmemiz gereken birçok konuyu ayetler ve hadisler ışığında çok güzel açıklamış özellikle kaynak konusunda çok iyi hadis inceleme metodu gayet başarılı.
Kitabu't-Tevhid
OKUYACAKLARIMA EKLE
5